Akcyza na alkohol i papierosy w górę, wyższe mandaty. Efekty 40. posiedzenia Sejmu

Blanka Aleksowska
Blanka Aleksowska
13.10.2021 warszawa 39. posiedzenie sejmu  ws. budowy muru na granicy z bailorusian/z fot. adam jankowski / polska press
13.10.2021 warszawa 39. posiedzenie sejmu ws. budowy muru na granicy z bailorusian/z fot. adam jankowski / polska press Adam Jankowski
W piątek wieczorem zakończyło się 40. posiedzenie Sejmu. W toku prac przegłosowano między innymi nowelizację prawa energetycznego, podwyższono akcyzy na alkohol i wyroby tytoniowe oraz znowelizowano prawo o ruchu drogowym.

Jak pisaliśmy w piątek, Sejm przegłosował ustawę o budowie zapory na granicy polsko-białoruskiej, odrzucając jednocześnie poprawki Senatu i kierując ustawę na biurko prezydenta. Teraz ustawa będzie czekała już tylko na podpis Andrzeja Dudy.

W piątek posłowie zajmowali się jednak także innymi kwestiami, spośród których duże emocje budziła m. in. podwyżka akcyzy na alkohol oraz wyroby tytoniowe. Jak pisze portal Money.pl, gdyby posłowie opozycji zasiedli w ławach sejmowych w komplecie i razem zagłosowali przeciwko podwyżce, ustawa by przepadła. Część posłów klubu parlamentarnego PiS nie głosowała bowiem w ogóle, a część zagłosowała przeciwko podwyżce. Opozycja nie wykorzystała jednak szansy - część jej posłów nie pojawiła się na głosowaniu albo wstrzymała się od głosu.

W wyniku przyjętych zmian, akcyza na napoje alkoholowe wzrośnie o 10 proc. Podwyżka nie obejmie cydru i perry, których produkcję w Polsce rząd planuje wspierać. Podwyżka akcyzy obejmie też papierosy i inne wyroby tytoniowe. Zmiany te wygenerują większe wpływy do budżetu państwa - według szacunków rządu, może to być kwota nawet 2 miliardów złotych w każdym kolejnym roku. Rząd zapowiada, że środki te zostaną przeznaczone na opiekę zdrowotną, co pozwoli zwiększyć wydatki na zdrowie do poziomu 7 proc. PKB w ciągu nadchodzących lat. Jeszcze we wrześniu resort finansów stanowczo zaprzeczał, jakoby planowano podwyżki akcyz.

Podczas piątkowych głosowań Sejm przyjął także nowelizację prawa energetycznego, mającą zabezpieczyć odbiorców gazu przed skutkami wzrostu cen energii w 2022 roku. Nowelizacja zakłada, że jeśli w czasie obowiązywania zatwierdzonej taryfy na sprzedaż gazu koszty jego zakupu przekroczą prognozowane na potrzeby taryfy, to te dodatkowe koszty sprzedawca paliwa będzie mógł przenieść do kolejnych taryf jako koszty uzasadnione. Dzięki temu rozwiązaniu - zdaniem rządu i autorów projektu, podwyżki cen gazu zostaną zminimalizowane, przede wszystkim dla gospodarstw domowych. Jednocześnie zapewnia się sprzedawcom możliwości odzyskania różnicy w późniejszych terminach. Za uchwaleniem tej zmiany głosowało 387 posłów, 54 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Podczas obrad posłowie pochylili się również nad zmianami w prawie drogowym. Zdecydowaną większością głosów (390) przyjęto nowelizację, która podwyższa mandaty za łamanie przepisów drogowych. Przeciwni byli głównie posłowie Konfederacji, a posłowie Polski 2050 Szymona Hołowni wstrzymali się od głosu.

Według nowelizacji ustawy, od 1 stycznia maksymalną karą, którą będzie mógł nałożyć policjant ruchu drogowego jako grzywnę, będzie kwota 5 tysięcy złotych. Maksymalną karą, którą będzie mógł sąd, będzie kwota nawet 30 tysięcy złotych. Mandat za przekroczenie dozwolonej prędkości będzie mógł wynosić nie mniej, niż 800 złotych. Nie mniej niż 1 tysiąc złotych kierowca zapłaci za prowadzenie pojazdu niemechanicznego w stanie po spożyciu alkoholu (jeśli we krwi będzie więcej, niż 0,2 promila alkoholu), za nieprawidłowe wyprzedzanie oraz za jazdę bez uprawnień. Za większe przewinienia, takie jak m. in. kolizje, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, jazdę po chodniku, tamowanie lub utrudnianie ruchu, mandat wyniesie nie mniej, niż 1,5 tys. złotych; za wyprzedzanie na trasie objętej zakazem wyprzedzania - nie mniej, niż 2 tys. złotych; natomiast za prowadzenie auta pod wpływem alkoholu oraz spowodowanie niebezpieczeństwa w ruchu drogowym po alkoholu w warunkach recydywy - mandaty będą wynosiły kolejno nie mniej, niż 2,5 i 3 tys. złotych.

Oprócz tego Sejm chwalił ustawę o świadczeniu wyrównawczym dla osób uprawnionych do wcześniejszej emerytury z tytułu opieki nad dziećmi wymagającymi stałej opieki, znowelizował ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych oraz o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, a także znowelizował ustawę o odnawialnych źródłach energii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl