Alicja Tchórz mistrzynią Europy! W Kazaniu pobiła rekord Polski! (CAŁY WYŚCIG - VIDEO, ZDJĘCIA 4.11.2021, WYNIKI 100m zmiennym)

Jakub Guder
Jakub Guder
od 16 lat
Alicja Tchórz (Juvenia Wrocław) została mistrzynią Europy na 100m stylem zmiennym! Nasza pływaczka wynikiem 57.82 poprawiła rekord Polski.

Alicja Tchórz zdobyła złoty medal pływackich mistrzostw Europy na krótkim basenie, które od wtorku rozgrywane są w Kazaniu. 29-letnia pływaczka Juvenii Wrocław zaledwie o 0.01 sekundy wyprzedziła reprezentantkę gospodarzy, Rosjankę Marię Kamieniewą. Brązowy medal przypadł Szwedce Sarah Sjoestroem (58.05).

Dla Alicji Tchórz to drugi medal na tych mistrzostwach. Już pierwszego dnia wraz z koleżankami zdobyła brąz w sztafecie 4x50m stylem dowolnym. To jednak nie wszystko. Polki mają duże szanse jeszcze na dystansie 4x50m stylem zmiennym. Bronią na nim zresztą złotego medalu, wywalczonego przed dwoma laty w Glasgow.

To największy w karierze indywidualny sukces Alicji Tchórz, a jednocześnie pierwszy krążek wywalczony stylem zmiennym. Ma już w swoim dorobku trzy medale ME na 25-metrowym basenie, ale żadnego złota. W 2015 roku w Izraelu była druga na 100m grzbietem, dwa lata później także druga w Kopenhadze (50m grzbietem). W 2019 roku ze Szkocji przyleciała z indywidualnym brązem na 50m stylem grzbietowym.

Poprzedni rekord Polski na 100m stylem zmiennym należał do Aleksandry Urbańczyk. Tchórz poprawiła go o 0.59 sekundy.

Alicja Tchórz jest na krótkim basenie jest także rekordzistką kraju na 200m stylem zmiennym i 100m grzbietem, a na długim - na 200 i 50m grzbietem. To olimpijska z Londynu (2012) i Rio de Janeiro (2016). W tym roku miała wystartować także na igrzyskach w Tokio, ale z uwagi na niedopatrzenie Polskiego Związku Pływackiego została ostatecznie wycofana z reprezentacji i wróciła z Japonii do Polski.

Tchórz w styczniu ubiegłego roku wygrała 67. Plebiscyt Gazety Wrocławskiej na Sportowca Roku na Dolnym Śląsku. Jej klubowym trenerem jest Grzegorz Widanka.