Agent "Prorok" szpiegował Jana Pawła II w Watykanie

  Agent "Prorok" szpiegował Jana Pawła II w Watykanie

  Tomasz Pompowski

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Jako pierwsi ujawniamy kulisy działalności "Proroka" - kontaktu informacyjnego wywiadu PRL, który inwigilował ks. Popiełuszkę, dezintegrował Kościół i Solidarność, a mógł przyczynić się nawet do zamachu na Jana Pawła II.
  Jego tożsamości nie znamy. Ale nie ulega wątpliwości, że właśnie natrafiono na ślad najniebezpieczniejszego i najcenniejszego informatora bezpieki w Rzymie za pontyfikatu Karola Wojtyły.

  W archiwach IPN wytropił go ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, autor książki "Księża wobec bezpieki". W rozmowie z "Polską" duchowny ujawnia szczegóły dotyczące osoby i działalności "Proroka".

  Zajmowało go wszystko, co dotyczyło papieża i jego otoczenia, np. konflikty między Polakami wewnątrz Watykanu. Wszystkie informacje o słabościach duchownych. A także który z księży otrzyma awans na biskupa. Zachowały się jego donosy na kard. Franciszka Macharskiego - relacjonuje ks. Isakowicz-Zaleski.

  "Prorok" działał od końca lat 70. do końca lat 80. - m.in. wtedy, gdy doszło do zamachu na papieża. W tym kontekście szczególnie groźny wydaje się fakt, że "Prorok" ujawniał bezpiece najdrobniejsze szczegóły z prywatnego życia Jana Pawła II, np. rozkład jego dnia, układ watykańskich apartamentów włącznie z detalami umeblowania papieskiego gabinetu czy zasady użytkowania papamobile.

  "Prorok" formalnie nie był tajnym współpracownikiem. Ks. Isakowicz - Zaleski twierdzi jednak, że ze względu na charakter ujawnianych informacji miał świadomość, jakie wyrządza szkody.
  Z "Prorokiem" kontaktował się "Pietro", funkcjonariusz wywiadu PRL. To właśnie żyjący do dziś ppłk Edward Kotowski, który pozyskiwał informacje od polskich duchownych, zna kulisy operacji bezpieki w Watykanie. Ale "Pietro" milczy.
  1 3 4 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (9)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Finał prokuratorski

  dr Edward Kotowski (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  https://www.facebook.com/edward.kotowski.3/posts/850533491680300?comment_id=850534621680187¬if_t=like

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Urojenia w sprawie "polskiego śladu"

  dr Edward Kotowski (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  http://www.konserwatyzm.pl/artykul/12135/edward-kotowski-komentarz-do-uzasadnienia-pionu-sledczego-ip

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  michał, dziecko naeostrady

  harry potter (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 63 / 46

  Michał, słyszałem że wyszła nowa część Harrego Pottera na PC/DVD, kupiłem ją ostatnio swojemu dziecku, jest zafascynowane. Polecam!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jak to nie znacie?

  mm (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 84 / 64

  Teraz to jest proste, wszystko jest w internecie. Ja znalazłem a Wy nieeeeeee. Oczywiście tylko bardzo często powtarzające się nazwisko w rożnych sprawach i dam sobie głowę uciąć że moj typ to...rozwiń całość

  Teraz to jest proste, wszystko jest w internecie. Ja znalazłem a Wy nieeeeeee. Oczywiście tylko bardzo często powtarzające się nazwisko w rożnych sprawach i dam sobie głowę uciąć że moj typ to bingo. Rozumiem, czekacie na suplement Zalewskiego.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  czy to ten chłopiec ze zdjęcia? :P

  michał, maturzysta z Warszawy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 83 / 65

  jestescie niezle odjechani, z poszukiwaniem tych agentów. Tekstu dalej nie czytam, bo ta tematyka jest juz po prsotu nudzaca. Wali mnie to, kto szpiegował JP2.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Niestey chodzi o ...

  euro67 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 63 / 63

  Sadze, ze chyba (niestey) chodzi o bardzo wazna osobe w Polskiem Kosciele ks. ....... ........ (bez nazwisk!) , ktrego bezpieka miala na celowniku jeszcze od czasow pewnego paskudengo wydarzenia w...rozwiń całość

  Sadze, ze chyba (niestey) chodzi o bardzo wazna osobe w Polskiem Kosciele ks. ....... ........ (bez nazwisk!) , ktrego bezpieka miala na celowniku jeszcze od czasow pewnego paskudengo wydarzenia w miejscowosci M... gdzie byl on wikarym, a potem z racji funkcji byl juz bardzo przydatny.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PROROK1

  Artur (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 70 / 68

  Gratulujemy Ks. Zalewskiemu odwagi i życzymy dlaszych owocnych poszukiwań może w końcu skończy się ten koszmar z lustracją i Kościół stanie się wiarygodnym świadkiem.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PROROK

  Roni (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 55 / 47

  Któż mógł znać wiadomości o lekach, które papież bierze, czy o umeblowaniu? Przecież jest to jasne jak słońce.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo