Agata Kornhauser-Duda na jubileuszu 25-lecia wolbromskiego koła PSONI i otwarciu ośrodka terapii osób niepełnosprawnych w Kluczach

Jerzy Zaborski
Jerzy Zaborski
Agata Kornhauser-Duda była na otwarciu CWiTONIR w Kluczach
Agata Kornhauser-Duda była na otwarciu CWiTONIR w Kluczach Fot. Klaudia Długoszewska/Gmina Klucze
25-lecie wolbromskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI) zbiegło się z otwarciem Centrum Wsparcia i Terapii Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin w Kluczach (CWiTONIR), gdzie świętowano jubileusz. W uroczystościach wzięła udział Pierwsza Dama, Agata Kornhauser-Duda oraz wojewoda Łukasz Kmita. Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Zobaczcie zdjęcia z otwarcia CWiTONIR w Kluczach

Placówka CWITONIR ma swoją siedzibę w budynku byłego Zespołu Szkół w Kluczach, który został użyczony przez gminę na 20 lat. Część obiektu została przystosowana na mieszkania chronione. Całkowity koszt utworzenia centrum wyniósł ponad 7 mln zł.

Centrum niepełnosprawnych w Kluczach realizuje dwa projekty

Ośrodek w Kluczach realizuje dwa projekty. Pierwszy, „Otwarte drzwi”, w ramach dziennego wsparcia dla dzieci od 2,5 roku do 18 lat. Zajęcia odbywają się od poniedziałku do soboty.

- W tym projekcie mamy pod opieką 24 dzieci – wyjawia Marta Piwowar, dyrektor CWiTONIR w Kluczach. - W związku z wciąż obowiązującym reżimem sanitarnym, mamy trzy grupy liczące po osiem osób, które w ośrodku pracują rotacyjnie.

Podopieczni tego projektu mogą liczyć na wsparcie w nauce, opiece i wychowaniu dzieci, zajęcia sportowo-ruchowe, manualno-plastyczne, muzykoterapię, haloterapię (sesje w grocie solnej) oraz zajęcia rozwijające kompetencje kluczowe, a także indywidualne konsultacje z logopedą, psychologiem, fizjoterapeutą.

Drugim projektem realizowanym przez CWiTONIR jest „Droga do samodzielności”.

- W ramach tego projektu mamy 12 podopiecznych powyżej 18 roku życia, dla których przewidziana jest pomoc całodobowa, od poniedziałku do piątku – tłumaczy Marta Piwowar.

W programie jest aktywizacja zawodowa i wsparcie w dążeniu do jak największej samodzielności osób dorosłych z niepełnosprawnościami. Uczestnikom zapewniona jest indywidualna diagnoza potrzeb, wsparcie psychologiczne, pomoc doradcy zawodowego, pośrednika pracy oraz trenera zatrudnienia wspieranego. Oferowana jest również pomoc prawna oraz porady dietetyka. Dodatkowo w ramach projektu istnieje perspektywa odbycia kursów i szkoleń, a także możliwość zamieszkania w całkowicie wyposażonych mieszkaniach wspomaganych. Udział w projekcie jest bezpłatny, natomiast dla uczestników kursów i staży zawodowych zapewniane są stypendia.

- Pani prezydentowej doskonale znane są sprawy osób niepełnosprawnych, dlatego o ich problemach można było rozmawiać fachowo – podkreśla Marta Piwowar.

W programie jubileuszu 25-lecia wolbromskiego koła PSONI, w części artystycznej, podopieczni Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Wolbromiu przedstawili układ choreograficzny z chorągwiami „Przeźroczysty wiatr” natomiast kadra OREW rozbawiła wszystkich humorystyczną wersją „Rzepki” Juliana Tuwima. Nie mogło też zabraknąć jubileuszowego tortu.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl