Alex Jones, autor programu Infowars, musi zapłacić 4 mln dolarów rodzicom ofiary strzelaniny w Sandy Hook z 2012 r.

Maciej Białobrzeski
Maciej Białobrzeski
Alex Jones, musi zapłacić co najmniej 4,1 miliona dolarów rodzinie 6-latka, który zginął w strzelaninie w szkole podstawowej w Sandy Hook
Alex Jones, musi zapłacić co najmniej 4,1 miliona dolarów rodzinie 6-latka, który zginął w strzelaninie w szkole podstawowej w Sandy Hook Fot. Austin American-Statesman/Associated Press/East News
Sąd w Teksasie orzekł, że radiowiec Alex Jones musi zapłacić ponad 4 mln dolarów rodzicom dziecka zastrzelonego w szkole podstawowej Sandy Hook w 2012 roku. Twierdził on, że masakra, w której zginęło 26 osób, była mistyfikacją przygotowaną, by zdestabilizować przemysł zbrojeniowy.

Prowadzący program Infowars, patoinfulecer polityczny Alex Jones musi zapłacić co najmniej 4,1 miliona dolarów rodzinie 6-latka, który zginął w strzelaninie w szkole podstawowej w Sandy Hook – zdecydowała w czwartek ława przysięgłych w Austin. Karę zasądzono za cierpienia, które spowodował skazany, jego strona internetowa i transmisje, rozpowszechniające kłamstwa na temat masakry w 2012 roku.

Alex Jones bankrutem?

Rodzice zabitego ucznia, 6-letniego Jessego Lewisa, Neil Heslin i Scarlett Lewis, domagali się co najmniej 150 mln dolarów odszkodowania. Obrońca oskarżonego zwrócił się jednak do ławy przysięgłych o ograniczenie odszkodowania do ośmiu dolarów – po jednym dolarze za każdy z wniesionych zarzutów. Jones oceniał, że odszkodowanie przekaczające 2 mln dolarów „zatopi” jego i jego firmę.

– Neil i Scarlett są zachwyceni i cieszą się na myśl o przeznaczeniu pieniędzy pana Jonesa na dobry cel. Pan Jones z kolei nie będzie dziś spać spokojnie. Z odszkodowaniami za straty moralne, które wciąż nie zostały ustalone, i wieloma dodatkowymi pozwami o zniesławienie w toku, jest jasne, że czas pana Jonesa na amerykańskiej scenie wreszcie dobiega końca – powiedział adwokat rodziców zabitego chłopca Mark Bankston.

Jones naraził rodzinę 6-latka na wieloletnią traumę

W trakcie zeznań sądowych Neil Heslin i Scarlett Lewis mówili o latach traumy, którą przeżywali po śmierci syna, ale również po tym, co się działo później. Przypominali o strzałach wokół ich domu, pogróżkach w sieci i przez telefon oraz nękaniu na ulicy przez obcych ludzi.

Rodzice Jessego Lewisa argumentowali, że groźby i prześladowania były podsycane przez Jonesa i teorię spiskową, którą rozpowszechniał w swoim programie radiowym oraz na stronie InfoWars.

Pomyłka prawników Jonesa

Do niezwykłej sytuacji podczas procesu patoinfuencera doszło w środę. Adwokat rodziny Mark Bankston przekazał w sali rozpraw, że zespół prawników Jonesa omyłkowo wysłał mu całą zawartość telefonu komórkowego pozwanego. W pamięci urządzenia mają się znajdować obciążające „dziennikarza” materiały z dwóch lat. Natychmiast stały się one obiektem zainteresowania komisji badającej atak zwolenników Trumpa na Kapitol. Komisja będzie badać rolę Alexa Jonesa w planowaniu wydarzeń towarzyszących szturmowi. Sam Bankston wniósł do sędziego o zgodę na przekazanie materiałów prokuratorom i komisji.

Źródło: The New York Times, NBC NEWS, PAP

mac

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl