Akcja ABW na warszawskim Okęciu. Jeketerina K. zatrzymana

Małgorzata Puzyr
Funkcjonariusze ABW
Funkcjonariusze ABW fot krzysztof kapica / nowiny
Podejrzana w śledztwie prowadzonym przez ABW Jeketerina K. została zatrzymana na lotnisku Okęcie w Warszawie. Kobiecie przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i oszustw skarbowych na łączną kwotę ok. 18,5 mln zł.

Zatrzymana 26 października br. obywatelka Łotwy Jeketerina K. była poszukiwana od 2020 r. Europejskim Nakazem Aresztowania. Grupa, do której należała, w latach 2014-2016 wprowadzała po zaniżonych cenach do obrotu produkty pochodzące ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Arabii Saudyjskiej. Działania te były możliwe dzięki oszustwom podatkowym oraz celnym. W ten sposób zaburzony został rynek folii stretch w Polsce.

Czym zajmowała się grupa?

Zarządzający grupą przestępczą powołali na terenie Polski co najmniej kilka łańcuchów podmiotów gospodarczych, głównie w woj. pomorskim. Prezesi, którzy swoim nazwiskiem firmowali te spółki, werbowani byli spośród osób z marginesu społecznego z terenu Łotwy, Rosji i Białorusi. Łańcuchy podmiotów były co kilka miesięcy wymieniane na kolejne, przy okazji tego dokonywano zmian zaplecza logistycznego i zdalnie usuwano zawartość komputerów.

Sieć powołanych przez grupę podmiotów gospodarczych umożliwiła maskowanie rzeczywistego obrotu gospodarczego i zaniżanie bądź wręcz zerowanie należności podatkowych, co dało przestępcom możliwość oferowania produktu poniżej ceny rynkowej. Ponadto, zanim towar trafił do polskich portów, przestępcy zaniżali wolumen faktycznych dostaw w celu pomniejszenia należności celnych. Działalność opisywanej grupy na terenie Polski negatywnie odbiła się na kondycji rodzimych, legalnie działających przedsiębiorców.

Rola Jekateriny K.

Rolą zatrzymanej Jekateriny K. było nadzorowanie i koordynowanie łańcucha logistycznego dostaw tworzyw sztucznych. W trakcie działalności biznesowej podejrzana posługiwała się kilkoma fikcyjnymi tożsamościami.

Śledztwo prowadzone jest przez Delegaturę Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Lublinie pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie. W tej sprawie kontynuowane są poszukiwania międzynarodowe wobec 3 osób ze ścisłego kierownictwa zorganizowanej grupy przestępczej. Dotychczas sprawa obejmuje 20 podejrzanych. Przed ucieczką kierownictwa grupy z Polski służby zabezpieczyły środki finansowe w kwocie 2 mln zł pozostające na rachunkach bankowych przestępców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl