Amantadyna lekiem na Covid-19? „Tylko badania naukowe mogą potwierdzić lub wykluczyć skuteczność każdej nowej terapii”

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
materiały nadesłane
- Wystąpiłem do komisji bioetycznej w kwietniu o zgodę na badania kliniczne z wykorzystaniem amantadyny w leczeniu COVID-19. Taką zgodę otrzymałem i jesteśmy właśnie w trakcie badań z udziałem pacjentów - informuje prof. Konrad Rejdak, szef kliniki neurologii SPSK4.

Dużo mówi się teraz o działaniu substancji o nazwie amantadyna w terapii leczenia COVID-19. Z czego to wynika?
W czasie pierwszej fali pandemii, cały świat medycyny poszukiwał skutecznego lekarstwa na COVID-19 na bazie starych dobrze znanych już substancji. Amantadyna jest taką właśnie substancją, która pierwotnie była wprowadzona jako lek antywirusowy na grypę typu A. Później okazało się, że wirus zmutował i przestał być podatny na działanie tego leku, ale zupełnie przypadkowo zauważono jej pozytywne działanie na chorobę Parkinsona oraz w innych chorobach. Stąd ta substancja przetrwała i jest szeroko stosowana w neurologii w trzech wskazaniach: chorobie Parkinsona, na zmęczenie w stwardnieniu rozsianym, a także w ostrych stanach uszkodzenia mózgu, w celu pobudzania stanu przytomności. Znając własności amantadyny i jej mechanizm działania zacząłem prowadzić swoje obserwacje kliniczne u pacjentów z chorobami neurologicznymi.

I jakie są wyniki tych obserwacji?
To była grupa około 20 osób z całej Polski, która zażywała wcześniej cały czas amantadynę lub memantynę (analog amantadyny) ze względu na stwardnienie rozsiane, chorobę Parkinsona i choroby otępienne. Ta grupa pacjentów oprócz swojej głównej choroby, zetknęła się również z infekcją wirusową SARS-CoV-2 co potwierdzono badaniami molekularnymi. Okazało się, że nie doszło u nich do rozwoju pełnoobjawowego COVID-19 a stan neurologiczny też nie uległ pogorszeniu w wyniku nabytej infekcji. Te obserwacje były podstawą do pierwszej w piśmiennictwie światowym publikacji klinicznej opisującej serię takich przypadków, która ukazała się na początku roku w czasopiśmie Multiple Sclerosis and Related Disorders, którą przygotowaliśmy razem z prof. Pawłem Griebem z IMDiK, PAN w Warszawie. Publikacja ta spotkała się z dużym zainteresowaniem w kraju i na świecie i jest cytowana przez innych badaczy. W związku z tymi pozytywnymi efektami, wystąpiłem do komisji bioetycznej w kwietniu o zgodę na badania kliniczne z wykorzystaniem amantadyny w leczeniu COVID-19. Taką zgodę otrzymałem i jesteśmy właśnie w trakcie badań z udziałem pacjentów kliniki neurologii SPSK4.

Na jakim etapie badań jesteście?
Aktualnie zbieramy dane kliniczne. W pierwszej fazie badań lek podawaliśmy osobom, które przyjmowane były do kliniki z rozpoznaniem udaru lub urazu mózgu, a u których współistniały cechy infekcji wirusowej dróg oddechowych. Na wysokie ryzyko zakażenia wirusem SARS-CoV-2 wskazywały badania laboratoryjne oraz obraz tomografii klatki piersiowej. Wykazaliśmy łagodniejszy przebieg zmian infekcyjnych w drogach oddechowych, co wiązało się z poprawą ogólnego stanu klinicznego. Te dane są obecnie w trakcie procesu recenzji w międzynarodowym czasopiśmie naukowym. Kontynuujemy te obserwacje dalej, podając lek zgodnie ze wskazaniami neurologicznymi.

Rewelacje na temat amantadyny poskutkowały ostatnio tym, że pacjenci zaczęli jej rozpaczliwie szukać w aptekach. Jednak przypomnijmy, że to nie cukierki, które można stosować bez kontroli lekarza.
To prawda. Lek jest dostępny na receptę i tylko lekarz może zdecydować o jego podaniu. Nadmierne dawki (a takie rekomendacje pojawiają się w nienaukowych źródłach jak portale internetowe) mogą wywołać działania niepożądane jak napady drgawkowe, zaburzenia rytmu serca oraz bezsenność. Internet nie może być miejscem komunikowania wyników klinicznych przed publikacją naukową w trybie niezależnej recenzji. Przy podejrzeniu infekcji SARS-CoV-2 konieczna jest konsultacja specjalisty i decyzje, co do dalszego postępowania. Tylko badania naukowe mogą potwierdzić lub wykluczyć skuteczność każdej nowej terapii, a wiemy, że już było wiele „rewelacji” w tym temacie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Amantadyna lekiem na Covid-19? „Tylko badania naukowe mogą potwierdzić lub wykluczyć skuteczność każdej nowej terapii” - Kurier Lubelski

Wróć na i.pl Portal i.pl