Androlog - lekarz od męskich spraw. Kiedy należy zgłosić się do androloga?

Paulina Dragan
Andrologia jest stosunkowo nową dziedziną medycyny. Wskazaniem do wizyty u androloga są m.in. problemy z płodnością. Androlog uznawany jest za męskiego ginekologa.
Andrologia jest stosunkowo nową dziedziną medycyny. Wskazaniem do wizyty u androloga są m.in. problemy z płodnością. Androlog uznawany jest za męskiego ginekologa. 123rf.com
Androlog jest specjalistą zajmującym się męskim układem płciowym oraz gospodarką hormonalną mężczyzn. Często mówi się o tym, iż jest to specjalizacja analogiczna do ginekologii w przypadku kobiet. Do androloga można się zatem zwrócić w kwestiach związanych z fizjologią męskich narządów płciowych, ich ewentualnymi wadami rozwojowymi oraz wszelkimi zaburzeniami ich funkcjonowania.

Androlog - męski ginekolog?

Nie bez powodu mówi się, że androlog to ginekolog dla mężczyzn. Andrologia jest bowiem interdyscyplinarną dziedziną medycyny, która obejmuje szeroko pojętą tematykę dotyczącą męskiego układu płciowego. Lekarz będący specjalistą w tej dziedzinie zajmuje się zatem fizjologią męskich narządów płciowych, ale także ich wszelkimi dysfunkcjami. Mogą być to wady rozwojowe, ale także zaburzenia funkcjonowania, które mają podłoże hormonalne, naczyniowe, endokrynologiczne lub operacyjne.

Warto pamiętać, że androlog zajmuje się męskim zdrowiem na każdym etapie życia swoich pacjentów. Pojawiają się zatem u niego zarówno dzieci, jak i chłopcy w wieku dorastania i starsi mężczyźni. Specjaliści zachęcają rodziców, aby wpajali swoim synom wiedzę na ten temat już od najmłodszych lat oraz by nie zwlekali z wizytą u androloga, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Dużą grupę pacjentów zgłaszających się po pomoc do androloga stanowią mężczyźni, którzy doświadczają objawów andropauzy. Jest to stan, który często nazywa się męskim przekwitaniem. W okresie tym panowie muszą się mierzyć z zespołem dolegliwości, które są związane z obniżaniem się poziomu męskich hormonów płciowych wraz z wiekiem.

Do androloga zgłaszają się również mężczyźni w kwiecie wieku, którzy doświadczają problemów z osiągnięciem erekcji oraz spłodzeniem potomstwa. Leczenie męskiej niepłodności znajduje się bowiem w zakresie usług świadczonych przez tego specjalistę.

Androlog - kiedy się do niego zgłosić?

Andrologia jest stosunkowo młodą dziedziną medycyny, w związku z czym wielu mężczyzn nie zdaje sobie nawet sprawy z jej istnienia. Lekarz androlog może jednak pomóc swoim pacjentom poradzić sobie z problemami związanymi z męskim układem płciowym, dlatego nie warto zwlekać z wizytą u niego. Jakie zatem są wskazania do konsultacji z andrologiem? Należą do nich:

  • Ból, obrzęki w okolicy narządów płciowych.
  • Urazy narządów płciowych.
  • Stany zapalne narządów płciowych.
  • Problemy z oddawaniem moczu.
  • Nieprawidłowe wyniki badania moczu.
  • Nieprawidłowe wyniki badania krwi.
  • Dysfunkcje seksualne, takie jak zaburzenia erekcji, przedwczesny i opóźniony wytrysk czy też niskie libido.
  • Problemy z poczęciem dziecka trwające od dłuższego czasu.
  • Zaburzania hormonalne po kuracjach sterydowych.
  • Choroby andrologiczne w historii rodzinnej.
  • Objawy andropauzy.

Zobacz też:

Jak przebiega wizyta u androloga?

Pierwszym etapem większości spotkań z lekarzami jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu z pacjentem. I tak też dzieje się podczas wizyty u androloga. Podczas takiej rozmowy, pacjent jest proszony między innymi o określenie swoich aktualnych schorzeń i niepokojących objawów, podanie listy przyjmowanych leków, oraz o opisanie jakości swojego życia seksualnego i popędu seksualnego, przebiegu dojrzewania płciowego, czy też prowadzonego aktualnie stylu życia. Do określenia ogólnego stanu zdrowia mężczyzny przydatne są również informacje na temat przebytych już chorób oraz ewentualnych obciążeń genetycznych. Oczywiście androlog zapyta także o rodzaj zaburzeń związanych z układem płciowym, z jakimi zmaga się pacjent oraz o ich częstotliwość.

Drugi etap wizyty w gabinecie androloga to badanie przedmiotowe. Podczas niego, lekarz ocenia ogólny stan narządów płciowych mężczyzny. Sprawdzany jest ich stan zewnętrzny, objętość oraz konsystencja jąder pacjenta, a także poziom jego rozwoju płciowego. W tym ostatnim przypadku, pod uwagę brany jest nie tylko wygląd narządów płciowych mężczyzny, ale również budowa ciała, owłosienie łonowe, pachowe, na twarzy i na pozostałych częściach ciała.

Bez wątpienia, dla wielu panów niezwykle stresującym momentem podczas spotkania z andrologiem, jest badanie per rectum. Jest ono wykonywane przede wszystkim w sytuacji, gdy pacjent zgłasza na przykład krwawienie z odbytu, pojawianie się krwi w stolcu, problemy z wypróżnianiem, bóle brzucha oraz odbytu, a także spadek wagi o niewyjaśnionej przyczynie. Badanie to polega na tym, że lekarz wsuwa do kanału odbytu pacjenta dwa palce. W ten sposób jest on w stanie ocenić czy występują jakiekolwiek niepokojące zmiany w obrębie gruczołu krokowego, opuszka prącia, nasieniowodów, czy też dna pęcherza moczowego. Warto jednak podkreślić, że badanie jest bezbolesne, choć oczywiście powoduje duży dyskomfort. Całość trwa kilka minut, a pacjent może przyjąć najbardziej wygodną dla siebie pozycję: stojącą, klęczącą albo leżącą.

Androlog - dodatkowe badania

Pomimo przeprowadzenia badań, o których była mowa powyżej, androlog może stwierdzić, iż do postawienie diagnozy niezbędne jest wykonanie dodatkowych badań. W związku z tym może on zlecić swojemu pacjentowi wykonanie:

  • Morfologii.
  • Badanie ogólne moczu.
  • Stężenie poziomu cukru.
  • Stężenie poziomu cholesterolu.
  • Stężenie poziomu testosteronu.
  • Stężenie poziomu prolaktyny.
  • Stężenia poziomu kreatyniny.
  • Sonografii dopplerowskiej.
  • USG lub biopsji prostaty.
  • Badania markerów nowotworowych narządów płciowych.
  • Analizy nasienia.
  • Badań na obecność chorób przenoszonych drogą płciową.

Zobacz też:

Jarosław Niemoczyński: Płodność mężczyzn zależy od dbałości o nią

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia