Adrian Zandberg: Partia Razem reprezentuje realnych...

  Adrian Zandberg: Partia Razem reprezentuje realnych pracowników. Tych z Mordoru, i tych z McDonald's

  Witold Głowacki

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Adrian Zandberg historyk, doktor nauk humanistycznych, wykładowca akademicki i przedsiębiorca. Współzałożyciel i członek Zarządu Krajowego Partii Razem.

  Adrian Zandberg historyk, doktor nauk humanistycznych, wykładowca akademicki i przedsiębiorca. Współzałożyciel i członek Zarządu Krajowego Partii Razem. Zarząd Krajowy liczy 11 osób - podejmują one decyzje kolektywnie. Partia Razem nie ma jednoosobowego przywództwa - Adrian Zandberg jest jednak tym najbardziej rozpoznawalnym spośród liderów ugrupowania. ©Piotr Smoliński

  Liberałowie mają dziś propozycję dla 10-15 proc. najzamożniejszych Polaków. Musiałby się zdarzyć cud, żeby wygrali. A PiS jest kontynuatorem III RP. Podmienia tylko elity na własne - mówi Adrian Zandberg z Zarządu Krajowego Partii Razem.
  Adrian Zandberg historyk, doktor nauk humanistycznych, wykładowca akademicki i przedsiębiorca. Współzałożyciel i członek Zarządu Krajowego Partii Razem.

  Adrian Zandberg historyk, doktor nauk humanistycznych, wykładowca akademicki i przedsiębiorca. Współzałożyciel i członek Zarządu Krajowego Partii Razem. Zarząd Krajowy liczy 11 osób - podejmują one decyzje kolektywnie. Partia Razem nie ma jednoosobowego przywództwa - Adrian Zandberg jest jednak tym najbardziej rozpoznawalnym spośród liderów ugrupowania. ©Piotr Smoliński

  W kilku ostatnich sondażach Razem ma wynik w okolicy progu wyborczego. Jak będzie, tym razem wejdziecie do Sejmu?
  To już chyba dosyć oczywiste, że Razem w następnym Sejmie będzie. W poprzedniej kampanii startowaliśmy od 1 procenta i udało nam się przemnożyć ten wynik prawie czterokrotnie. Teraz naszym punktem wyjścia są już okolice progu, 4-6 procent. Telewizja publiczna może nas ignorować, ale nasza rozpoznawalność i tak rośnie. Z tym kapitałem wejdziemy w serię kampanii - najpierw do wyborów samorządowych, choć te są oczywiście nietypowe, ale przede wszystkim do wyborów europejskich i parlamentarnych.

  Wybory samorządowe to te najtrudniejsze dla nowych partii.
  My myślimy o wyborach samorządowych w szczególny sposób. Nie mamy obsesji wbijania wszędzie fioletowego sztandaru. Liczy się dla nas to, żeby program nowej lewicy - w wielu miejscach zbieżny z postulatami ruchów miejskich - miał swoją reprezentację, wcale niekoniecznie partyjną. Potrafimy cofnąć o dwa kroki po to, żeby podmiotowo i naprawdę serio traktować naszych partnerów - co pewnie może być zaskakujące na tle sposobu działania polskiej sceny politycznej.

  Razem będzie współpracować z ruchami miejskimi?
  Tak. Ale mówiąc o traktowaniu partnerów podmiotowo, trochę też odpowiedziałem, dlaczego trudno będzie rzucać szczegółami w wywiadzie. Rozmawiamy o budowaniu takich bloków w miastach...

  ...a każde miasto to inna lokalna polityka?
  To też. Ale przede wszystkim poważne traktowanie partnerów polega na tym, że nie prowadzi się dyplomacji za pośrednictwem mediów.
  Nie wyobrażam sobie, żeby Razem mogło startować razem z Platformą. To partia bardzo mocno konserwatywna
  To o miastach. A są takie miejsca, w - by użyć Newsweekowego określenia - „interiorze”, w którym Razem czuje się mocno?
  Mam poważny problem z tym określeniem „interior”, ono jest naprawdę mocno... Newsweekowe (śmiech). To są bardzo różne światy. Inaczej działa się w dawnych miastach wojewódzkich, inaczej w małych miasteczkach. Ta forma działania, którą stworzyła Partia Razem, jest stosunkowa łatwa do przeszczepienia w miastach. Zupełnie innym światem są regiony wiejskie. I tutaj muszę powiedzieć bardzo uczciwie - tam nasze struktury sięgają rzadko. Choć są też oczywiście takie wsie, gdzie Partia Razem jest widoczna. Bardzo aktywnie funkcjonujemy na przykład w gminach wiejskich okalających Opole czy w Bieszczadach. Ważnym obszarem jest dla nas wschodnie Podlasie. To świat, w którym docenia się wartość wielokulturowowości - we wsiach i miasteczkach żyją tam razem prawosławni, katolicy i muzułmanie. Oburza ich kult zbrodniarzy pokroju Rajsa „Burego”, czują się zagrożeni wzbierającą fali nacjonalizmu. Niestety, w Polsce wschodniej bardzo aktywnie wspieranego przez administrację rządową.

