18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alergia to choroba cywilizacyjna. Rozmowa z lekarzem alergologiem

Alicja Lehmann
Z pełną i dokładną diagnozą trzeba poczekać do końca okresu występowania alergenów, na które dany pacjent jest uczulony.
Z pełną i dokładną diagnozą trzeba poczekać do końca okresu występowania alergenów, na które dany pacjent jest uczulony. 123rf
Z dr Małgorzatą Kostrzewą rozmawia Alicja Lehmann

Jakie są objawy alergii?
dr Małgorzata Kostrzewa: Objawy mogą być przeróżne. Trafiają do nas pacjenci z charakterystycznymi objawami pyłkawicy, załzawieniem oczu, zaczerwienieniem, przekrwieniem spojówek, silnym świądem, wodnistym katarem i salwami kichania. Czasem z objawami na skórze, obrzękiem w nosie, blokadą nosa, bólem uszy oraz zatok. Temu wszystkiemu towarzyszy uczucie rozbicia, podobnie jak przy przeziębieniu. Bywa, że tacy pacjenci w pierwszym etapie, kiedy nie jest jeszcze rozpoznana alergia, leczeni są właśnie pod kątem przeziębienia.

Kto obecnie szuka pomocy w poradniach alergologicznych?

dr Małgorzata Kostrzewa: W okresach największego pylenia pojawiają się u nas nie tylko pacjenci, którzy mają już zdiagnozowaną alergię. Obecnie przychodzi mnóstwo świeżych, nowych osób. Najczęściej takich, które nawet nie mają obciążeń rodzinnych związanych z alergiami. Zwykle najpierw trafiają one do lekarza rodzinnego, a później są przekierowywani do lekarza alergologa.

Czy po zaobserwowaniu objawów bezpieczne jest leczenie się na tzw. własną rękę?
dr Małgorzata Kostrzewa: Na rynku dostępne są preparaty, które można kupić w aptece bez recepty, Są to leki na tzw. katar alergiczny. Nie zalecałabym stosowania tych preparatów bez konsultacji z lekarzem. Nawet jeśli przynoszą ulgę. Zdarza się bowiem, ze długo stosowane mogą wywołać niepożądane skutki. Powodują obkurczenie śluzówki nosa, dochodzi do krwawień, do jej zniszczenia, a nawet do uzależnienia się od tego leku. Zdarza się, że tacy pacjenci tak bardzo niszczą śluzówkę, że dochodzi do uszkodzenia przegrody nosa. Mogą później wystąpić zaburzenia węchu. Bezpieczniejsze jest udanie się do lekarza rodzinnego i przy jego kontroli włączenie leku przeciwalergicznego.

Czy to wystarczy?
dr Małgorzata Kostrzewa: Niestety nie. Alergia jest bardzo specyficzną chorobą. Możemy ją wykryć po objawach. Kiedy wystąpią po raz pierwszy możemy je łagodzić dostępnymi lekami. Ale z pełną i dokładną diagnozą musimy poczekać do końca okresu występowania alergenów, na które dany pacjent jest uczulony. Na przykład teraz uaktywniają się alergie na pyłki. Badanie i diagnoza może się zatem odbyć dopiero po okresie pylenia.

Czy alergia ma granice wiekowe?
dr Małgorzata Kostrzewa: Absolutnie nie. Jest to choroba cywilizacyjna. Eksperci szacują, że już niedługo prawie co drugi człowiek może na nią cierpieć. Alergia może się uaktywnić zarówno w wieku dziecięcym jak i już w życiu dorosłym. Stąd z roku na rok obserwujemy wzrost zapotrzebowania na porady lekarzy alergologów. W naszej poradni mamy kilku pacjentów w podeszłym wieku, którzy byli niezwykle zaskoczeni, że mają alergię.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski