Amerykański profesor operuje dzieci w gdańskim szpitalu

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Prof. Peter Neligan, wybitny chirurg plastyczny z USA, operuje chore dzieci w gdańskim szpitalu Copernicus
Prof. Peter Neligan, wybitny chirurg plastyczny z USA, operuje chore dzieci w gdańskim szpitalu Copernicus Karolina Misztal
Prof. Peter Neligan, wybitny chirurg plastyczny z USA, wraz ze znanym gdańskim chirurgiem dr. Dariuszem Wyrzykowskim konsultuje w sumie 11 chorych dzieci i kwalifikowuje do operacji w gdańskim szpitalu Copernicus.

Zdarza się, że otoczenie podejrzewa, że są nie w pełni sprawne intelektualnie, a tak absolutnie nie jest. Co prawda twarze tych dzieci rzeczywiście wyglądają jak maski, ale to konsekwencja ciężkiej choroby bądź urazu, wskutek których dochodzi do uszkodzenia nerwów twarzowych. Prof. Peter Neligan, wybitny chirurg plastyczny z USA przywraca im zdolność do wyrażania emocji - gniewu, radości, uśmiechu. Nikt oprócz niego takich rekonstrukcji w Polsce nie przeprowadza. w czwartek (30.08.2018) i w piątek (31.08.2018) profesor wraz ze znanym gdańskim chirurgiem dr. Dariuszem Wyrzykowskim konsultuje w sumie 11 chorych dzieci i kwalifikowuje do operacji w gdańskim szpitalu Copernicus.

Prof. Neligan, światowej sławy chirurg plastyczny na co dzień pracuje w Seattle, gdzie pełni obowiązki szefa Centrum Chirurgii Rekonstrukcyjnej Szpitala Uniwersyteckiego. Doktor Dariusz Wyrzykowski spotkał go w 2011 roku podczas kongresu na Taiwanie i zaprosił do Gdańska. Od tego czasu prof. Neligan przylatuje do Polski co roku i w Klinice Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży w szpitalu Copernicus przeprowadza arcy trudne zabiegi rekonstrukcji nerwu twarzowego.

- Przyczyny dysfunkcji nerwu twarzowego mogą być różne – tłumaczy dr Wyrzykowski.

- Ponad połowa naszych małych pacjentów cierpi na tzw. genetyczny zespół Moebiusa (tzw. Moebius Syndrome. To ich twarzyczki wyglądają jak maski, bo zmiany są zazwyczaj obustronne. - Sporą grupę stanowią też dzieci, które nie wiadomo dlaczego rodzą się z brakiem funkcji nerwu twarzowego. Do trzeciej grupy należą pacjenci po urazach twarzy czy operacjach np. z powodu malformacji limfatycznej. Jedną z przyczyn często obserwowanych u osób dorosłych jest uszkodzenia nerwu twarzowego może też dojść wskutek przewiania, czyli zwykłego przeciągu, zwane porażeniem Bela.

Rekonstrukcja nerwu twarzowego jest niezwykle trudnym, wręcz koronkowym zabiegiem i nie zawsze daje wymarzony efekt, na pewno jednak poprawia symetrię buzi dziecka oraz jego samopoczucie. A gdy w jego wyniku na twarzy dziecka pojawi się choć imitacja uśmiechu rodzice szaleją ze szczęścia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Amerykański profesor operuje dzieci w gdańskim szpitalu - Dziennik Bałtycki

Wróć na i.pl Portal i.pl