Agnieszka Pomaska (KO) o organizacji Narodowego Programu Szczepień: „Mamy do czynienia z chaosem”

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
– Gdyby nauczyciele tej i każdej innej szkoły w Polsce byli zaszczepieni, uczniowie mogliby wrócić do szkoły, a maturzyści mogliby przygotowywać się do jednego z najważniejszych egzaminów w ich życiu. Niestety, tak się nie dzieje, bo rząd nie zorganizował programu szczepień w oparciu o ekspertów, a na podstawie uprawianej przez siebie propagandy. Sprowadził szczepionki do elementu PR-owego, a nie zdrowotnego – mówiła posłanka KO Agnieszka Pomaska podczas konferencji w poniedziałek, 25.01.2021 r. Przemyslaw Swiderski
Mamy dziś do czynienia z chaosem. Z jednej strony nie zostali zaszczepieni wszyscy lekarze i pielęgniarki. Mamy informacje, że pielęgniarki np. w Kościerzynie nie zostały jeszcze zaszczepione i są przesuwane kolejne terminy ich szczepień. Z drugiej strony, mamy wypowiedź pana ministra Dworczyka, który mówi, że szczepionek w wielu miejscach nie ma – mówi posłanka KO Agnieszka Pomaska o zamieszaniu wokół programu szczepień.

Narodowy Program Szczepień. Problemy z dostawami szczepionek przeciwko COVID-19

Od kilkunastu dni seniorzy mogą zapisywać się na szczepienia przeciwko COVID-19, a pozostałe osoby mogą zgłaszać chęć bycia zaszczepionym. Do poniedziałku, 25.01.2021 r. udało się zaszczepić 707 474 osoby, głownie pracowników zawodów medycznych i seniorów.

Pojawiają się jednak problemy ze strony producentów szczepionek, którzy zmniejszają dostawy. W poniedziałek, 25.01.2021 r. do sprawy odnieśli się minister zdrowia Adam Niedzielski oraz szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, który nadzoruje Narodowy Program Szczepień. Minister Dworczyk poinformował, że dostawa, która miała trafić do Polski we wtorek, 26.01.2021 r., trafi jednak w najbliższy weekend. Zapewnił jednak, że harmonogram szczepień na razie nie ulega zmianie.

– Po tych informacjach od Moderny, kiedy ustalimy szczegóły tego, z czym musimy się właściwie liczyć, poza tym, że jutro nie dotrze ten transport, będziemy – jeśli będzie taka konieczność – modyfikowali harmonogram – poinformował Michał Dworczyk.

Minister zdrowia uspokaja:

– Dzisiejsze wyniki epidemiczne pokazują, że pandemia się stabilizuje. Zajętość łóżek spadła poniżej 15 tys. W szczycie pandemii ta liczba przekraczała 23 tys. Możemy realizować szczepienia w spokojniejsze atmosferze – mówił w poniedziałek rano, 25.01.2021 r. minister Adam Niedzielski.

Narodowy Program Szczepień. Stanowisko KO

Politycy Koalicji Obywatelskiej zorganizowali w poniedziałek, 25.01.2021 r. serię konferencji prasowych w różnych częściach Polski. W Gdańsku z mediami przed XV Liceum Ogólnokształcącym na gdańskiej Zaspie spotkała się posłanka Agnieszka Pomaska, szefowa gdańskiej Platformy Obywatelskiej. Zwróciła uwagę, że rządzący powinni dać pierwszeństwo w szczepieniach nauczycielom, a nie prokuratorom. Mówiła też o problemach w zaopatrywaniu w szczepionki przez Agencję Rezerw Materiałowych oraz o kolejkach seniorów, którzy wczesnym rankiem przychodzili do swoich przychodni, by zapisać się na szczepienie.

– Spotykamy się przed szkołą nieprzypadkowo, bo chcę podkreślić, dlaczego szczepienia są tak ważne – mówiła Agnieszka Pomaska. – Jesteśmy przed XV LO w Gdańsku, jak państwo wiedzą, ta szkoła jest zamknięta. Nauczyciele i uczniowie pracują i uczą się zdalnie.

– Gdyby nauczyciele tej i każdej innej szkoły w Polsce byli zaszczepieni, uczniowie mogliby wrócić do szkoły, a maturzyści mogliby przygotowywać się do jednego z najważniejszych egzaminów w ich życiu. Niestety, tak się nie dzieje, bo rząd nie zorganizował programu szczepień w oparciu o ekspertów, a na podstawie uprawianej przez siebie propagandy. Sprowadził szczepionki do elementu PR-owego, a nie zdrowotnego – dodała.

Agnieszka Pomaska (KO) o organizacji Narodowego Programu Szc...

Posłanka Agnieszka Pomaska powiedziała, że przez miesiąc od rozpoczęcia szczepień wciąż nie udało się zaszczepić wszystkich lekarzy i pielęgniarek.

– Mamy dziś do czynienia z chaosem. Z jednej strony, nie zostali zaszczepieni wszyscy lekarze i pielęgniarki. Mamy informacje, że pielęgniarki np. w Kościerzynie nie zostały jeszcze zaszczepione i są przesuwane kolejne terminy ich szczepień. Z drugiej strony, mamy wypowiedź pana ministra Dworczyka, który mówi, że szczepionek w wielu miejscach nie ma. Minister Dworczyk apeluje do opozycji by nie siała paniki, ale sam też ją wznieca, mówiąc seniorom, by nie przychodzili do swoich przychodni, bo już nie ma terminów i szczepionek.

– Pytam ministra Dworczyka i przedstawicieli rządu, jak zaplanowali te szczepionki. Minister Dworczyk próbuje zwalać winę za organizację szczepień na szpitale, ale pytam, dlaczego szpital w Kościerzynie musiał czekać na szczepionki 3 dni? Musiał czekać, bo Agencja Rezerw Materiałowych nie pracuje w weekendy, nie pracuje tak jak wszyscy zaangażowani w weekendy.

– Koalicja Obywatelska apeluje o decentralizację organizacji szczepień. To nie pacjent powinien prosić o szczepionkę, ale przychodnie powinny dzwonić do swoich pacjentów, po to by seniorzy nie stali na mrozie od 4:00 rano i nie wracali z kwitkiem. To da się zorganizować, jeżeli zaangażuje się fachowców. Nie rozumiem, dlaczego prokuratorzy mają być szczepieni przed seniorami czy osobami chorymi onkologicznie – wyliczała posłanka.

Podczas konferencji prasowej była pytana o stosunek do szczepień poza kolejnością polityków opozycji. W ten sposób zaszczepili się m.in. europoseł i były premier Leszek Miller czy wiceprzewodnicząca sejmiku pomorskiego z PO Hanna Zych-Cisoń. Była wicemarszałek województwa pomorskiego tłumaczyła, że jest od wielu lat wolontariuszką w szpitalu oraz jest jedyną opiekunką swojej matki, która jest w podeszłym wieku.

– Jeżeli pyta mnie pan, czy osoba, która jest politykiem, ale jest też lekarzem lub od wielu lat jest wolontariuszem służby zdrowia, powinna być szczepiona, odpowiadam: tak, powinna być szczepiona, zgodnie z procedurą. Jeżeli pyta mnie pan o szczepienia poza kolejnością, odpowiadam: to wymaga wyjaśnień.

– To wszystko bierze się z tego, że procedury w Polsce nie są przejrzyste. Wiemy, że szczepieni będą prokuratorzy, a seniorzy 60+ nie – mówiła.

Premia za szczepienia. Jak pracodawca może nagrodzić pracownika?

FAQ - wszystko o koronawirusie i COVID-19

Co należy wiedzieć o wirusie SARS-CoV-2 i wywoływanej przez niego chorobie COVID-19? Sprawdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania!

Co to jest koronawirus?

Koronawirus SARS-CoV-2 to jeden z siedmiu poznanych dotąd gatunków koronawirusów ludzkich, które wywołują zakażenia układu oddechowego. Oprócz nowego koronawirusa są to także wirusy przyczyniające się do łagodniejszych infekcji sezonowych, które są odpowiedzialne za 15-30 procent zachorowań uznawanych za grypę. Nowy koronawirus jest spokrewniony z wirusami SARS-CoV i MERS, które wywołały epidemie w XXI wieku, jednak ich nasilenie nie było tak duże, jak rozmiary obecnej pandemii.

Jak wygląda koronawirus?

Koronawirus to typ wirusa, który składa się z materiału genetycznego w postaci nici RNA zamkniętej w otoczce. Na jej powierzchni posiada charakterystyczne wypustki, które przypominają koronę. W wypustkach zawarte są białka, dzięki którym wirus wnika do komórek, a po zainfekowaniu namnaża się w ich wnętrzu i rozprzestrzenia w organizmie.

Jak przenosi się koronawirus?

Koronawirus SARS-CoV-2 przenosi się poprzez wydzieliny chorego, a więc poprzez kichanie, kasłanie, mówienie, a także oddychanie. Wydostając się tą drogą z organizmu jest obecny w powietrzu, również w postaci rozpylonego aerozolu, osiada też na powierzchniach (zwłaszcza podłogach) i przedmiotach. Jest ponadto obecny w moczu i stolcu zakażonego, i z tego powodu można zarazić się nim w toalecie. Źródłem infekcji jest nie tylko wdychanie drobin zawierających wirusa, ale też dotykanie skażonych powierzchni, a następnie ust, nosa lub oczu, jak również spożywanie zanieczyszczonych nim produktów spożywczych, również mrożonych.

Kiedy skończy się pandemia koronawirusa?

Pandemia koronawirusa, czyli epidemia o zasięgu światowym, począwszy od grudnia 2019 roku przybiera jedynie na sile. Istnieją co prawda teorie, że może wygasnąć sama, gdy zarazi się 45-60 procent społeczeństwa i nie będzie już kolejnych potencjalnych ofiar. Scenariusz osiągnięcia tzw. odporności stadnej (inaczej zbiorowej) nie jest jednak potwierdzony i wiąże się z dużym odsetkiem zgonów, dlatego jedyną nadzieją na zakończenie epidemii jest wynalezienie skutecznej i bezpiecznej szczepionki, a następnie wprowadzenie masowych szczepień. Może to się udać najwcześniej w 2021 roku.

Skąd się wziął koronawirus?

Nowy koronawirus pochodzi z Chin, a za jego źródło uważa się targ rybny w mieście Wuhan w prowincji Hubei. Tak, jak wiele koronawirusów, jest to wirus odzwierzęcy, jednak do tej pory nie potwierdzono z wszelką pewnością, od jakiego gatunku zwierząt pochodzi. Naukowcy wskazują na nietoperze z rodziny podkowcowatych, jednak w grupie podejrzanych przez jakiś czas znajdowały się także łuskowce. Na początku pandemii pojawiły się ponadto przypuszczenia, że do rozwoju epidemii przyczyniły się także bezdomne psy.

Czym różni się infekcja koronawirusem od grypy?

Choć średnio co piąta infekcja grypopodobna jest spowodowana zwykłymi koronawirusami ludzkimi, jego nowy gatunek w postaci SARS-CoV-2 jest dużo bardziej niebezpieczny i u części chorych atakuje również narządy poza układem oddechowym. Prawdziwa grypa jest wywoływana przez wirusy grypy, natomiast nowy koronawirus wywołuje COVID-19. Choć mogą powodować podobne objawy, COVID-19 jest bardziej zaraźliwy od grypy i u niektórych wiąże się poważnymi powikłania. Objawy zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 zwykle rozwijają się dłużej, bo 2-14 dni, a średnio 5 dni (dla grypy to 1-4 dni), a chorzy z COVID-19 dłużej zarażają też innych. Podczas gdy istnieją skuteczne leki i szczepionki przeciw grypie, na efektywne środki przeciw COVID-19 trzeba jeszcze poczekać.

Co to jest COVID-19?

COVID-19 to oficjalna nazwa choroby wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. Jest to wysoce zakaźna infekcja, która może powodować śmiertelne powikłania. Wciąż nie ma w pełni skutecznego leku na COVID-19 ani też przeciwdziałającej mu szczepionki, która mogłaby być podawana profilaktycznie.

Jakie choroby wywołuje koronawirus?

Koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę nazwaną COVID-19. Najczęściej jest to zakażenie dróg oddechowych mogące skutkować zapaleniem płuc, choć u części chorych koronawirus atakuje też (jednocześnie lub osobno) układ pokarmowy. W procesie rozwoju choroby koronawirus może powodować też zmiany w układzie nerwowym, krwiotwórczym, głównych narządach (m.in. serce, nerki, wątroba), naczyniach krwionośnych i skórze. Skutkiem powikłań zakażenia mogą być stany bezpośrednio zagrażające życiu, takie jak udar mózgu, zapalenie wielonarządowe czy zespół niewydolności oddechowej (ARDS).

Ile osób umiera z powodu koronawirusa, a ile zdrowieje?

