Akt oskarżenia: Policjant zbierał tajne informacje dla...

  Akt oskarżenia: Policjant zbierał tajne informacje dla kolegi detektywa

  Zdjęcie autora materiału

  Marcin Rybak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  zdjęcie ilustracyjne

  zdjęcie ilustracyjne ©Fot. Mikolaj Suchan / Polskapresse

  Oficer policjant przez trzy lata przekazywał niejawne informacje znajomemu detektywowi. Na jego prośbę zaglądał do baz danych ustalając adresy, rodzinne powiązania, sprawy karne i wykroczeniowe, a nawet dane na temat majątku. Dziś obydwaj zasiądą na ławie oskarżonych.
  zdjęcie ilustracyjne

  zdjęcie ilustracyjne ©Fot. Mikolaj Suchan / Polskapresse

  Policjant Artur S. był zastępcą komendanta jednego z wrocławskich komisariatów. Jego kolega Jacek S., policyjny emeryty, pracował jako prywatny detektyw. Choć prokuratura twierdzi dziś, że nielegalnie, bo nie miał licencji. Od 2014 do 2017 roku detektyw prosił kolegę o różne informacje z baz danych, do których policjanci mają dostęp, a cywile nie.

  Chodzi o Krajowy System Informacji Policyjnej (KSIP), ewidencję ludności PESEL i Centralną Ewidencję Pojazdów i Kierowców.
  Dzięki informacjom z tych systemów dowiemy się kto gdzie mieszka, jakie ma samochody, z kim jest spokrewniony. Jeśli policja podejrzewa go o popełnianie przestępstw, dowiemy się jakich, kiedy i z kim? Jeśli był karany będzie kiedy, za co i na jaką karę?

  Każdy funkcjonariusz, który ma uprawnienia by z tych baz korzystać, ma indywidualny numer identyfikacyjny. Przy jego pomocy uzyskuje potrzebne mu informacje. Zawsze musi jednak podać do czego potrzebuje tych informacji. Każde takie sprawdzenie zostawia ślad w policyjnych systemach komputerowych.

  Z ustaleń prokuratury wynika, że od 2014 do 2017 roku oficer Artur S. 97 razy sprawdzał różne informacje. Podając przy tym zmyślone uzasadnienie po co mu te informacje. W rzeczywistości tych danych nie potrzebował do pracy. Przekazywał je Arturowi S. ten z kolei sprzedawał informacje od kolegi policjanta dwóch wywiadowniom gospodarczym.

  Prowadzący śledztwo zlecili przeszukanie w obydwu wywiadowniach. Znaleziono tam notatki z informacjami od oficera policji. Pisane jego ręką. W mieszkaniu „detektywa” Jacka S. były wydruki z informacjami z policyjnych baz danych.

  Policjant usłyszał 97 zarzutów przekroczenia uprawnień. Zdaniem prokuratury działał „w celu osiągnięcia korzyści” przez jego kolegę – detektywa. Oficer przyznał, że przekazywał informacje, ale myślał, że to jego kolega sprawdza kontrahentów. Nie miał pojęcia – jak mówi – że tamten jego wiadomościami handluje.

  Jacek S. do zarzutów się nie przyznał. Jest oskarżony o namawianie oficera do przekroczenia uprawnień, a także o prowadzenie działalności detektywistycznej bez licencji. Nie wiedział – tłumaczył śledczym – że to co robił dla wywiadowni wymaga posiadania licencji detektywa.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Policjant detektyw

  Kopernik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Prawo dla mnie proste policjant bez stopnia zakaz pracy w policji oczywiscie kara zgodna z winą detektywa do pracy w oborze doic KROWY


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  krowy szkoda

  mea (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  wydoić krowę też trzeba umieć. poza tym hodowli krów prawie nie ma. śmierdzą, powodują skażenie gleby i powietrza. od razu ściągają na siebie protesty "ekologów". łatwiej importować.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  importować

  mea (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  produkt gotowy. na przykład importować mleko z właściwym certyfikatem.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  proste kazdy licencjonowany detektyw powinien miec dostep do baz

  brawo k (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  policjyjnych, odplatny . policja lubi miec monopol..

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  emerytura

  olo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  ...i była sobie emerytura

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo