Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alkohol trudniej dostępny? To pomysł PiS

Patryk Drabek
jarosław pruss
Wkrótce w naszych miastach będzie mniej sklepów z alkoholem? Taka jest koncepcja PiS. Sprawdziliśmy, ile takich sklepów przypada na 1000 mieszkańców w poszczególnych miastach.

Już niebawem kupienie alkoholu może okazać się nie lada wyzwaniem, bowiem Prawo i Sprawiedliwość zaproponuje nowe regulacje dotyczące punktów, w których możemy zaopatrzyć się w mocniejsze trunki.

Zgodnie z koncepcją PiS, to radni decydowaliby m.in. o miejscach, w których nie można byłoby sprzedawać alkoholu. Dzięki znowelizowanej ustawie, rajcy mogliby określać godziny, w których nie można kupować mocniejszych trunków oraz limity sklepów na terenie poszczególnych dzielnic w miejscowościach.

Projekt nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości przygotował Związek Miast Polskich, a jednym z inicjatorów pomysłu jest poseł PiS Szymon Szynkowski vel Sęk, który reprezentuje Poznań w ZMP.

- Obecnie projekt znajduje się w bardzo wczesnej fazie konsultacji, więc daleko do przesądzania konkretnych zapisów - przekonuje Szymon Szynkowski vel Sęk w rozmowie z „Dziennikiem Zachodnim”. - Istotą pomysłu jest wyposażenie samorządów w bardziej skuteczne narzędzia do przeciwdziałania niekontrolowanej dystrybucji alkoholu w miejscach, gdzie generuje to problemy porządkowe. Ograniczenie punktów sprzedaży alkoholu w mieście jest już możliwe na bazie obecnych przepisów (ale w odniesieniu do całego miasta, nie do jego części). Wówczas wydane koncesje obowiązują do końca okresu ich ważności, zaś nowe (przekraczające limit) nie są wydawane. Analogiczne rozwiązanie przewidywałaby ewentualne nowe przepisy ustawy - dodaje poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Już teraz sprawdziliśmy, ile takich sklepów przypada na mieszkańców naszego regionu.

W przypadku miast na prawach powiatu na pierwszym miejscu ex aequo uplasowały się Częstochowa i Bytom (2,32). Drugie miejsce okupują dwa miasta - Katowice i Piekary Śląskie (2,26).

- Naszym zdaniem problemem nie leży w liczbie punktów sprzedaży alkoholu - podkreśla Katarzyna Nylec, rzeczniczka Urzędu Miasta w Piekarach Śląskich. - Zasadniczą kwestią jest szeroko pojęta i skuteczna profilaktyka, czyli taka, która wyprzedza problem alkoholizmu. Pieniądze uzyskane z zezwoleń na sprzedaż alkoholu, czyli około milion złotych rocznie, przeznaczane są właśnie na takie działania - dodaje Katarzyna Nylec.
Można do nich zaliczyć m.in.: szkolenia dla sprzedawców napojów alkoholowych (dot. między innymi choroby alkoholowej), warsztaty psychologiczne dla rodzin osób uzależnionych, finansowanie działalności Telefonu Zaufania, zakup książek o tematyce związanej z uzależnieniami (książki trafiają do Miejskiej Biblioteki Publicznej), organizowanie biegów trzeźwości, dodatkowe zajęcia pozalekcyjne dla uczniów piekarskich szkół (tzw. twórcze zagospodarowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży, wspomaganie działalności miejskich stowarzyszeń abstynenckich oraz profilaktyka w szkołach i finansowanie grup wsparcia dla nadużywających alkoholu, ofiar przemocy i ich rodzin.

Jednocześnie w Piekarach Śląskich zauważalna jest tendencja spadkowa - z roku na rok Urząd Miasta wydaje mniej koncesji - w 2010 roku było ich w sumie 132. w 2014 roku 130, a w tym - 122.

Wracając do naszego zestawienia i miast na prawach powiatu, to największe wyzwanie to kupienie alkoholu w Jastrzębiu-Zdroju, gdzie na 1000 mieszkańców przypada jedynie 1,75 sklepu z mocniejszymi trunkami.

W pozostałych dużych miastach naszego regionu najwięcej sklepów w przeliczeniu na liczbę mieszkańców ma Żywiec (2,76), a tuż za nim są Wodzisław Śląski (2,74) oraz Zawiercie (2,56).

Liczbę sklepów na 1000 mieszkańców pozostałych miejscowości znajdziecie w ramce obok.

Czy Waszym zdaniem likwidowanie sklepów z alkoholem wpłynie na to, że w miastach będzie mniej problemów z alkoholizmem? Komentujcie na dziennikzachodni.pl.

Miasta na prawach powiatu w województwie śląskim:

1. Częstochowa - 2,32 (sklepu na 1000 mieszkańców)
Bytom - 2,32
2. Katowice - 2,26
Piekary Śląskie - 2,26
3. Świętochłowice - 2,2
4. Bielsko-Biała - 2,17
5. Jaworzno - 2,16
Rybnik - 2,16
6. Siemianowice Śląskie - 2,12
7. Tychy - 2,11
8. Chorzów - 2,03
9. Dąbrowa Górnicza - 2
Ruda Śląska - 2
10. Gliwice - 1,94
Mysłowice - 1,94
Żory - 1,94
11. Sosnowiec - 1,93
12. Zabrze - 1,84
13. Jastrzębie-Zdrój - 1,75

Pozostałe duże miasta:
1. Żywiec - 2,76
2. Wodzisław Śląski - 2,74
3. Zawiercie - 2,56
4. Bieruń - 2,36
5. Pszczyna - 2,36
6. Będzin - 2,31
7. Lubliniec - 2,3
8. Tarnowskie Góry - 2,04
9. Cieszyn - 1,88


*Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
*Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
*Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty