Agitacja w kościele rektoralnym św. Eliasza Proroka w...

  Agitacja w kościele rektoralnym św. Eliasza Proroka w Lublinie

  Piotr Nowak

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Agitacja w kościele rektoralnym św. Eliasza Proroka w Lublinie
  Duchowny zamiast kazania uprawiał propagandę polityczną. - To było niesmaczne - komentuje wierna z kościoła św. Eliasza Proroka w Lublinie.
  Agitacja w kościele rektoralnym św. Eliasza Proroka w Lublinie
  Wierni skarżą się na kapłana głoszącego kazanie podczas niedzielnej mszy świętej o godzinie 12 w kościele klasztornym przy ul. Biernackiego. Zdaniem niektórych, trzy czwarte kazania ksiądz poświęcił na krytykę byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego i chwalenie obecnego - Andrzeja Dudy.

  Jak relacjonują nasi Czytelnicy, zdaniem księdza aktualny prezydent to "wspaniały człowiek, który uratował hostię na kolanach".
  Za to Bronisław Komorowski "podpisał ustawę o zabijaniu dzieci", "ma grzech śmiertelny, on i wszyscy, którzy głosowali za tą ustawą, także księża i biskupi, którzy udzielają bądź udzielą tym osobom komunii świętej, są współodpowiedzialni, popełniają również grzech śmiertelny, pomagają im (byłemu prezydentowi i innym politykom stojącym za ustawą o in vitro - przyp. red.) sprawiać cierpienie Chrystusowi".

  - Ludzie byli oburzeni - twierdzi uczestniczka niedzielnej mszy św. - Kościół to miejsce, gdzie jest Pan Bóg i Ewangelia. Politykę mam w telewizji, radiu i gazecie - dodaje kobieta.

  To nie pierwsza taka sytuacja związana z tym duchownym. Po jednym z nabożeństw, z chodzenia do tego kościoła zrezygnował jeden z wiernych. - Parę miesięcy temu wyszedłem w trakcie mszy, gdy się "dowiedziałem", że rząd polski to zdrajcy - opowiada mężczyzna.

  - To ewidentne nadużycie tego księdza. Kościół nie jest od polityki - przyznaje o. Wiesław Strzelecki, przeor Klasztoru oo. Karmelitów przy ul. Biernackiego i zapowiada. - Przeprowadzę rozmowę z księdzem. Nakłonię go do zapoznania się z dokumentami Kościoła, w tym z oświadczeniem Konferencji Episkopatu Polski w sprawie in vitro. Na pewno tego tak nie zostawię - podkreśla o. Wiesław Strzelecki.

  Kościół a polityka
  Zdaniem episkopatu, przyjęta przez parlament ustawa dotycząca in vitro "nie może być przez katolika w żaden sposób zaakceptowana", a "kto z katolików świadomie i dobrowolnie podpisuje się lub głosuje za dopuszczalnością metody in vitro, tym samym podważa communio, czyli swoją pełną wspólnotę z Kościołem katolickim" - czytamy w dokumencie Rady Prawnej KEP z 3 sierpnia br.

  Czy to oznacza ekskomunikę parlamentarzystów, którzy uchwalili prawo i prezydenta, który podpisał ustawę? Odpowiedź jest w tym samym dokumencie KEP: "Poprzez głosowanie za ustawą dopuszczającą in vitro lub jej podpisanie nie zaciąga się automatycznie ekskomuniki. Według Kodeksu Prawa Kanonicznego, takową ma prawo nałożyć ordynariusz po dokładnym zbadaniu danej sprawy".

  - Hierarchowie kościelni już wielokrotnie ustosunkowywali się do kwestii agitacji politycznej. Podkreślali, że w kościele nie należy wskazywać konkretnych kandydatów. Abp Józef Życiński przypominał, że wskazywanie wyborcom, na kogo mają głosować, byłoby czymś bardzo niewłaściwym w Kościele - komentuje sprawę dr Agnieszka Łukasik-Turecka z Katedry Teorii Polityki KUL.

  - Duchowni mają prawo ustosunkować się do życia politycznego, np. in vitro. Jednak przy komentarzach potrzebny jest takt i wyczucie. Nie jest dobrze, gdy wierni wychodzą z kościoła tylko dlatego, że nie sympatyzują z poglądami politycznymi osoby duchownej - zastrzega jednak dr Agnieszka Łukasik-Turecka.  Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
  Zapisz się do newslettera!  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (189)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  MÓWIŁ PRAWDĘ - ABORCJA ZABIJA

  pol (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  TAka jest nauka Kościoła to prawda a nie polityka

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ,, wierny,, z UB

  pewnie donosiciel dr.marco (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  że niby wyszedł ,,oburzony,, spasiony tłuścioch bo złodzieje rządzą =to co dalej leming żyje w amoku i nie wie na jakim świecie żyje, czy prowokator

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wraca nowe

  Magnetofon słuźbowy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 6

  Kiedyś "wierni" nagrywali kazania na "prośbę" SB, teraz donoszą do GW i Kur..Lubelskiego.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kiedyś

  Magnetofon słuźbowy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  I wraca nowe....

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  z tym lubelsim zawsze cos nie tak...

  palermitanin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 4

  kiedys za tej niby komuny nazywane bylo Polska B,teraz znowu jest moherostanem


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  moherastan?

  Fiolka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Chyba jednak nie moherostan, skoro wierni oburzają się zamiast klaskac uszami

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  I to jeszcze jak!

  Business owner (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 6

  Media głównego ścieku przy poklasku części społeczeństwa próbują wybraną grupę liderów pozbawić praw wyrażania opinii, które każdemu gwarantuje Art. 54 Konstytucji RP.

  O ile nie dziwi zachowanie...rozwiń całość

  Media głównego ścieku przy poklasku części społeczeństwa próbują wybraną grupę liderów pozbawić praw wyrażania opinii, które każdemu gwarantuje Art. 54 Konstytucji RP.

  O ile nie dziwi zachowanie przedstawicieli "czwartej władzy", o tyle martwić musi zachowanie tych, którzy również mogą zostać pozbawienia przywilejów zapisanych w Karcie praw podstawowych.

  To nie jest żaden "moherostan", a próba kolejna próba wprowadzenia "manipulostanu".

  Dla "Kuriera" ideałem byłaby zapewne sytuacja, w której mógłby przeprowadzić plebiscyt na poprawnego politycznie duchownego, a udział w głosowaniu SMS Premium braliby pracownicy sfery budżetowej korzystający z telefonów służbowych.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Polityk – katolik a metoda In vitro

  logik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 6

  Polityk – katolik a metoda In vitro

  W ostatnich dniach na nowo rozgorzała dyskusja dotycząca In vitro i postawy polityków-katolików, którzy popierają lub dopuszczają taki sposób poczęcia....rozwiń całość

  Polityk – katolik a metoda In vitro

  W ostatnich dniach na nowo rozgorzała dyskusja dotycząca In vitro i postawy polityków-katolików, którzy popierają lub dopuszczają taki sposób poczęcia. Szczególnie burzliwą dyskusję wywołał Prezydent Komorowski, który w ostatnich godzinach swojego urzędowania podpisał ustawę dotyczącą In vitro, czego konsekwencją była wypowiedź biskupa Dzięgi, na którą z kolei zareagowało szereg środowisk i osób, zarówno duchownych, jak i świeckich.

  Dyskusje ogniskują się wokół pytania, czy polityk-katolik będąc za In vitro może przystępować do komunii świętej. I tu nie chodzi o „jakiegoś” polityka, ale o głowę państwa, i nie tylko o pogląd, ale o decyzję wyrażoną podpisem pod ustawą, czyli uruchomieniem aktu prawnego, który będzie miał praktyczne i długotrwałe konsekwencje.

  W takich sytuacjach zawsze zastanawiam się, dlaczego osoba nie akceptująca norm (nakazów i zakazów) wspólnoty, do której przynależność nie jest obowiązkowa (a taką jest Kościół katolicki), nie występuje z tej wspólnoty, tylko udaje, że nic się nie stało. W tym konkretnym przypadku nauka Kościoła, której wykładnię znajdujemy w Prawie kanonicznym, a przypomina ją i interpretuje nie jakaś osoba świecka czy duchowna, ale Prezydium Konferencji Episkopatu Polski, jest jednoznaczna. Polityk, który chce w pełni uczestniczyć w życiu Kościoła, musi pozostawać w zgodzie z nauką Kościoła. Pozostawanie w jedności z Kościołem zależy od tego, czy jest przeciw In vitro i przepisom, które na taką metodę poczęcia zezwalają, albo nie może przystępować do komunii świętej.

  Oczywiście można się nie zgadzać z takim stanowiskiem Kościoła, ale nie oznacza to, że ta niezgoda cokolwiek zmienia. Nie ma miejsca na kompromisy czy inne interpretacje. Bronisław Komorowski nie powinien przystępować do komunii świętej dopóty, dopóki publicznie nie zmieni swojego stanowiska, a to, że znajdują się tacy, którzy go usprawiedliwiają, publicznie rozgrzeszają czy udzielają mu sakramentu komunii, jedynie im samym wystawia niedobre świadectwo.

  Piotr Strzembosz

  Tekst zamieszczony na łamach gazety Patria

  http://www.fronda.pl/a/polityk-katolik-a-metoda-in-vitro,55620.htmlzwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prawo każdego Polaka, także księdza

  Jo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Art. 54 Konstytucji RP
  1. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  powinien, nie powinien...

  Fiolka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Zastanawiające są dywagacje niby-chrzescijan nad prawem Komorowskiego do przynależności do wspólnoty czy przyjmowania komunii... Wszyscy sprawują nad nim sąd, włażą z butami w jego sumienie i...rozwiń całość

  Zastanawiające są dywagacje niby-chrzescijan nad prawem Komorowskiego do przynależności do wspólnoty czy przyjmowania komunii... Wszyscy sprawują nad nim sąd, włażą z butami w jego sumienie i robią z niego wycieraczkę... Komorowski został wybrany na prezydenta WSZYSTKICH Polaków, a jego ustawa nikogo nie zmusza do brukania swojej duszy i sumienia przez korzystanie z cudów technologii.
  Czy ktoś mu tej komunii udzieli czy nie, nie jest kwestią do publicznego rozstrzygania. Pamiętajcie prostaczkowie, że Jezus podał uczniom za przykład złego celnika, a potępił świętego faryzeusza tylko dlatego, że nie liczą się tylko nasze czyny, ale też to, co nam w duszy gra. Zamiast wydawać sąd nad Komorowskim zastanówcie się, czy nie przemawia przez Was pycha faryzeusza i czy nie jest on milszy Bogu, jako celnik przed ołtarzem... Nie patrzcie na ręce kapłanów, którzy udzielają mu sakramentu, bo oni są lepszymi od Was, jako ci, którzy wybaczają zamiast potępiać... I jako przeciwniczka obłudy i hipokryzji powiadam Wam, że raduje mnie ogromnie, że w tym Kościele są jeszcze kapłani, którzy pamiętają o spusciznie Chrystusa i głoszą DOBRĄ nowinę, zamiast podziałów, nienawiści i własnej nieomylności...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  No tak... Fronda...

  xxx (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  ...tytuł wszystko wyjaśnia...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Chce pozbawić możliwości posiadania dziecka chyba na głowę siadła mu kiecka

  Lubelak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

  Niech skrytykuje Karola Wojtyłę i innych papieży za przynależność do masonerii.Najwyżsi hierarchowie kościelni posiadają jednocześnie wysokie stopnie masońskie.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bucu spadaj

  LL (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  .........

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Anty-Sreo

  Stop terrorystom (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Gdyby był agitował za SREO, to byłoby dobrze?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czy Ten Ksiądz Czci sobotę dzień wybrany przez Boga

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Dekalog (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

  Czy ten ksiądz przestrzega czwartego przykazania które mówi; Pamiętaj, abyś dzień sobotni święcił. Sześć dni robić będziesz i będziesz wykonywał wszystkie roboty twoje; ale dnia siódmego sabat...rozwiń całość

  Czy ten ksiądz przestrzega czwartego przykazania które mówi; Pamiętaj, abyś dzień sobotni święcił. Sześć dni robić będziesz i będziesz wykonywał wszystkie roboty twoje; ale dnia siódmego sabat Pana, Boga twego, jest: nie będziesz wykonywał weń żadnej roboty, ty i syn twój, i córka twoja, sługa twój i służebnica twoja, bydlę twoje i gość, który jest między bramami twymi. Przez sześć dni bowiem czynił Pan niebo i ziemię, i morze, i wszystko, co w nich jest, a odpoczął dnia siódmego; i dlatego pobłogosławił Pan dniowi sobotniemu i poświęcił gozwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dzień wybrany przez Boga??

  TS (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Dzień siódmy to NIEDZIELA. Nawet nazwa "sobota" na to wskazuje. Oraz fakt, że przez pierwsze sześć dni trwało dzieło tworzenia. Więc wszystko jest w porządku. A przykazanie IV mówi o święceniu dnia...rozwiń całość

  Dzień siódmy to NIEDZIELA. Nawet nazwa "sobota" na to wskazuje. Oraz fakt, że przez pierwsze sześć dni trwało dzieło tworzenia. Więc wszystko jest w porządku. A przykazanie IV mówi o święceniu dnia świętego, nie sobotniego. Tylko jaki to ma związek z artykułem?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  sobotni czyli szósty

  .... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  zatem należy czcic siódmy.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prezerwatywy Inwitro Onanizm To Nie Grzech

  dr Bożena- Sama Się Onanizuję (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

  Niech zabierze głos w sprawie drugiego przykazania usuniętego i łamanego przez KRK ;Drugie Przykazanie Usunięte Przez Kościół i Nagminnie Łamane To Jest Grzech Śmiertelny ; Nie uczynisz sobie...rozwiń całość

  Niech zabierze głos w sprawie drugiego przykazania usuniętego i łamanego przez KRK ;Drugie Przykazanie Usunięte Przez Kościół i Nagminnie Łamane To Jest Grzech Śmiertelny ; Nie uczynisz sobie obrazu rytego ani żadnej podobizny rzeżbionej tego, co jest na niebie w górze i co na ziemi nisko, ani z tych rzeczy, które są w wodach pod ziemią. Nie będziesz się im kłaniał ani służył. Ja jestem Pan, Bóg twój, mocny...itd Każdy ksiądz czci figurki obrazy i przedmioty.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a mnie onanizuje

  panna Ania G (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Sepleniący Januszek i jeszcze robi mi loda , moge cie Bozenko z nim umówić, on lubi kobiety

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo