Alkohol i woda to niebezpieczne połączenie. Jakie kary grożą za pływanie "po spożyciu"?

ns
Policjanci z komisariatu wodnego, Wrocław. Zdjęcie ilustracyjne.
Policjanci z komisariatu wodnego, Wrocław. Zdjęcie ilustracyjne. Paweł Relikowski
Tylko w czerwcu w Polsce utonęło niemal 60 osób. Od początku roku w samym Wrocławiu było ich 5. Wakacyjny wypoczynek, także i w mieście, może skończyć się tragedią. Mimo to niektórzy wciąż nie przestrzegają podstawowych zasad bezpieczeństwa w wodzie.

Głównym problemem jest alkohol. Kodeks karny jasno precyzuje konsekwencje prowadzenia pojazdów wodnych "po spożyciu". Na rzekach i akwenach, po których można poruszać się jednostkami pływającymi o napędzie mechanicznym (skuterami wodnymi, motorówkami i łodziami silnikowymi), obowiązują identyczne zasady, jak w przypadku jazdy samochodem. Przepisy nie zrażają jednak amatorów wypoczynku na wodzie, którzy wbrew zdrowemu rozsądkowi spożywają alkohol przed rejsem.

W zeszły weekend policja zatrzymała mieszkańca Wrocławia, który pływał po Odrze jednostką z silnikiem, mając ponad 0,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Podobny przypadek miał miejsce na Zalewie Mietkowskim, gdzie również zatrzymano nietrzeźwego mężczyznę za sterami zmotoryzowanej łodzi. Za złamanie przepisów z art. 178a KK obu zatrzymanym grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Kary bywają bardzo surowe, szczególnie w przypadku skuterów wodnych czy motorówek. Pływanie pod wpływem alkoholu tak szybkimi jednostkami jest niebezpieczne nie tylko dla samych sterujących, ale także dla innych uczestników ruchu wodnego. Od 2015 roku kary nakładane są również na osoby poruszające się kajakami, łodziami bez silnika, czy rowerami wodnymi. Tu z kolei obowiązują grzywny wynoszące od 20 do nawet 500 złotych. Jeśli to my jesteśmy właścicielami jednostki i w wydychanym powietrzu mamy już 0,2 promila, policja może zdecydować o zatrzymaniu naszego sprzętu. Wtedy dodatkowo nalicza opłaty za odholowanie i każdą dobę przechowywania sprzętu wodnego, do czasu odbioru. Tak samo jak na policyjnym parkingu.

Nie kodeks karny, a kodeks wykroczeń reguluje przepisy w kwestii kąpieli pod wpływem alkoholu. Jednak to właśnie nadużywanie napojów wyskokowych jest jedną z głównych przyczyn utonięć w okresie letnim. Zasady korzystania z kąpieliska określa jego zarządca. Może wówczas zdecydować o usunięciu osoby nietrzeźwej z terenu kąpieliska lub, gdy taka osoba sprawia problemy, wezwać policję.

Dlatego wiele osób decyduje się na kąpiel w miejscach niedozwolonych, bez nadzoru. Są to najczęściej tereny niebezpieczne, nie bez powodu wyłączone z możliwości zażywania kąpieli. W takich właśnie akwenach najczęściej dochodzi do utonięć.

Policja apeluje o zachowanie ostrożności nad wodą, podczas nachodzących wakacji. Utrata życia w wodzie to zagrożenie wynikające nie tylko z bezpośredniego korzystania z akwenów. Przypadki utonięć w miejskiej fosie pokazują, że niezachowanie ostrożności, szczególnie gdy pod wpływem alkoholu nasza percepcja jest mocno zaburzona, może być tragiczne w skutkach.

ZOBACZ TEŻ:

Miejsc nad wodą, wśród zieleni, gdzie można odpocząć robiąc piknik, lub łowiąc ryby pod Wrocławiem nie brakuje. Oto nasze propozycje, niekoniecznie wszystkim znane.Do kolejnych zdjęć z lokalizacjami, można przejść za pomocą strzałek lub gestów.

Piknik, woda, przyroda, ryby... Miejsca pod Wrocławiem, gdzi...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zdegustowana

Jednym słowem policja nawet na wodzie musi ludziom życie uprzykrzać i wyłudzać kasę za pierdoły. A co najgorsze te pieski wodne mają prawo do wcześniejszej emerytury mimo iż pracują tylko sezonowo.

Wróć na i.pl Portal i.pl