Według statystyk 99 procent zakażonych koronawirusem przechodzi infekcję łagodnie, a tylko w 1 procent przypadków ma ona przebieg ciężki lub krytyczny. Tylko 3 procent wszystkich przypadków na świecie, które uznano za zamknięte, zakończyło się śmiercią pacjenta, natomiast odsetek zgonów w Polsce to 4 procent. Odsetek pacjentów wyleczonych lub zwolnionych ze szpitala w naszym kraju wynosi więc 96 procent.

Czy zakażenie koronawirusem może nie powodować objawów?

Jest to sytuacja stosunkowo częsta, bo według badań w momencie uzyskania dodatniego wyniku testu na koronawirusa objawów nie ma 20-40 proc. zakażonych. Choć u części osób objawy mogą pojawić się pod dłuższym czasie, liczonym nawet w tygodniach, u innych nie wystąpią wcale lub będą niespecyficzne, a przez to nie zostaną uznane za oznakę zakażenia (jak to bywa w przypadku zmęczenia czy bólów głowy). Objawów infekcji najczęściej nie mają dzieci, choć po pewnym czasie może ona i tak doprowadzić do ciężkich powikłań w postaci wielonarządowego zapalenia. Osoby bezobjawowe mogą zarażać innych, choć nie z takim nasileniem, co te kaszlące i kichające.

Jakie są objawy koronawirusa?

Objawy zakażenia koronawirusem próbowano klasyfikować na różne sposoby, a obecnie obowiązuje m.in. ich podział według nasilenia COVID-19:

  1. objawy grypopodobne bez gorączki: ból głowy, utrata węchu, bóle mięśni, kaszel, ból gardła, ból w klatce piersiowej, brak gorączki.
  2. objawy grypopodobne z gorączką: ból głowy, utrata węchu, kaszel, ból gardła, chrypa, gorączka, utrata apetytu.
  3. objawy żołądkowo-jelitowe: ból głowy, utrata węchu i apetytu, biegunka, ból gardła, ból w klatce piersiowej, brak kaszlu.
  4. objawy ciężkie 1. stopnia ze zmęczeniem: ból głowy, utrata węchu, kaszel, gorączka, chrypa, ból w klatce piersiowej, zmęczenie.
  5. objawy ciężkie 2. stopnia z dezorientacją: ból głowy, utrata węchu i apetytu, kaszel, gorączka, chrypa, ból gardła, ból w klatce piersiowej, zmęczenie, dezorientacja, bóle mięśni.
  6. objawy ciężkie 3. stopnia, brzuszne i oddechowe: ból głowy, utrata węchu i apetytu, kaszel, gorączka, chrypa, ból gardła, ból w klatce piersiowej, zmęczenie, dezorientacja, bóle mięśni, spłycony oddech, biegunka, ból brzucha.

Jak można wykryć koronawirusa?

Obecność koronawirusa w organizmie stwierdza się poprzez wykrycie jego genów (nici RNA) w wydzielinie pobranej z nosogardzieli, ewentualnie ze śliny. Badaniem, które umożliwia jego identyfikację, jest tzw. reakcja łańcuchowa polimerazy z odwrotną transkrypcją RNA (RT-PCR, inaczej badanie genetyczne lub molekularne), którą mogą przeprowadzać jedynie wyspecjalizowane laboratoria. Natomiast dopuszczone od listopada badanie diagnostyczne w postaci testów immunologicznych (serologicznych) nie wykrywa koronawirusa, tylko przeciwciała wytworzone przez organizm, by móc go zwalczyć. Tym samym dodatni wynik tego testu wskazuje na infekcję aktywną lub już przebytą.

Jak chronić się przed koronawirusem?

Jedynym sposobem ochrony przed zakażeniem koronawirusem jest unikanie kontaktów z jego potencjalnymi nosicielami. Oznacza to przede wszystkim izolację domową, a w miejscach publicznych – stosowanie środków profilaktycznych takich jak dystans społeczny (1,5-2 metry odstępu między ludźmi), noszenie maseczek ochronnych zakrywających usta i nos oraz skrupulatną higienę dłoni. Zalecane jest ponadto zachowanie higieny podczas spożywania i przygotowywania posiłków, a także odpowiednia obróbka termiczna produktów pochodzenia zwierzęcego.

Jak długo trwa infekcja koronawirusem?

Czas ten zależy od nasilenia infekcji. Większość osób z łagodnymi objawami zakażenia wraca do zdrowia w ciągu 30-60 dni. Natomiast w przypadku przeważającej części pacjentów w stanie ciężkim zdrowienie trwa powyżej 60-90 dni. W przypadku utrzymywania się symptomów infekcji przez wiele tygodni mówimy o tzw. długim COVID-19. U części pacjentów zmiany w organizmie wywołane przez COVID-19 mogą być trwałe. Mogą obejmować zmniejszenie powierzchni czynnej płuc, uszkodzenia mięśnia sercowego z arytmią, niewydolność nerek, zakrzepicę żył głębokich czy stany pozapalne jelit. Ozdrowieńcy, którzy mają za sobą krytyczny przebieg choroby, mogą wymagać długotrwałej rehabilitacji i opieki zdrowotnej.

Co robić przy podejrzeniu zakażenia koronawirusem?

Podejrzewając zakażenie koronawirusem należy wykonać test w jego kierunku, który ze skierowaniem lekarskim jest bezpłatny, a bez skierowania kosztuje 350-500 zł. Jeżeli objawy infekcji występują dłużej, np. przez tydzień, można wykonać test na przeciwciała (na podobnych warunkach). Aby uzyskać skierowanie, należy umówić się na teleporadę w przychodni POZ lub za pomocą formularza dostępnego na stronie Ministerstwa Zdrowia. Wyjątkiem są dzieci do 2. roku życia, które muszą być zbadanie przez lekarza. Po wystawieniu skierowania należy udać się do punktu pobrań; osoby zmotoryzowane mogą udać się też do mobilnego punktu pobrań. W sytuacji, gdy przy infekcji pojawi się duszność, ucisk w klatce piersiowej i problemy z oddychaniem, należy wezwać karetkę lub udać się prywatnym samochodem do szpitala zakaźnego.

Co to jest osocze ozdrowieńców?

Osocze ozdrowieńców to preparat pozyskiwany z krwi osób, które wyzdrowiały z COVID-19. Zawiera ono przeciwciała anty-SARS-CoV-2, które organizm wytwarza w celu zwalczenia koronawirusa. Podawanie ich chorym na drodze transfuzji stanowi metodę leczenia, która łagodzi objawy i skraca czas trwania choroby. Osocza wciąż brakuje, dlatego o jego oddawanie apelują nie tylko lekarze, ale też rząd.

Jak leczyć infekcję koronawirusem?

Ponieważ nie istnieje całkowicie skuteczny środek zwalczający koronawirusa, a te stosowane w ciężkich przypadkach są dostępne tylko w szpitalach, COVID-19 leczy się jedynie w sposób objawowy. Oznacza to, że środki stosowane w leczeniu domowym mogą jedynie łagodzić symptomy infekcji takie jak kaszel, ból gardła, katar, gorączka, ból mięśni czy zapalenie spojówek. W tej roli sprawdzają się preparaty ogólnie dostępne bez recepty w aptekach i drogeriach, które podaje się również przy zwykłych infekcjach oddechowych. W przypadku terapii w szpitalu skuteczne jest leczenie za pomocą osocza ozdrowieńców, musi jednak być rozpoczęte w maksymalnie ciągu kilku dni od początku infekcji i zawierać odpowiednio wysoki poziom przeciwciał anty-SARS-CoV-2.

[promo]2495;1;Najnowsze informacje z regionu o zagrożeniu koronawirusem![/promo]

Wsparcie emocjonalne przyszłych rodziców, czyli kim jest doula?

Wideo

Materiał oryginalny: Agnieszka Pomaska (KO) o organizacji Narodowego Programu Szczepień: „Mamy do czynienia z chaosem” - Dziennik Bałtycki

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
grzeg

PO - KO i wszystko jasne. Zawsze absurdalny atak. Na wszystko.

Jeśli o mnie chodzi, dobrze pamiętam, jak oni rządzili. Nigdy więcej!

G
Gość

Czego sie chwyca to sp*******

G
Gość
26 stycznia, 9:40, Karolina:

To zbawienie dla Polaków , że Pomaski z całą jej bandą nie ma dzisiaj u władzy !

Do rodzin pisich na swoim to zbawienie , dla innych raczej nie.

K
Karolina

To zbawienie dla Polaków , że Pomaski z całą jej bandą nie ma dzisiaj u władzy !

Dodaj ogłoszenie