  Adrian Zandberg o marszu ONR w Białymstoku
  To jak będzie z waszym wynikiem w wyborach samorządowych?
  Będziemy w nich obecni, ale często nie będziemy wpychać partyjnej flagi na pierwszy plan. Nam zależy na tym, żeby wystartowały listy, które upominają się o sprawy ważne dla Razem, takie jak transport publiczny czy budownictwo komunalne. Ale wiemy, że na poziomie gminy proste upartyjnienie częściej szkodzi, niż pomaga. Inaczej jest oczywiście w sejmikach wojewódzkich - to tak naprawdę małe regionalne parlamenty, więc Partia Razem wystawi listy sejmikowe. Ale jeśli chodzi o politykę krajową, to dla nas realnym testem będą dopiero wybory europejskie.

  Te z kolei mogą wam sprzyjać.
  One będą dla nas podwójnie ważne. Jesteśmy partią zdecydowanie proeuropejską, przyszłość zjednoczonej Europy jest nas ważna. Ale te wybory będą też ważne, bo bezpośrednio poprzedzają wybory do Sejmu. Tym, którzy się obawiają, czy Razem będzie wystarczająco silne, będziemy mieli okazję pokazać: tak, jesteśmy silni.

  To wybory samorządowe będą jednak tym czasem, w którym cała scena polityczna i jej medialne zaplecze będą wam mówić, że to właśnie był moment, w którym powiedziano wam „sprawdzam”. Znów będzie powtarzana opowieść o sojowej latte - ułożona zresztą przy sojowej latte przez prawicową młodzież - że jesteście partą miejskiej inteligencji, bez kontaktu z ludem.
  Słowa „lud” rzadko dziś się w Polsce używa na serio. Występuje głównie w konstrukcjach PiSowskich publicystów, udowadniający że ktoś „nie jest z ludem”. Kim w rzeczywistości roku 2017 jest „lud”? Pracownicy wyglądają dziś inaczej niż w 1905 roku. Upowszechniło się średnie i wyższe wykształcenie, wzrosła rola usług - to tam pracuje istotna część z nas. Ważną grupą są zatrudnieni w usługach publicznych - od nauczycieli i pielęgniarek po pracowników Domów Pomocy Społecznej. Na to nakłada się rozdrobnienie gospodarki - bardzo wielu pracowników pracuje w mikrofirmach, miliony zostały wypchnięte na śmieciówki i pseudo-samozatrudnienie. Tak wygląda dziś „lud”. Czasem słyszę, że z faktu, że Razem jest silne w dużych miastach, oznacza, że nie dociera do „ludu”. To dość zabawne, bo pokazuje tylko oderwanie prawicowych elit od rzeczywistości. To „lud” na śmieciówkach obsługuje tych panów w restauracji, siedzi w call-center czy w centrum obsługi klienta. Partia Razem jest dziś w dużym stopniu partią pracowników sektora usług, partią pracowników sektora publicznego, partią nauczycieli, pielęgniarek...
  « 1 3 5 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (84)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ꔺ ꖅ ꘧ ꘩ ꘑ ꘙ ꘙ ꘠

  ꘐ ꔅ ꗈ ꔁ ꔂ ꗺ ꔃ ꔄ ꔍ ꔐ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Socjalizm został wymyślony przez Żydów, aby zniszczyć Murzynów?

  ... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 8

  https://www.youtube.com/watch?v=L_qGE1QnUn0
  Stanisław Michalkiewicz

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pasożyt

  Rob (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 16

  Kolejny pasożyt chce się dorwać do żłoba. Panie Zandberg, weź się Pan razem z tą swoją partią do jakiejś uczciwej roboty np: zacznijcie coś produkować czy coś w tym stylu, a nie tylko mieszacie...rozwiń całość

  Kolejny pasożyt chce się dorwać do żłoba. Panie Zandberg, weź się Pan razem z tą swoją partią do jakiejś uczciwej roboty np: zacznijcie coś produkować czy coś w tym stylu, a nie tylko mieszacie ludziom w głowach i macie straszną ochotę na nasze podatki. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Praca jak każda inna

