Amerykańscy senatorowie ostrzegają polskie władze przed przyjęciem ustawy, która uderzy w TVN. "Może mieć negatywne konsekwencje"

Wojciech Rogacin
Wojciech Rogacin
Szymon Starnawski /Polska Press
Ponadpartyjna grupa amerykańskich senatorów wystosowała list otwarty, w którym ostrzega, że przyjęcie ustawy medialnej może mieć negatywne konsekwencje we wzajemnych relacjach obronnych, handlowych i biznesowych. Chodzi o ustawę "lex TVN"

Ponadpartyjna grupa wpływowych amerykańskich senatorów wystosowała stanowisko w odpowiedzi na próbę uchwalenia przez polskie władze nowej ustawy medialnej, niekorzystnej dla właściciela stacji TVN - amerykańskiej firmy Discovery. Autorką listu jest Jeanne Shaheen, przewodnicząca senackiej podkomisji Stosunków Zagranicznych ds. Europy i Współpracy w dziedzinie Bezpieczeństwa Regionalnego.

- Monitorujemy rozpatrywane w polskim parlamencie przepisy, które – jeśli zostaną uchwalone i podpisane – będą dyskryminować firmy spoza UE i prawdopodobnie wymuszą wyjście z Polski dużego amerykańskiego inwestora zatrudniającego kilka tysięcy osób - piszą senatorowie. - Ta ustawa, w połączeniu z odmową przez Polskę odnowienia licencji dla firmy TVN, jest kontynuacją niepokojącego kierunku, w jakim zmierza polska demokracja. To nie jest sposób na przyciąganie inwestycji zagranicznych i może dalej podważać wolności mediów, o którą Polacy od dawna walczyli - dodają senatorowie.

Pod listem, oprócz Jeanne Shaheen, podpisała się grupa senatorów reprezentujących zarówno Partię Demokratyczną, jak i Republikańską: Dick Durbin, Chris Murphy, Chris Coons, przewodniczący Komisji Helsińskiej Ben Cardin i członek senackiej Komisji Spraw Zagranicznych Jim Risch.

Zgodnie z nową ustawą medialną, która ma wkrótce trafić do Sejmu, firmy spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a zatem również z USA, nie mogą posiadać więcej niż 49 proc. udziałów w mediach w Polsce. Ustawa jest niekorzystna zwłaszcza dla właściciela stacji TVN, którym jest amerykańska firma Discovery, pochodząca spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Gdyby ustawa weszła w życie, Discovery musiałoby się pozbyć co najmniej 51 proc. udziałów w stacji.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji dotychczas nie podjęła decyzji o przedłużeniu koncesji TVN na nadawanie. Obecna koncesja upływa we wrześniu.

- Te i inne kroki, które Polska — sojusznik z NATO oraz bliski przyjaciel i partner Stanów Zjednoczonych — podjęła w ostatnim czasie, nie odzwierciedlają wspólnych wartości, na których opierają się nasze stosunki dwustronne - piszą senatorowie USA. - Każda decyzja o wdrożeniu tych przepisów może mieć negatywne konsekwencje dla obronności, biznesu i stosunków handlowych - dodają. Wzywają też polski rząd "do wstrzymania się przed podjęciem jakichkolwiek działań, które mogłyby wpłynąć na nasze długotrwałe relacje”.

Zdaniem posła Marka Suskiego, który w imieniu grupy posłów PiS złożył projekt ustawy, ma ona chronić rynek medialny w Polsce przed przejmowaniem przed inwestorów z takich krajów, jak Rosja i Chiny. Będące w Zjednoczonej Prawicy Porozumienie złożyło wniosek, by zapis ustawy zmienić tak, aby firmy z krajów OECD, a więc także z USA, nie były objęte nowymi regulacjami. Chroniłoby to media przed ewentualnym przejęciem przez firmy z Rosji czy Chin. Poprawka Porozumienia została jednak odrzucona przez komisję sejmową.

Podatek od psa

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie