18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Amazon w Sadach. Czy przez niego zabraknie rąk do pracy? [ZDJĘCIA]

Mateusz Pilarczyk
Amazon w Sadach
Amazon w Sadach Łukasz Gdak
Amazon już się buduje. We wtorek wmurowano kamień węgielny pod centrum logistyczne. Wielkopolska czeka na ważniejszą inwestycję. Tajemniczy inwestor nazywany VW w najbliższym czasie ma zdecydować, czy pod Wrześnią powstanie fabryka. Walczymy o 3 tys. miejsc pracy, a to nie jedyne nowe firmy w Wielkopolsce.

Zobacz też:
Amazon w Sadach: Budowa wyrosła już spod ziemi!

Aż za niskie bezrobocie
Inwestorzy trafiają do regionu, w którym bezrobocie jest najniższe w kraju. Ogólne dane za styczeń mówią o 10 procentach w skali całej Wielkopolski.

- Inwestycja Amazona powstaje w rejonie, gdzie bezrobocie jest najniższe. Nie tylko Poznań, ale i powiat poznański, i sama gmina Tarnowo Podgórne, to miejsce, gdzie brakuje rąk do pracy. Zatrudnieni w firmach w tej gminie dojeżdżają po kilkadziesiąt kilometrów - mówi Michał Stuligrosz, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu i dodaje:
- Sytuacja na rynku pracy w Poznaniu i okolicach jest taka, że przy ok. 4 proc. jesteśmy w tzw. higienicznym bezrobociu.

2 tys. miejsc pracy przyniesie inwestycja Amazon. Spodziewana fabryka VW to kolejne 3 tys. miejsc pracy. Kto zostanie dla nowych inwestorów?

Oznacza to, że osoby, które chcą pracować, znajdują zatrudnienie.

Pracownicy do Amazona będą więc dojeżdżali z okolicznych miejscowości, gdzie bezrobocie jest wyższe. Zyskać mogą mieszkańcy powiatów obornickiego, szamotulskiego, grodziskiego i kościańskiego. (Bezrobocie w tych rejonach jest zauważalnie wyższe i wynosi ok. 10 procent).

Czytaj też:
Amazon w Sadach: Wmurowano kamień węgielny. Latem centrum zacznie działać

Jednakże za niską stopą bezrobocia dla powiatu i miasta Poznań kryje się nadal ponad 20 tys. osób bez pracy. W dziesięciu ościennych dla aglomeracji powiatach bezrobotnych jest w sumie ponad 36 tysięcy. Dlatego kolejne duże inwestycje są potrzebne Wielkopolsce.

- Pamiętajmy, że region jest atrakcyjny, bo średnia płaca jest niższa niż w sąsiednich województwach. To niechlubna statystyka, która przyciąga inswestorów - zauważa wicedyrektor Stuligrosz.

Amazon nie przyciągnie...
W kuluarach samorządowcy i politycy liczą, że za znaną globalną marką, którą jest Amazon, przyjdą kolejne koncerny. Sytuacja jest jednak odwrotna. To Amazon pojawił się dzięki rozwojowi branży logistycznej.

- W Poznaniu mamy już kilka podobnych centrów. Chociażby duży kompleks Panattoniego (dewelopera powierzchni magazynowych - red.), który zresztą dla Amazona buduje centrum w Sadach. Jest to inwestycja logistyczno-magazynowa, a nie w handel elektroniczny. Od lat pod Poznaniem rozwija się też Raben. Sprawia to, że Poznań jest ciekawym miejscem przez dostępność kadr - zwraca uwagę dr Piotr Drygas z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Czytaj:
Fabryka Volkswagena powstanie we Wrześni?

Eksperci przewidują, że firma w końcu otworzy polską wersję swojego sklepu. Niewykorzystanie potencjału powstających centrów byłoby błędem. Nie spodziewają się jednak, że firma z tego powodu otworzy w Polsce duży oddział biznesowy lub technologiczny.

Nie tylko Poznań przyciąga
Nowe miejsca pracy, ale na mniejszą skalę, powstają w całym regionie. Przykładem jest Ostrów Wielkopolski.
Rozpoczęła się budowa zakładu, który w przeciągu 5 lat ma przynieść 100 miejsc pracy. Wielko-Food zajmuje się produkcją żywności cateringowej, a pierwsi pracownicy zatrudnieni przez belgijskiego inwestora są już szkoleni.

Z kolei jesienią swój zakład w Ostrowie otworzyła specjalizująca się w obróbce części dla przemysłu lotniczego firma Mikroma. Jest on zlokalizowany na terenach przemysłowych po dawnych ZNTK. W tym samym miejscu swój oddział otworzył koncern Balaguer - największy w świecie producent walców spożywczych.

Z kolei w Kaliszu rozwija się strefa ekonomiczna. W 2013 roku Novamedia Innovision specjalizująca się w projektowaniu i produkcji urządzeń elektronicznych dla pojazdów komunikacji miejskiej zatrudniła 40 osób. Dobiega też końca budowa Centrum Logistycznego Raben Polska, które zaoferuje 100 etatów. Najwięcej miejsc pracy w mieście da jednak... Galeria Amber, której otwarcie zapowiadane jest na marzec. Pracę ma tam znaleźć 1200 osób, nie licząc firm współpracujących, sprzątających, ochrony itd. Tym samym będzie to największy pracodawca w mieście.

Współpraca: MWE, Mariusz Kurzajczyk, MAL

WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? ZNASZ INTERESUJĄCĄ HISTORIĘ? MASZ ORYGINALNE ZDJĘCIA?
NAPISZ DO NAS NA ADRES [email protected]!

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski