Afera korupcyjna w 6. Batalionie Dowodzenia w Krakowie. Zamieszana kierowniczka referatu Urzędu Miasta

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Funkcjonariusze krakowskiej Delegatury CBA, realizując postanowienie prokuratora Wydziału do Spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Krakowie, zatrzymali pracownika Urzędu Miasta Krakowa. Jak się dowiadujemy, chodzi o 45-letnią Agnieszkę B., kierowniczkę jednego z magistrackich referatów. Zatrzymanej prokurator przedstawił zarzut przyjęcia korzyści majątkowej w związku z pełnieniem przez niego funkcji publicznej i zastosował tzw. wolnościowy środek zapobiegawczy. - Proceder korupcyjny dotyczył współpracy krakowskiego magistratu z 6. Brygadą Powietrznodesantową w Krakowie - podaje rzecznik prasowy prokuratury Janusz Hnatko.

FLESZ - Po co nam Polski Ład?

od 16 lat

Urzędniczce przedstawiono zarzut przyjęcia łapówki (ok. 2 tys. zł) w 2019 roku. Kobieta nie przyznała się do winy. Agnieszka B. ma dozór policji, zakaz kontaktu z określonymi osobami, zastosowano też wobec niej poręczenie majątkowe w wysokości 10 tys. złotych.

Jest to dalszy ciąg zatrzymań w sprawie korupcji w 6. Batalionie Dowodzenia w Krakowie. Dotychczas prokurator Prokuratury Okręgowej w Krakowie postawił zarzuty 24 żołnierzom. Chodzi o łapówki za skierowanie m.in. na misję do Kosowa. Zatrzymany w kwietniu dowódca 6. Batalionu Dowodzenia ppłk Marcin M. miał też brać łapówki w zamian za powołanie dwóch osób do zawodowej służby wojskowej w tej jednostce. Wobec dwóch żołnierzy sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krakowie informuje, że z uwagi na rozwojowy i dynamiczny charakter śledztwa oraz pojawiające się w nim kolejne wątki o charakterze korupcyjnym nie są wykluczone dalsze zatrzymania w sprawie.

Jak informuje krakowski magistrat, pytany przez nas o współpracę miasta z 6. Batalionem Dowodzenia i 6. Brygadą Powietrznodesantową w Krakowie, polegała ona na nieodpłatnym, wolontaryjnym udziale w miejskich wydarzeniach.

- Jednostka wojskowa, jako organ publiczny, cieszący się wysokim zaufaniem społecznym, prowadziła stoiska promujące własną działalność w ramach akcji „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej”, na których prezentowano działalność batalionu i sprzęt wojskowy. Żołnierze wspierali także wolontaryjnie organizację miejskich wydarzeń, np. służąc pomocą osobom z niepełnosprawnościami, będącym uczestnikami tychże wydarzeń - wymienia Monika Chylaszek, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej UMK.

Na polecenie prokuratury urząd przekazał służbom wskazane dokumenty. Dopytywaliśmy, jakie kroki w związku z zatrzymaniem urzędniczki zostały podjęte w magistracie. - Nie posiadamy informacji na temat postępowania ani sytuacji pracownika. Po przekazaniu przez prokuraturę takich informacji, podejmiemy odpowiednie kroki - odpowiada Monika Chylaszek.

To kolejne już działania Centralnego Biura Antykorupcyjnego w tym miesiącu w Krakowie. Przypomnijmy, że 9 września zostało zatrzymanych przez CBA i policję pięć osób, w tym m.in. była wiceprezydent Krakowa Elżbieta K. oraz obecna wicedyrektorka Zarządu Dróg Miasta Krakowa Janina P. Osoby te usłyszały poważne zarzuty prokuratorskie. W przypadku byłej wiceprezydent chodzi m.in. o nakłanianie urzędników do faworyzowania prywatnych firm. W tle pojawiają się wątki kontrowersyjnych planów zagospodarowania: dla hotelu Cracovia oraz fortu Bronowice.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Afera korupcyjna w 6. Batalionie Dowodzenia w Krakowie. Zamieszana kierowniczka referatu Urzędu Miasta - Gazeta Krakowska

Wróć na i.pl Portal i.pl