Adwokatka z Wrocławia ma pójść za kratki na dwa lata za korupcję. Wyrok jest prawomocny

Marcin RybakZaktualizowano 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Fot. Piotr Krzyzanowski/Polskapresse
Mecenas Anna D. z Wrocławia skazana prawomocnie na dwa lata więzienia bez zawieszenia za korupcję. Ma też pięcioletni zakaz wykonywania zawodu adwokata. Śledztwo i proces w tej sprawie były ściśle tajne. Nie wiemy jakie dowody obciążają panią Annę. Oskarżenie zebrało dowody jakoby oferowała 200 tysięcy złotych albo mieszkanie pracownicy prokuratury. Za tajne informacje ze śledztwa.

Korumpowana jakoby pracownica prokuratury prywatnie była koleżanką Anny D. Informacje, o które pytała, dotyczyły śledztwa w sprawie jednego z najbogatszych Polaków Romualda Ś. Obie panie spotkały się w listopadzie 2016 roku. Wtedy też miała paść oferta - 200 tysięcy złotych albo mieszkanie. W zamian za informację, kiedy Romuald Ś. zostanie zatrzymany.

Zatrzymano go – przypomnijmy – na początku grudnia 2016 roku. Dziś stoi przed sądem pod zarzutem kierowania grupą przestępczą. Rzecz dotyczy działalności medycznego koncernu PCZ, którego jest twórcą.

Śledztwo i proces były tajne. Wszystkie informacje z tej sprawy mają klauzule tajności. Dlaczego? Tego nikt oficjalnie nie chce wytłumaczyć. Sprawa robi wrażenie banalnej. Pani mecenas prosi o informacje i oferuje pieniądze albo mieszkanie.

Nieoficjalnie mówi się, że CBA prowadziło w tej sprawie „operację specjalną”. I szczegóły akcji muszą pozostać niejawne ze względu na „kuchnię służb”. Pytanie czy niejawne muszą pozostać ustalone w tej sprawie fakty i informacje jakimi dowodami dysponowało oskarżenie. Według nieoficjalnych informacji Anna D. miała się tłumaczyć, że nie chciała oferować łapówki. Tylko tak sobie żartowała z koleżanką.

Proces w pierwszej instancji toczył się w Sądzie Rejonowym w Lesznie. Tu zapadł wyrok roku więzienia w zawieszeniu. Sąd ocenił, że Anna D, jedynie próbowała złożyć korupcyjną propozycję. Oskarżenie odwołało się od tego wyroku. Prokuratura przekonała sąd wyższe instancji, że pani mecenas nie „usiłowała” popełnić przestępstwo tylko je popełniła. Stąd surowsza kara i wyrok bez zawieszenia.

Co teraz? Wyrok jest prawomocny. Obrona może złożyć skargę kasacyjną i prosić o wstrzymanie wykonania wyroku do czasu rozpatrzenia kasacji.

Zobacz też

Wielkie Odkrywanie Dolnego Śląska 2019

Wideo

Materiał oryginalny: Adwokatka z Wrocławia ma pójść za kratki na dwa lata za korupcję. Wyrok jest prawomocny - Gazeta Wrocławska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 23

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
K
KateG
2019-07-12T15:44:20 02:00, Monika96:

Czemu pominięto fakt, że Pani Anna D. pracowała wcześniej na Uniwersytecie Wrocławskim?. Czy to prawda, że gdy ją zwolniono z aresztu to w międzyczasie obroniła na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii UWr. doktorat z prawa?.

2019-07-15T19:47:25 02:00, Gość:

A, jednak jest jakaś Anna D. w spisie obron - broniła się 25 października 2018. Ale jaja

Wygląda na to, że Radio Wrocław ujawniło w 2017 r. dane Pani Anny D. wraz z jej zdjęciem:

https://www.radiowroclaw.pl/articles/view/62229/Szefowie-spolki-PCZ-S-A-zostaja-w-areszcie

ooo .... to chyba chodzi o ten doktorat z 2018 r.:

https://prawo.uni.wroc.pl/sites/default/files/stopnie-naukowe/obrony/publiczna obrona_13.pdf

BTW o Promotorze ww. doktoratu ciekawych informacji można się dowiedzieć:

https://gazetawroclawska.pl/precedensowa-sprawa-wroclawska-prokuratura-sadzila-sie-z-sedzia-o-pozyczke/ar/3911137

G
Gość
2019-07-12T15:44:20 02:00, Monika96:

Czemu pominięto fakt, że Pani Anna D. pracowała wcześniej na Uniwersytecie Wrocławskim?. Czy to prawda, że gdy ją zwolniono z aresztu to w międzyczasie obroniła na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii UWr. doktorat z prawa?.

A, jednak jest jakaś Anna D. w spisie obron - broniła się 25 października 2018. Ale jaja

G
Gość
2019-07-12T15:44:20 02:00, Monika96:

Czemu pominięto fakt, że Pani Anna D. pracowała wcześniej na Uniwersytecie Wrocławskim?. Czy to prawda, że gdy ją zwolniono z aresztu to w międzyczasie obroniła na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii UWr. doktorat z prawa?.

Wszystkie doktoraty są bronione publicznie, można sprawdzić na stronie wydziału, czy była taka obrona. Ja nic takiego nie widzę

G
Gość

i

G
Gość
2019-07-12T09:20:14 02:00, Gość:

No i dobrze. Pani adwokat najwyraźniej miała szemrane kontakty.

2019-07-12T10:03:19 02:00, loki:

Ile dziś za post? 12 zł jak zwykle?

2019-07-12T13:50:45 02:00, Gościu:

Żrecie kał, a wasz świat się kończy.

2019-07-12T19:37:11 02:00, Gość:

Ludzie nie mają pojęcia w jak skorumpowanym kraju mieszkają.

Grupa trzymająca władzę we Wrocławiu ma się świetnie. Jeżeli śmierć sąsiada "pana" konsula dalej jest niewyjaśniona, to powyższe zdanie jest prawdziwe.

G
Gość
2019-07-12T14:17:42 02:00, dentysta:

Ściśle tajne/poufne, bo pół ustawionego Wrocławia w tym gownie siedzi.

Główny bohater już Izrael opuścił? To dobra wiadomość.

Tylko życia temu biednemu chłopakowi nikt nie zwróci.

Pani notariusz czysta? Czy przeciwko niej też się sprawa toczy?

Koledzy biznesmena dentysty śpią spokojnie?

G
Gość
2019-07-12T09:20:14 02:00, Gość:

No i dobrze. Pani adwokat najwyraźniej miała szemrane kontakty.

2019-07-12T10:03:19 02:00, loki:

Ile dziś za post? 12 zł jak zwykle?

2019-07-12T13:50:45 02:00, Gościu:

Żrecie kał, a wasz świat się kończy.

Ludzie nie mają pojęcia w jak skorumpowanym kraju mieszkają.

M
Monika96

Czemu pominięto fakt, że Pani Anna D. pracowała wcześniej na Uniwersytecie Wrocławskim?. Czy to prawda, że gdy ją zwolniono z aresztu to w międzyczasie obroniła na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii UWr. doktorat z prawa?.

C
Cynik
2019-07-12T10:02:51 02:00, qaz:

Żenada, po prostu żenada. Bandyci którzy skatowali Igora Stachowiaka dostali tyle co laska 3 lata po aplikacji za głupie rozmowy z koleżanką z roku.

P.S. Koleżance donosicielce życzę duuuuuuuużo dobrej karmy

Koleżanka donosicielka zachowała się tak, jak trzeba. Uczciwa z niej kobieta i szacunek za to.

d
dentysta

Ściśle tajne/poufne, bo pół ustawionego Wrocławia w tym gownie siedzi.

Główny bohater już Izrael opuścił? To dobra wiadomość.

Tylko życia temu biednemu chłopakowi nikt nie zwróci.

G
Gościu
2019-07-12T09:20:14 02:00, Gość:

No i dobrze. Pani adwokat najwyraźniej miała szemrane kontakty.

2019-07-12T10:03:19 02:00, loki:

Ile dziś za post? 12 zł jak zwykle?

Żrecie kał, a wasz świat się kończy.

J
Jaca
2019-07-12T13:04:37 02:00, agata:

Adwokatka??? Pan dziennikarz niby zajmuje się sprawami sądowymi, to powinien wiedzieć, że na kobietę i na mężczyznę mówi się "adwokat"! Dramat!

hahah ta śmieszna gazeta już dawno osiągnęła dno, teraz już zakopuje się w mule :)

G
Gość
2019-07-12T10:06:37 02:00, Igma:

Cytat.

"Adwokatka z Wrocławia"

Jeszcze raz

"Mecenas Anna D. z Wrocławia"

Jeżeli adwokatka to i mecenaska?

Ja w polskim PiSaniu nie jestem biegły.

ale,

Gdybym powiedział na Panią Premier " Premierka" ,

lub na Panią Kanclerz "Kanclerka,

nie byłoby pięknie.

PrzyPOminasz sobie lemingu "ministrę" Muchę??

Też nie rozumiałem tamtej POlszczyzny

j
j.s
2019-07-12T09:54:30 02:00, Gość:

Czas najwyższy już nastał, aby puszkować szemrane towarzystwo z najwyższej kasty.

2019-07-12T10:05:56 02:00, loki:

Ziom, jak już robicie szeptankę na poparcie władzuni, to starajcie się trochę. Dwa posty pod rząd o niemal identycznej treści? Jak ty teraz chłopczyku linki do tego wyślesz koordynatorowi?

A swoją drogą, jak zobaczę jeszcze jeden post tego typu, to zacznę wrzucać nazwy firm które pracują/ pracowały na tym zleceniu

śmiało podawaj, po co bić pianę

m
mela

Jakieś to wszystko dziwne i wygląda na grubymi nićmi szyte... Koleżanka doniosła na koleżankę o tym o czym rozmawiały prywatnie? A jeśli to była rozmowa służbowa to dlaczego mówi się o donoszącej, że rozmawiała z koleżanką a nie jako pracownik z interesantem- adwokatem?

Dodaj ogłoszenie