Adam Hofman: Te wybory zmienią scenę polityczną. SLD...

  Adam Hofman: Te wybory zmienią scenę polityczną. SLD odzyskuje zagubione plemiona, a PO traci rację bytu

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Polska

  Adam Hofman

  Adam Hofman ©Bartek Syta

  - Nie widać znużenia PiS-em. Ludzie są zadowoleni. Gdyby PO przez osiem lat rządów też coś dała Polakom, pewnie rządziłaby do tej pory. Mimo afer - mówi Adam Hofman w rozmowie z Agatonem Kozińskim.
  Adam Hofman

  Adam Hofman ©Bartek Syta

  Czy jeszcze czegoś nie wiemy o tych wyborach?
  Ta kampania ma jedną zasadniczą cechę: w jej trakcie dochodzi do zasadniczego przebudowania sceny politycznej. Właśnie rodzi się nowa polaryzacja.

  Jaka?
  Między lewicą i prawicą.

  Przewrót kopernikański to nie jest.
  Jest - w tym sensie, że tego podziału w Polsce od dawna nie było. A teraz stary, klasyczny podział na lewicę i prawicę powraca.

  Powraca, bo PiS się jasno zadekretował jako socjalistyczna, etatystyczna partia?
  PiS zapowiedziało, że tworzy państwo dobrobytu - i klamka zapadła, teraz to stało się obowiązującą doktryną. Nikt tego w ciągu najbliższej kadencji czy dwóch nie zmieni, kwestie gospodarcze zostały już rozstrzygnięte - i to jest zasługa Jarosława Kaczyńskiego, bo to on go oktrojował. Natomiast otwartą pozostaje kwestia, czy to będzie konserwatywne państwo dobrobytu, czy laicko-liberalne państwo dobrobytu. I o to teraz będzie trwał spór polityczny.

  Po jednej strony PiS, po drugiej opozycja?
  Na pewno PiS z jednej strony. Z drugiej - Lewica. Platforma, o dziwo, z tego sporu wypadła. Dlatego jest tylko kwestią czasu, kiedy wyniki PO i Lewicy się skrzyżują. Dojdzie do tego albo niedługo po wyborach, albo nawet jeszcze w trakcie kampanii.

  Tydzień temu Tomasz Siemoniak powiedział w wywiadzie, że PO będzie miało dwu-trzykrotnie lepszy wynik w wyborach.
  Największą zaletą Platformy jako partii było to, że jednoczy i potrafi pokonać PiS. Dziś za taką partię nikt jej już nie uważa - i w tym sensie traci rację bytu. Dzięki temu SLD może odzyskać swoje zagubione plemiona - pozyskać wyborców, którzy kiedyś na nią głosowali, ale później przenieśli swoje poparcie na PO. I widać, że ten proces się dzieje. Widać, że wyborcy Platformy są zdemobilizowani i mogą zostać w domach w dniu wyborów, przynajmniej w jakiejś części. Bo po co właściwie mają głosować?

  Żeby pozbawić PiS samodzielnej większości. Pewnie wystarczy zabrać rządzącym 2-3 proc. głosów, żeby zmusić ich do szukania koalicjanta. Jest się o co bić.
  OK, ale to jest argument, który działa na wyobraźnię polityków, ewentualnie wyborców żyjących polityką 24 godziny na dobę. Na innych to nie robi wrażenia.

  Przecież wyborca Platformy to ten najbardziej elitarny, najbardziej wyrobiony.
  I ci najbardziej wyrobieni pewnie pójdą - ale o wynikach wyborów przesądzają wyborcy, którzy nie kierują się tak wysublimowanymi argumentami. Dla Platformy to nie jest najlepszy sygnał.

  Mieliśmy intensywny spór światopoglądowy przy eurowyborach, ale teraz on jest dość letni. Dlaczego pan uważa, że stanie się źródłem nowej polaryzacji na lata? Jarosław Kaczyński co jakiś czas po-wtarza, że ręka podniesiona na Kościół to ręka podniesiona na państwo - ale trafia w próżnię, bo PO schodzi z linii strzału.
  I schodzi w ogóle, i pewnie zejdzie. Sporu światopoglądowego, nawet jeśli teraz jest letni, nie da się tak po prostu odsunąć w bok. On właśnie został spakowany w jeden pakiet. To już nie jest tylko spór o aborcję, związki partnerskie czy in vitro.

  Teraz najwięcej mówi się o LGBT.
  Nie, teraz mamy spór o to wszystko w jednym pakiecie. Dopóki kwestie światopoglądowe były rozbijane na poszczególne fragmenty, wtedy jeszcze PO mogła balansować między wariatami z lewicy i „faszystami” z PiS i iść środkiem polskiej drogi. Teraz potrzebne są kompleksowe odpowiedzi na kwestie, które są w tym pakiecie, a te mają tylko PiS i Lewica. A PO nad każdą z tych spraw jedynie hamletyzuje, prostych odpowiedzi na nie nie ma.
  « 2 4 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ok, wszystko prawda, tyle, że PiS jest za głupi, żeby cokolwiek zbudować.

  piotr (gość)

  Przynajmniej coś więcej niż dziurawa stępka promu.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo