Adwent 2023 w Kościele katolickim: Szczególny okres oczekiwania na Narodzenie Pańskie. Kiedy zaczyna się adwent 2023 i ile trwa?

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Wideo
od 16 lat
W ostatnich tygodniach roku rozpoczyna się adwent, czas radosnego przygotowania do jednego z najważniejszych świąt chrześcijańskich – Bożego Narodzenia. Choć często kojarzymy go z kalendarzami adwentowymi i świecami, istota tego okresu sięga głębiej. Jakie są tradycje adwentowe w Kościele katolickim? Kiedy zaczyna się adwent 2023 i ile trwa?

Spis treści

Co to jest adwent?

Adwent to znacznie więcej niż tylko odliczanie dni do Bożego Narodzenia. W Kościele katolickim to okres przygotowania, który przygotowuje wiernych do dwóch wyjątkowych wydarzeń. Po pierwsze, to czas oczekiwania na powtórne przyjście Chrystusa, po drugie, symboliczne oczekiwanie na Jego ostateczne przyjście.

Kiedy rozpoczyna się tegoroczny adwent? Niedziele adwentu

Najważniejszymi momentami tego okresu są kolejne niedziele adwentowe. Pierwszą niedzielę adwentu w 2023 roku będziemy przeżywać 3 grudnia. Stanowi ona jednocześnie początek adwentu. Ostatni dzień to Wigilia, 24 grudnia. Długość adwentu nie jest stała - zależy od tego, czy Boże Narodzenie przypada na dzień roboczy czy w niedzielę.

Co oznacza słowo adwent?

Adwent to słowo pochodzące od łacińskiego "adventus", co oznacza "przybywanie". Jest czasem radosnego oczekiwania na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa. Chociaż głównie kojarzy nam się z tym okresem kalendarz adwentowy, prawdziwe znaczenie tkwi w refleksji nad istotą Świąt Bożego Narodzenia. To czas, aby zatrzymać się w codziennym biegu, skoncentrować na duchowym przygotowaniu do świąt i cieszyć się nadchodzącym wydarzeniem.

Adwentowy wieniec z czterema świecami symbolizuje cztery niedziele adwentowe.
Adwentowy wieniec z czterema świecami symbolizuje cztery niedziele adwentowe. Fot: Ralf Oreskovic/Pixabay

Symbole adwentu. Wieniec adwentowy

Symbole adwentu są głęboko zakorzenione w tradycji. Wieniec adwentowy z czterema świecami, symbolizujący cztery niedziele adwentowe, to jeden z jego najbardziej rozpoznawalnych elementów. Każda świeca nosi swoją nazwę. Są to świece Proroka, Betlejem, pasterzy i aniołów. Każda z nich symbolizuje kolejny etap przygotowania do narodzin Chrystusa. Sam wieniec adwentowy nawiązuje z kolei do wspólnoty Kościoła.

Poranne roraty i związane z nimi symbole

Znakiem rozpoznawczym adwentu są również roraty, czyli poranne msze ku czci najświętszej Maryi Panny. Odnoszą się one do oczekiwania Maryi na narodziny Jezusa. Te wyjątkowe nabożeństwa, które odbywają się o wschodzie słońca, są symbolem gotowości na nadejście "Słońca", czyli Jezusa.

Nazwa mszy pochodzi od jednej z pieśni, która zaczyna się od słów rorate cæli desuper (łac. "spuśćcie rosę niebiosa"). Pieśni adwentowe stanowią ważny element tych nabożeństw. W okresie adwentu bardzo istotnym, wymownym i często stosowanym znakiem w liturgii jest świeca. Świece i lampiony posiadają bogatą symbolikę. Uczestnicy rorat nierzadko przynoszą je ze sobą do świątyni.

Charakterystycznym elementem rorat jest światło w postaci świec czy lamionów.
Charakterystycznym elementem rorat jest światło w postaci świec czy lamionów. Fot: Anna Kaczmarz/Polska Press

Światło jest symbolem Chrystusa, gdyż prorocy zapowiadali Go jako światłość. Także sam Chrystus mówił o sobie: "Ja jestem światłością świata, kto idzie za Mną, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia". Charakterystycznym elementem rorat jest zapalanie świecy, zwanej roratką (świecą roratną). Świeca ta umieszczana jest w pobliżu ołtarza jedynie w adwencie. Symbolizuje Najświętszą Maryję Pannę. Same roraty pozwalają lepiej przeżyć oczekiwanie na święta Bożego Narodzenia.

Innym wyrazem adwentowego ceremoniału światła jest lampion, często tworzony z solidnego brystolu lub kartonu. Wewnętrzna przestrzeń lampionu staje się miejscem dla świecy, która płonie na inauguracji mszy roratniej. Dzieci, kierując się na roraty, zabierają ze sobą te lampiony, aby rozświetlić ciemności grudniowej nocy.

Idące na roraty dzieci zabierają ze sobą lampiony, aby rozświetlić ciemności grudniowej nocy.
Idące na roraty dzieci zabierają ze sobą lampiony, aby rozświetlić ciemności grudniowej nocy. Fot: Arkadiusz Lawrywianiec/Polska Press

Wyjątkowy czas oczekiwania na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa

Symbolika tego pięknego gestu przypomina nam o potrzebie gromadzenia dobrych uczynków na przestrzeni całego adwentu. Mają one moc rozproszenia mroków grzechu w naszej duszy i wskazania Chrystusowi ścieżki do naszego serca. W ten sposób, gdy w kościele, wśród świątecznej dekoracji, pojawi się betlejemski żłobek, nasze serca również będą gotowe na przyjęcie małego Jezusa.

Adwent to nie tylko czas liturgiczny w Kościele Katolickim, to także okres, w którym rodzinom zaleca się dekorowanie domów, dzielenie się miłością i gotowanie tradycyjnych potraw. To czas, aby zwrócić uwagę na wartość rodziny, wspólnoty i dzielenia się z innymi. Adwent to doskonała chwila na to, aby zanurzyć się głęboko w duchowość, pielęgnować w sobie radość i tak szykować się na przyjście Mesjasza.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl

jg

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl