Allegrowicze zbuntują się przeciwko licytowaniu...

  Allegrowicze zbuntują się przeciwko licytowaniu nazistowskich pamiątek

  Artur Grabarczyk

  Polska

  Polska

  Oferty sprzedaży przedmiotów z faszystowską symboliką już wkrótce mogą zniknąć z portalu Allegro.
  I to dzięki samym użytkownikom serwisu, którzy masowo zaprotestują przeciw licytowaniu żelaznych krzyży, niemieckich mundurów i innych gadżetów zawierających nazistowskie emblematy.

  Do buntu chce allegrowiczów nakłonić Stowarzyszenie "Nigdy Więcej". Jego członkowie pracują właśnie nad tekstem apelu, który zostanie mailowo rozesłany do osób korzystających z tego portalu.

  - Poprosimy ich, by przesłali ten apel do właścicieli Allegro i w ten sposób pokazali, że nie życzą sobie wystawiania tam nazistowskich pamiątek - mówi pomysłodawca i koordynator akcji Dariusz Paczkowski z "Nigdy Więcej". - Liczymy na prawdziwy mailowy nalot protestujących na administratorów portalu.

  Paczkowski wyraźnie zaznacza, że nie chce usuwania z Allegro oryginalnych przedmiotów z okresu III Rzeszy. - Te rzeczy mają wartość historyczną, kolekcjonerzy czy pasjonaci dziejów II wojny powinni mieć do nich dostęp - mówi Paczkowski.

  - Nam chodzi o wyplenienie handlu współcześnie wykonanymi replikami, a także gadżetami typu kubek ze swastyką, bo produkowanie i sprzedawanie nazistowskich pamiątek uważamy za propagowanie ideologii Hitlera.

  Gdyby najpopularniejszy serwis aukcyjny w Polsce już dziś ugiął się pod naciskiem stowarzyszenia, musiałby usunąć większość ofert przedmiotów związanych z III Rzeszą. W tej kategorii królują kopie niemieckich odznaczeń, ogromna większość to wykonane współcześnie przedmioty. Przykładem może być żelazny krzyż.

  Na 42 znalezione pod tym hasłem oferty, tylko kilka dotyczyło oryginalnych przedmiotów z I lub II wojny. Reszta to podróbki lub gadżety - kubki i koszulki z nadrukiem żelaznego krzyża.
  1 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo