Adolf Hitler na liście honorowych obywateli Wrocławia w Wikipedii. Dlaczego?

Kinga Mierzwiak
Kinga Mierzwiak
Adolf Hitler przemawiał z balkonu hotelu Monopol
Adolf Hitler przemawiał z balkonu hotelu Monopol Cristoforo, fotopolska.eu
Adolf Hitler na liście honorowych obywateli Wrocławia? Tak przynajmniej podaje Wikipedia. Jak to możliwe, że tytuł honorowego obywatela Wrocławia odebrano kardynałowi Gulbinowiczowi, a Hitlerowi już nie? Sprawdzaliśmy.

Już w 2007 roku interpelację sprawie odebrania tytułów honorowych obywateli miast postaciom takim jak Adolf Hitler napisał Karol Karski. Jednym z argumentów za odebraniem tytułu Hitlerowi było to, że taka sytuacja miała miejsce w Czechach.

Rada Miejska Usti nad Łabą (płn. Czechy) podjęła decyzję o odebraniu tytułu honorowych obywateli miasta osobom, które otrzymały to wyróżnienie w "okresie niewoli", od dnia 15.III.1938 r. do dnia 17.XI.1989 r. Tytułu tego pozbawiono m.in. Adolfa Hitlera, a także Konrada Henleina (przywódcę Partii Niemców Sudeckich,(...)), gen. Leonida Kołobowa (dowódcę wojsk radzieckich, które wyzwoliły miasto w 1945 r.) oraz Vladimira Remka (pierwszego i ostatniego czechosłowackiego kosmonautę)

- opisywał Karski w interpelacji. Wówczas jego wniosek został odrzucony, a niemożność odebrania tytułu honorowego obywatela Wrocławia Hitlerowi wynika z faktu, iż nie istnieje ciągłość prawna pomiędzy obecnie funkcjonującymi gminami a ich poprzedniczkami. Oznacza to, że jeśli w 1938 roku Wrocław nie był polski, to przepisy uniemożliwiają odbierania tytułów nadanych w tym czasie.

Sprawę wyjaśniał również historyk Krzysztof Ruchniewicz na swoim blogu krzysztofruchniewicz.eu. Otóż okazuje się, że wszystko jest bardziej skomplikowane niż by się wydawało.

Po pierwsze, Wrocław nie jest jedynym miastem, które nadało mu tytuł honorowego obywatela. Takich miast było 4000, jeśli nie więcej. I rzeczywiście, niektóre miasta podejmowały uchwały, które ten tytuł odbierały. Tak było nie tylko w przypadku wspomnianego Usti w Czechach, ale też w przypadku niemieckich Goslar czy Bad Oyenhausen.

O ile jednak władze niemieckich landów mają możliwość odbierania tytułów honorowego obywatela, o tyle we Wrocławiu jest to dużo trudniejsze.

Polska, przejmując niemieckie tereny na wschód od Odry i Nysy Łużyckiej, zaczęła tworzyć na nich nowy porządek prawny. Cezura 1945 r. miała tu fundamentalne znaczenie. W pierwszych latach realizowano konsekwentnie politykę odniemczania. Z przestrzeni miejskiej usuwano pomniki, zmieniano nazwy ulic, a w 1948 roku pojawił się nowy herb miasta. O braku ciągłości prawnej wspominałem przy okazji rozmowy z red. M. Rybakiem. Moim zdaniem dzisiejsza Rada Miasta nie miałaby nawet tytułu prawnego, by uchwałę o „odebraniu” tego obywatelstwa przegłosować.

- pisze na swoim blogu Krzysztof Ruchniewicz.

Zobacz też: Hitler, Goebbels, Stalin. Honorowi obywatele Wrocławia? Wyjaśniamy

Co zatem można zrobić? Zdaniem Ruchniewicza wystarczyłoby opublikowanie na Wikipedii oświadczenie, że Wrocław stanowczo odcina się od nazizmu i postaci Adolfa Hitlera. Tyle że już w listopadzie 2020 roku, po publikacji naszego byłego dziennikarza, Marcina Rybaka, taką deklarację biuro prasowe Urzędu Miejskiego złożyło.

I owszem, po tej publikacji władze Wrocławia zwróciły się o dodanie następującego przypisu:

W 2012 roku władze magistratu oficjalnie przyznały, iż honorowe obywatelstwa miasta Wrocław nadane przed 1945 rokiem, tracą swoją moc z powodu braku ciągłości prawnej między dzisiejszym Wrocławiem a tym przedwojennym

Tyle że ten przypis widnieje tylko i wyłącznie pod hasłem "Wrocław", a nie pod hasłem kategorii Honorowi Obywatele Wrocławia. Bo gdy przeglądamy listę Honorowi Obywatele Wrocławia na Wikipedii, Hitler nadal na niej jest, a żadnego przypisu czy oświadczenia nie ma.

Zwróciliśmy się zatem z pytaniem i prośbą o komentarz do biura prasowego Urzędu Miasta we Wrocławiu.

- Po pani mailu zwróciliśmy do administratorów Wikipedii ponownie - mówi Arkadiusz Filipowski z biura prasowego Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

A my sprawdzimy, czy sprawa w końcu znajdzie rozwiązanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Adolf Hitler na liście honorowych obywateli Wrocławia w Wikipedii. Dlaczego? - Gazeta Wrocławska

Wróć na i.pl Portal i.pl