  Nie (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Nie zgadzam się z twoją opinią, że opluwanie ludzi za pieniądze jest pracą jak każda inna.
  Trol jakim jesteś, opłacany przez nacjonalistów i jednostki antyspołeczne uważające się za rasę panów...rozwiń całość

  Nie zgadzam się z twoją opinią, że opluwanie ludzi za pieniądze jest pracą jak każda inna.
  Trol jakim jesteś, opłacany przez nacjonalistów i jednostki antyspołeczne uważające się za rasę panów (jak Kaczyński & spółka) zasługuje na głęboka pogardę, której posiadając takie cechy osobowościowe jakie pozwalają ci wykonywać tę pracę nie jesteś nawet w stanie zauważyć.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mózg

  rychu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  czasem warto poużywać mózgu czytając wywiady

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Żeby było jak było

  Ku pamięci - niesmiertelne tradycje polskiej żydolewicy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 11

  Z przemówienia Józefa Cyrankiewicza (Izaak Zimmerman) 29 czerwca 1956 : ,,Ufamy, że wszyscy ludzie pracy w Poznaniu będą sumiennie wypełniać swoje obowiązki. Każdy prowokator czy szaleniec, który...rozwiń całość

  Z przemówienia Józefa Cyrankiewicza (Izaak Zimmerman) 29 czerwca 1956 : ,,Ufamy, że wszyscy ludzie pracy w Poznaniu będą sumiennie wypełniać swoje obowiązki. Każdy prowokator czy szaleniec, który odważy się podnieść rękę przeciw władzy ludowej, niech będzie pewien, że mu tę rękę władza odrąbie w interesie klasy robotniczej".
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Po epoce komuny, polskiej naiwności c.d.. ?

  ? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 13

  zażydzanie Polski trwa? kolejny sprowadzony do Polski żyd, mąci w głowach naiwnych, żydowskim bolszewickim "dobrobytem"?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Śmiać mi się chce

  Szaman byczyński (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 29

  jak kolejny komuszek chce stworzyć czerwoną utopię, zabierać ludziom dorobek pokoleń w imię wyimaginowanej ròwności społecznej, w ktòrej kolejna kasta czerwonych towarzyszy będzie wiedziała, co...rozwiń całość

  jak kolejny komuszek chce stworzyć czerwoną utopię, zabierać ludziom dorobek pokoleń w imię wyimaginowanej ròwności społecznej, w ktòrej kolejna kasta czerwonych towarzyszy będzie wiedziała, co jest dobre dla ludzi. Mówiąc krótko: Spiep....aj dziadu!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Popieram

  Czeladnik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 47 / 12

  Popieram postulaty Partii Razem. Ciężko na co dzień pracuje więc nie mam czasu zajmować się polityką. Nawet nie wiem czym się różni prawica od lewicy. Nie potrzebne mi to. Jednak jako osoba myśląca...rozwiń całość

  Popieram postulaty Partii Razem. Ciężko na co dzień pracuje więc nie mam czasu zajmować się polityką. Nawet nie wiem czym się różni prawica od lewicy. Nie potrzebne mi to. Jednak jako osoba myśląca i umiejąca liczyć widzę logikę w ich programie. Nie widzę za to szukania poklasku czy parcia na szkło. Niestety w Polsce wyborcy głosują pod wpływem manipulacji wyborczych a nie analizując programy partii kandydujących. Trzymam za Was kciuki i na pewno będę głosował. Nie przejmujcie się niemerytorycznymi komentarzami.
  #wlacz_mysleniezwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  O Jezu, o Boze

  134 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  Noe interesuje sie, ale za kpmunistami. Typowe.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dureń czy złodziej?

  Co? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 27

  Program się sprowadza do tego, żeby pracowici harowali na obiboków.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  No własnie, kto tu jest dureń kolego

  rychu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  ... bo widzi mi się że ty

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dobra rada .

  wujek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 22

  Wyp....alaj.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pejsaty lewak. Daj mu władzę, a szybko przerobi Polskę na Wenezuelę.

  Zastanawia mnie, kto wierzy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 37

  w te pierdoły lewaka ? Chyba tylko tacy sami pejsaci lewacy.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  O! Antysemita!

  Won naziolu! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 16

  Spieprzaj faszysto

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kawiorowa lewica z poparcie 0,5%

  Hehe (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 38

  Panie Zandberg, niech pan mnie nie reprezentuje.
  Pan chce mnie OKRAŚĆ poprzez nałożenie jeszcze większych podatków, dużo większych.
  A ja nie chcę jeszcze więcej płacić na innych.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo