Afera KNF: Wartość akcji Getin Noble Bank i Idea Bank spada. Leszek Czarnecki wciąż traci majątek, ale nie składa broni

Anita Czupryn
Leszek Czarnecki, właściciel Getin Noble Banku i Idea Banku, przestał już być miliarderem
Leszek Czarnecki, właściciel Getin Noble Banku i Idea Banku, przestał już być miliarderem fot. Tomasz Hołod
Akcje banków Leszka Czarneckiego (Getin Noble Bank i Idea Bank) dramatycznie spadają. On sam będzie dziś składać zeznania w katowickiej prokuraturze. Śledczy otrzymają kolejne nagranie rozmowy z byłym szefem KNF i innymi członkami komisji.

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Marka Chrzanowskiego, gdy był on szefem KNF, jakie na początku listopada złożył Leszek Czarnecki, zapoczątkowało aferę wokół KNF i uruchomiło całą lawinę zdarzeń. O sprawie napisała we wtorek „Gazeta Wyborcza”. Chrzanowski w spotkaniu w cztery oczy miał złożyć Czarneckiemu korupcyjną propozycję - obiecał przychylność KNF dla banku za około 40 mln złotych. Rozmowa odbyła się w lipcu tego roku, a Czarnecki ją nagrał.

Minister Zbigniew Ziobro poinformował w ubiegłym tygodniu o wszczęciu śledztwa, Chrzanowski podał się do dymisji, do biura KNF weszli funkcjonariusze CBA, a Czarnecki ma się dziś pojawić w katowickiej prokuraturze, aby złożyć zeznania.

Pierwotnie przesłuchanie Czarneckiego miało się odbyć w ostatni piątek, ale termin został przesunięty z powodu jego nieobecności w Polsce. A jakby tego wszystkiego było mało, to w tle jest kolejne nagranie ze spotkania Czarneckiego z Chrzanowskim i innymi członkami Komisji Nadzoru Finansowego, jakie dziś ma otrzymać prokuratura, a które ma świadczyć o czymś daleko bardziej znaczącym niż tylko korupcyjna propozycja. Poinformował o tym pełnomocnik bankiera Roman Giertych, pisząc na swoim profilu na Facebooku: „W poniedziałek złożę w prokuraturze nagranie rozmowy Leszka Czarneckiego z Markiem Chrzanowskim i innymi przedstawicielami KNF, które zostało zrobione w lipcu br.”. Tym razem ma to być nagranie video.

W swoim długim wywodzie Giertych pisze, że szef KNF wiedział już o tym, że jego ofertę korupcyjną Czarnecki odrzucił, potwierdza więc plan przejęcia banku za złotówkę. Scenariusz miał wyglądać następująco: najpierw doprowadzić banki Czarneckiego do upadku, a następnie za złotówkę przejąć je miał jeden z banków państwowych. „Nieśmiertelna prawda z »Misia« »nie mamy Pańskiego płaszcza i co Pan nam zrobisz« jest otwarcie przedstawiana, tylko że dotyczy banku, a nie płaszcza” - pisze mecenas Giertych, dodając, że w jego przekonaniu to nagranie jest znacznie poważniejsze niż „zwykła” korupcja w wykonaniu Marka Chrzanowskiego.

Leszek Czarnecki nie zamierza się poddawać i ma strategię obrony. Jego banki toczą właśnie ostrą batalię o klientów

Afera wokół KNF niewątpliwie nabiera tempa, ale to, w których kierunkach będzie się rozwijać i jakie kręgi jeszcze zatoczy, to jedno. Dla klientów banków Leszka Czarneckiego ważniejsze jest jednak to, czy ich oszczędności, jakie tam ulokowali, są bezpieczne, czy wprost przeciwnie. Słowem - czy rzeczywiście mają się czego obawiać?

Wybuch afery nie pomógł Leszkowi Czarneckiemu - co prawda kursy akcji Getin Noble Banku i Idea Banku spadały bez mała od kilku lat, ale teraz zaliczyły prawdziwe trzęsienie ziemi, dramatycznie lecąc na łeb, na szyję w dół, do czego zresztą dodatkowo przyczyniło się wpisanie Idea Banku na listę ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego. A Leszek Czarnecki z miliardera, trzeciego wśród najbogatszych Polaków, wymienianego przez lata z listy „Wprost”, z majątkiem, który szacowany był na 6 miliardów złotych, stał się już tylko milionerem. Teraz szacuje się, że wartość jego spółek zmalała do mniej niż 700 mln złotych, a jego majątek miał stopnieć do mniej niż 400 milionów złotych.

Niemniej jednak finansowi eksperci w większości są zgodni co do tego, że aktualne problemy Leszka Czarneckiego nie oznaczają jeszcze finansowej katastrofy, nie mówiąc już o tym, że mogłyby spowodować załamanie się systemu finansowego w Polsce. Po pierwsze, są zbyt małe, po drugie - we wzroście gospodarczym, jaki teraz mamy, banki funkcjonują bardzo dobrze, mają pieniądze. Faktem jest też, że problemy biznesowe Leszka Czarneckiego nie zrodziły się teraz - zmaga się z nimi od lat, a powodem było zainwestowanie w tak zwane kredyty frankowe. Poważnym niebezpieczeństwem byłoby, gdyby doszło do przewalutowania tych kredytów po kursie, jaki był w dniu ich zaciągnięcia, co - jak pamiętamy - było pierwotnym pomysłem prezydenta, który chciał ulżyć frankowiczom. Tylko że - na szczęście dla bankiera - nigdy do tego nie doszło. A procesy sądowe, jakie się toczą, a dotyczą kredytów frankowych, nie powodują dla banków aż tak wysokich kosztów.

Owszem, banki Leszka Czarneckiego muszą się teraz liczyć z tym, że zyski będą mniejsze, ale chyba nie ma powodu obawiać się o ich stabilność.

Choć oczywiście zrodziły się i takie pytania, czy istnieje ryzyko bankructwa imperium finansowego Leszka Czarneckiego. Ryzyko istnieje zawsze, ale akurat w tym wypadku jest niewielkie - taka jest ocena ekonomisty, profesora Stanisława Gomułki, który nie widzi powodu, aby teraz ulegać nastrojom paniki.

Widać jednak, że Leszek Czarnecki nie zamierza się poddawać i ma strategię obrony. Zarówno Getin Noble Bank, jak i Idea Bank wychodzą do klientów z propozycją nowych, dobrze oprocentowanych lokat. I tak kilka dni temu Getin Noble Bank udostępnił lokatę na Nowe Środki z dwoma okresami do wyboru: 12 miesięcy na 2,2 proc. w skali roku oraz 4 miesiące na 3,3 proc. w skali roku. Dodatkowo do oferty wprowadzona została lokata tradycyjna na 2 miesiące z oprocentowaniem 3 proc. w skali roku.

O klientów walczy też Idea Bank, podnosząc w górę oprocentowanie lokat, które wynosi teraz nawet 3,9 procent. Specjalna 3-miesięczna lokata o nazwie Beztroska (co, jak zauważają komentatorzy, brzmi dość dziwnie po tym, jak Idea Bank została wpisana na listę ostrzeżeń KNF) skierowana jest do wszystkich - nawet tych, którzy nie mają konta w tym banku, a limit wynosi od 500 zł do miliona. Co ciekawe, za jej wcześniejsze zerwanie nie grożą żadne konsekwencje finansowe - nie spowoduje utraty odsetek. Wszystko to ma zachęcić klientów po pierwsze do tego, aby nie likwidowali swoich oszczędności i nie zabierali pieniędzy z banków Czarneckiego, a po drugie - do zdobycia nowych klientów. Tego typu zabiegi mają też być czytelnym sygnałem, że w istocie sytuacja nie jest zła, banki nie straciły płynności i wszystko jest pod kontrolą.

POLECAMY:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Komentarze 41

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

z
zbych
POmoc POlityka Giertycha doprowadzi do upadku fortuny Czarneckiego wszak pieniądz lubi ciszę.
P
Piter
Brawo ,niech spadnie na ryja Judasz srebrnikowy ,brawo.
n
natka
nie ma co panikować, ja tam korzystam z tego i zakładam lokaty w obu bankach. Zastanawiam się czy nie kupic trochę akcji - a jak bank się podniesie? będę milionerem, a jak nie to wiele nie starce przecież :D
C
Czytelnik
Nie jestem klientem Getin ani fanem bankow ale w tej calej aferze trzymam kciuki za Pana Czarneckiego. Postawil sie korupcyjnej machinie za cene swojego biznesu. Biorac pod uwage ze panstwo stalo sie prywatnym folwarkiem PiS wydaje sie ze sprawa jest przegran. Cala zgraja umoczonych w ten skandal osob zrobi wszystko by temat wyciszyc ale dobrze ze jeszcze jest ktos kto nie boi sie mowic jak jest naprawde. Mafia vat to nic przy tym co wyprawia rzad i jego ludzie w instytucjach czy spolkach rzadowych. Tylko glupi lud lyka cala ta polityczna propagande i uwaza ze jest super! Co za chore czasy :(
m
mikołaj
przyjechało menelstwo z sekty czerskiej do brukseli.wyglądają jakby wyszli co dopiero z obory.patrz na zdjęcia z wczoraj...
G
Gość
Nie będzie afer, a przynajmniej mało ich będzie. Gdzie forsa -tam korupcja !
j
jola
nie ma się co martwić, przecież małe banki nie upadają, to jak miałby taki duży getin upaść?
s
ss
a co mają mówić?
aktywa BFG nigdy nie wystarczą na pokrycie upadku dużego Banku! albo Państwo pomoże albo ludzie dostaną cześć pieniądzy!!!
3, 4%
teraz aby zaryzykować to by musieli z 8% dac....
A
Andrzej
Spada cały czas od 2014 roku, kiedy to GNB był wart 10 zł/akcję, teraz jest 0,30 zł/akcję.
n
nieczerwony
Majątki czerwonej pajęczyny kurczą się w zastraszającym tempie.
M
MAYKI
HA HA NIE MA CZEGO SIĘ BAĆ
q
qwerty
Pewnie, nie ma się czego bać. To pewnie wina PiS, że akcje Getinu spadły w ciągu 5 lat o 92%...
g
gosc
Ja ta twarz to od początku widzę.
S
Satyr
Czy Czarnecki to nie TW Ernest ? O TW Erneście informacje w internecie .
Wróć na i.pl Portal i.pl