Alkoholowe desery a la dr House [PRZEPISY]

Justyna Bakalarska
Wielkimi krokami zbliżają się szalona sylwestrowa noc i karnawał. A gdyby tak podczas noworocznych imprez zamiast alkoholu z kieliszka serwować go w postaci lodów na patyku?

Fani serialu Dr Housa z pewnością pamiętają, jak na wieczorze kawalerskim Roberta Chase w jednym z odcinków piątej serii pić można było nie tylko płonące drinki, ale i jeść lody o smaku limoncello czy burbonu. Takie alkoholowe desery to nie tylko wymysł scenarzystów i geniuszu sławnego diagnosty, ale smakołyki, które może przygotować bądź zamówić każdy.

- Lody alkoholowe mrożą się dwa razy dłużej niż zwykłe owocowe czy jogurtowe. Jednak po zamrożeniu wydają się działać bardziej niż zwykły drink zrobiony z tej samej objętości - mówi Kaja Kręglicka, współwłaścicielka firmy Lodove, produkującej naturalne, ręcznie robione lody na patyku - Dlatego takie lody alkoholowe warto robić w foremkach o mniejszej objętości np. 65 ml. Po pierwsze dlatego, że szybciej się topią, a po drugie właśnie dlatego, że mocno uderzają do głowy. - dodaje. Możliwości smakowych jest mnóstwo, ponieważ lody da się zrobić z każdego alkoholu, a dodatkowo można łączyć je z różnymi dodatkami, dzięki czemu smakowite kombinacje mnożą się w nieskończoność. Co najłatwiej zrobić samemu? - Najmniej pracochłonnym i dość szybko zamrażającym się jest wino musujące. - radzi Kręglicka - Wraz ze wspólniczką Olą Plucińską produkowałyśmy na specjalne zamówienie lody z prosecco i cavy z malinami i brzoskwiniami wraz z odrobiną naturalnego syropu z tych owoców. Pyszne są również lody z margarity truskawkowej. Proporcje składników takie same jak w przepisie na drinka: świeże zmiksowane truskawki, sok z cytryny, triple sec i tequilla. Innym docenionym smakiem były lody z czarnej porzeczki z likierem cassis. - zdradza. Takie wyskokowe lody można podawać podczas sylwestrowej nocy z wiklinowych koszyków wypełnionych suchym lodem. Oryginalne przepisy na lodowe drinki można znaleźć pod hasłem paletas w meksykańskich książkach kucharskich. To właśnie w Meksyku zrodziła się moda na ręcznie robione lody na patyku. Wśród nich są także takie z procentami.

Lody to jednak nie jedyny sposób na degustacje alkoholi w oryginalny sposób. Wyskokowe mogą być również słodycze. Niedawno wielką popularność zyskały pijane misie, czyli zwykłe żelki, które zalewa się wódką, przykrywa folią i odstawia na kilka dni do lodówki, czekając aż wchłoną cały alkohol. Pijane misie mogą służyć jako ozdoba do drinków bądź same tworzyć drinka w żelkowej konsystencji, jedzonego widelcem. Jeśli misie będą zbyt mocne można je zalać smakową wódką, bądź krócej trzymać w lodówce.

Alkoholowe lody po zamrożeniu wydają się działać bardziej niż zwykły drink zrobiony z tej samej objętości trunku

Idąc dalej tym tropem, na zakrapianą imprezę, można przygotować także alkoholowe galaretki. Wystarczy po ugotowaniu, nim jeszcze galaretka stężeje dodać do niej nieco wódki, najlepiej smakowej, szampana albo smakowego cydru. Taką galaretką można zalewać biszkopty czy owoce. Ale owoce nawet bez galaretki mogą być wyskokowe. Nie tylko w formie drinków z dodatkiem owocowego soku, ale chociażby jako nalewki, które tworzy się poprzez zalanie ulubionych owoców np. ananasów, winogron czy melonów, alkoholem - winem, burbonem czy ginem. Po dodaniu różnych przypraw słoiki z alkoholowymi miksturami zamyka się na kilka tygodni. Przesiąknięte owoce, można dodawać do idealnie wówczas rozgrzewającej, herbaty. Jeśli ktoś liczy na szybszy efekt, owoce z alkoholem mogą być podane również na świeżo, czego doskonałym przykładem jest tzw. pijany arbuz. Wystarczy tylko odciąć fragment arbuza z jego górnej części, a w miąższ wbić butelkę wódki bądź wina i czekać, aż owoc wchłonie alkohol. Konsumować owocowego drinka najlepiej po pokrojeniu procentowego miąższu i zalaniu go sokiem, który powstał w arbuzie. Bardziej widowiskowy efekt można uzyskać, kładąc całego arbuza na stole, w środku którego znajdować się będzie, wydrążony w kształcie kulek, miąższ.

Blogerka kulinarna Dorota Wdowińska-Rozbicka, prowadząca blog Karteluszki Doroty, proponuje, aby pijane owoce wykorzystać nie tylko do drinków, ale i do deseru. - Bardzo prosty sposobem na to jest namoczenie suszonych śliwek w dobrym alkoholu, najlepiej nalewce, a potem zanurzenie ich w roztopionej czekoladzie - mówi Wdowińska - Rozbicka - Albo nasączane alkoholem śliwki zmiksować na powidła, którymi teraz na święta można będzie przełożyć piernik.

Przepisów na ciasta z alkoholem jest mnóstwo. Raczej w głowie nam się nie zakręci od zawartych w nich ilości trunków, bo te są niewielkie, ale już od smaku jak najbardziej. Tego alkoholowego najwięcej jest w ciastach właśnie z dodatkiem pijanych owoców np. malin w spirytusie, wiśni z nalewki czy bakalii zalewanych wódką. Bądź z nasączonym biszkoptem. Smak różnych trunków można też zawrzeć w cieście lub masie do jego przełożenia przed pieczeniem. W wysokiej temperaturze procenty wyparują, ale aromat Malibu, wódki czy ciemnego piwa będzie dla smakoszy niezapomnianym doświadczeniem.

Lody na patyku o smaku jagodowego mohito

Jest to przepis amerykański, mierzony filiżankami. Mają one miarę ok. 230 ml

Składniki

  • 1 i 1/2 filiżanki świeżych lub mrożonych jagód
  • 1/2 filiżanki świeżego soku z limonki
  • 1/2 filiżanki rumu
  • 1/2 filiżanki wody
  • 3 filiżanki syropu ( w stosunku 2:1 cukru i wody)
  • Kilka skórek pomarańczowych
  • 20-25 dużych listków mięty

Sposób przygotowania:

  1. Jeśli używasz drewnianych patyczków do lodów, należy na ok. godz. przed zamrażaniem lodów włożyć je do gorącej wody.
  2. Jeśli używasz mrożonych jagód, należy je zblendować i trzymać w pokojowej temperaturze do momentu, aż się rozmrożą.
  3. Wszystkie składniki należy wrzucić do rozmrożonych jagód i zblendować, aż liście mięty będą drobno posiekane.
  4. Jeśli lody nie są wystarczająco słodkie, w razie potrzeby należy dodać więcej syropu z cukru i wody. (Przed zamrożeniem lody powinny być trochę za słodkie, ponieważ słodki smak wytraca się podczas mrożenia).
  5. Masę należy przelać do specjalnych foremek do robienia lodów i zatopić w nich patyczki.
  6. Całość należy zamrażać w lodówce przez ok. 4 godz. do momentu całkowitego zamrożenia.
  7. Przed podaniem foremki należy przez chwilę rozgrzać ciepłą wodą, wówczas będzie łatwiej wyjąć z nich lody.

Dwukolorowe alkoholowe bomby

Składniki na jasne bomby:

  • 50 ml likieru*
  • 50 ml mleka
  • 200g mielonych migdałów + do panierowania

Sposób przygotowania:
Alkohol mieszamy z mlekiem i podgotowujemy. Dodajemy mielone migdały i całość mieszamy. Czekamy, aż masa ostygnie i formujemy kulki. Obtaczamy je w pozostałej części mielonych migdałów - schłodzić.

Składniki na ciemne bomby:

  • 50 ml likieru*
  • 50 ml mleka
  • 100g wiórków kokosowych
  • kakao do panierowania

Sposób przygotowania:
Alkohol mieszamy z mlekiem i podgotowujemy. Dodajemy wiórki kokosowe i czekamy, aż kokos wchłonie całość płynu. Czekamy, aż masa ostygnie i formujemy kulki. Obtaczamy je w kakao.

* Przepis na likier:

Składniki:

  • 0,5 l wódki lub 0,25 l spirytusu z 0,25 l wody
  • 1 puszka mleka skondensowanego (słodzonego)

Sposób przygotowania:
Zamkniętą puszkę mleka gotujemy w wodzie ok. 2 godz. tak, aby puszka była cała zanurzona (dla ułatwienia można nabyć gotową masę). Po ugotowaniu studzimy puszkę, gdy już będzie zimna, otwieramy ją i wyciągamy powstałą masę. Do masy wlewamy wódkę lub spirytus i wszystko razem mieszamy. W ten oto sposób powstaje cudowny likier.

Blog KULINARNE SMAKI, blogerka Joanna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl