Afganistan: Amerykański bohater zginął ratując Polaka

  Afganistan: Amerykański bohater zginął ratując Polaka

  Wojciech Rogacin

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Michael H. Ollins
  1/2
  przejdź do galerii

  Michael H. Ollins ©fot. militarytimes.com

  Amerykański żołnierz, sierżant sztabowy Michael H. Ollins uratował w Afganistanie życie polskiego oficera, osłaniając go własnym ciałem przed zamachowcem. Sam zginął.
  Informację o bohaterskim poświęceniu 24-letniego Amerykanina, który za cenę własnego życia chronił towarzysza walki - Polaka - podał wojskowy portal "Military Times". Polski oficer w emocjonalnym wystąpieniu złożył hołd Ollisowi za uratowanie mu życia.

  Wydarzyło się to 28 sierpnia podczas głośnego w Polsce szturmu rebeliantów afgańskich na bazę wojskową w prowincji Ghazni. O sprawie szeroko pisały polskie media.

  Ciężarówka talibów wypełniona materiałami wybuchowymi wjechała w ogrodzenie bazy w Ghazni i eksplodowała tworząc wyrwę w murze. Przez wyłom wdarło się na teren bazy dziesięciu uzbrojonych w karabiny rebeliantów, którzy mieli na sobie kamizelki z ładunkami wybuchowymi. Wywiązała się bardzo zacięta walka.

  W tym samym czasie od północnej, wschodniej i zachodniej strony posypały się na bazę pociski moździeżowe, RPG i granaty rzucane przez innych rebeliantów.

  Dziesięciu polskich żołnierzy zostało rannych. Inni wspierani m.in. przez towarzszy z armii amerykańskiej ruszyli na pomoc rannym i musieli jednocześnie stawić czoła wdzierającym się napastnikom.

  Jak opisuje zdarzenie "Military Times", przez 10 minut trwała zawzięta wymiana ognia pomiędzy obiema stronami. 24-letni sierżant Michael H. Ollis z 2 batalionu 22 regimentu piechoty 10 dywizji górskiej jako pierwszy ruszył ze swojego bunkra do walki u boku polskiego oficera, którego nie znał i którego nazwiska nie ujawniono. Po drodze dołączyli do oddziału żołnierzy sił specjalnych, którzy zabili ośmiu z dziesięciu napastników w kamizelkach samobójczych. Dziewiąty zabójca wyłonił się spomiędzy kontenerów, rzucił granatem i natychmiast został zastrzelony.

  Ostatni, dziesiąty napastnik z kamizelką wybuchową na sobie wyszedł zza jeszcze innych kontenerów wprost na polskiego oficera i Ollisa.

  "Military Times" tak opisuje, co się następnie wydarzyło: - "Sierżant sztabowy Ollis wszedł przed polskiego oficera, aby odgrodzić go swym ciałem od zamachowca. Wtedy zabójca odpalił ładunki wybuchowe i eksplodował. Ollis zginął na miejscu.

  Rannych w całej bitwie zostało 10 polskich żołnierzy i kilkudziesięciu afgańskich. Afgańscy żołnierze później znaleźli i zneutralizowali drugi samochód wypełniony ładunkami wybuchowymi w pobliżu bazy.

  Towarzysze Ollisa z amerykańskiego oddziału powiedzieli w wywiadzie dla "Army Times", że nie byli zaskoczeni faktem, iż sierżant, który wstąpił do armii w 2006 roku i wcześniej służył już w Iraku i Afgaistanie, poświęcił własne życie, by ratować innego żołnierza.

  Opisywali go jako odważnego i solidnego żołnierza, który znany był z wysokiego poczucia odpowiedzialności za swoich ludzi.

  - Tak został wyszkolony i myślę, że każdy jest teraz z niego dumny po tym, jak ruszył, by walczyć z wrogiem - powiedział wojskowej gazecie sierżant Tim Sireno, który służył z Ollisem w Afganistanie w 2010 roku. - Zawsze chronił swoich ludzi i w walce zawsze szedł na czele oddziału - dodał Sireno.

  Jak donosi wojskowa gazeta, sierżant Michael H. ollis został pośmiertnie odznaczony Srebrną Gwiazdą, trzecim najwyższym amerykańskim odznaczeniem za męstwo na polu walki.

  - Straciliśmy wielkiego Amerykanina - powiedział generał Mark Miller, zastępca głównodowodzącego natowskimi siłami międzynarodowymi w Afganistanie. Po bitwie amerykańskie wysokie odznaczenia za męstwo otrzymało także czterech amerykańskich żołnierzy, trzech żołnierzy polskich i jeden afgański.

  Polski minister obrony Tomasz Siemoniak poinformował, że 4 września nadał pośmiertnie amerykańskiemu bohaterowi Złoty Medal Wojska Polskiego.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  DZIĘKUJE

  Zgłoś naruszenie treści / 42

  jakoPOLAK i były żołnierz, dziękuje rodzicom tego wspaniałego żołnierza.to honor mieć za sojuszniczą armie tak bohaterską. bardzo mi przykro,dziękuje.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo