Adam Bielan tworzy Partię Republikańską. Ma wsparcie szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Adam Bielan tworzy Partię Republikańską. Ma wsparcie szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego
Adam Bielan tworzy Partię Republikańską. Ma wsparcie szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego fot. adam jankowski / polska press
Europoseł Adam Bielan ogłosił powstanie nowej siły politycznej - Partii Republikańskiej. Dzień wcześniej prezydium Porozumienia podjęło decyzję o „zawieszeniu” Jarosława Gowina w prawach członka partii. O swoim poparciu dla nowego ugrupowania zapewnił lider PiS Jarosław Kaczyński.

W niedzielę przed godz. 14.00 w warszawskim Teatrze Palladium rozpoczęła się konwencja, na której europoseł Adam Bielan ogłosił powstanie Partii Republikańskiej.

Bielan zapewnił, że jego ugrupowanie - które docelowo połączyć miałoby się z Porozumieniem - postanie częścią Zjednoczonej Prawicy.

Zdaniem europosła koalicja rządząca to „najbardziej udany projekt polityczny prawicy w polskiej historii”. - My się Zjednoczonej Prawicy nie wstydzimy. Jesteśmy dumni z dobrych relacji z rządem i Prawem i Sprawiedliwością. Niech wstydzą się ci, którzy paktują z opozycją i chcą Zjednoczoną Prawicę rozbić – mówił Bielan.

Polityk dodał, że wierzy, iż Zjednoczona Prawica wygra kolejne wybory parlamentarne. Skrytykował także „byłych kolegów”, którzy skłaniają się w kierunku partii opozycyjnych.

Zapewnił również, że Republikanie będą wspierać Polski Ład.

Przedstawiając główne założenia swojej partii, Bielan wskazał że ugrupowanie chce zagwarantowania bezpieczeństwa i trwałej pozycji rodziny w życiu narodu.

Ugrupowanie ma dążyć również do wzrostu zamożności wszystkich obywateli poprzez wolną i nieskrępowaną przedsiębiorczość. - Chcemy ochrony własności prywatnej, będącej filarem zdrowego ustroju politycznego i społecznego oraz gwarancją rzeczywistej wolności społecznej i indywidualnej – mówił, wskazując, że istnieje także potrzeba zadbania o polskie produkty.

Szef Partii Republikańskiej mówił również o stworzeniu nowoczesnego systemu opieki zdrowotnej oraz sprawnego systemu sprawiedliwości. - Chcemy doskonałej infrastruktury transportowej, energetycznej, cyfrowej oraz silnej i nowoczesnej polskiej armii – wymieniał.

Adam Bielan wskazywał też na potrzebę efektywnego, odpolitycznionego samorządu skoncentrowanego na współpracy z rządem i aktywnej polityki na arenie międzynarodowej z uwzględnieniem roli i zaangażowania Polski w NATO i systemie transatlantyckim.

Nowe ugrupowanie ze wsparciem Jarosława Kaczyńskiego

Na konwencji Partii Republikańskiej obecny był prezes PiS Jarosław Kaczyński, który zapewnił, że projekt ma wsparcie partii rządzącej. - Wszyscy jesteśmy republikanami. Ideę republikańską najłatwiej opisać przeciwstawiając ją idei indywidualistyczno-liberalnej. Republikanizm to odwoływanie się do wspólnoty - i tej mniejszej, i tej największej, globalnej, czyli wspólnoty narodowej. Chcemy, by ta wspólnota była coraz silniejsza – oświadczył.

Kaczyński dodał, że „trzeba służyć Polsce i warto być Polakiem”. - Ta idea ma już wiele, wiele lat. Nie dziesięcioleci, ale nawet wieków, ale ciągle się zmienia, odnosi się do nowej rzeczywistości. Stoją przed nią nowe wyzwania. Tym wyzwaniem jest z jednej strony skrajnie wypaczona forma indywidualizmu. Z drugiej strony, przeciwstawia się jej na gruncie praktycznym pewien typ nie ideologii, ale postawy. Ona ma charakter indywidualistyczny, ale w wymiarze czysto politycznym. To zawsze zagrażało przedsięwzięciom strony, którą można określić jako „patriotyczną” – mówił polityk.

Zawieszenie Jarosława Gowina

Nowe ugrupowanie Adama Bielana to konsekwencja kolejnej odsłony konfliktu w szeregach Porozumienia, który trwa od kilku miesięcy. W walce o przywództwo partii wyodrębniły się dwa bloki - członkowie ugrupowania skoncentrowani się wokół Jarosława Gowina lub Adama Bielana.

Obie frakcje co chwilę organizowały „sądy koleżeńskie”, wzajemnie przerzucając się oskarżeniami dotyczącymi działania na niekorzyść partii i całego obozu władzy, a Gowin i Bielan przekonywali, że to oni maja mandat do rządzenia partią. Obecnie sprawa czeka na rozstrzygnięcie przez sąd.

W sobotę prezydium zarządu Porozumienia – składające się polityków przeciwnych pozostania Jarosława Gowina na stanowisku lidera – zawiesiło na trzy miesiące szefa ugrupowania w prawach członka partii.

Adam Bielan, który decyzją aktualnych władz partii został wykluczony z Porozumienia, przekazał w rozmowie z PAP, że prezydium dysponuje opinią prawną konstytucjonalisty prof. Ryszarda Piotrowskiego. - Z której jednoznacznie wynika, że mamy rację. Jarosław Gowin nie jest prezesem Porozumienia, że jego kadencja się zakończyła i że przyjęcie innego założenia powinno skutkować delegalizacją Porozumienia przed Trybunałem Konstytucyjnym – oświadczył.

Polityk dodał, że zarząd partii, który przyjął także wniosek o połączenie Porozumienia z Partią Republikańską.

Kukiz za Gowina?

Wewnętrzne spory w Poszumieniu to nie jedyny problem Jarosława Gowina. Ni jest tajemnicą, że od dłuższego jego partia jest solą w oku dla PiS.

Tydzień temu Jarosław Kaczyński i Paweł Kukiz ogłosili szczegóły podpisanej umowy programowej między ugrupowaniami. - Porozumienie zakłada, iż my poprzemy szereg ustaw ważnych dla programu Kukiz'15 (...), a nasi koledzy będą wspierać Polski Ład i będą wspierać to wszystko, co jest potrzebne, żeby ten układ polityczny, który jest dziś w polskim parlamencie, trwał - przekazał Jarosław Kaczyński na wspólnym wystąpieniu z liderem Kukiz’15.

Wielu obserwatorów sceny politycznej wskazuje, że to kolejny krok do pozbycia się Porozumienia z koalicji rządzącej.

Sam Jarosław Gowin podkreślił na początku czerwca w Polsat News, że „wypchnięcie” jego partii z koalicji rządzącej kończyłoby projekt Zjednoczonej Prawicy i oznaczałoby, że „Polska wchodzi w fazę takich turbulencji jeżeli chodzi o rządzenie”. - My potrzebujemy stabilnego rządu, stabilnego państwa. Opieranie większości na pojedynczych pojedynczych posłach, wyjętych z różnych środowisk politycznych, to nie jest dobra metoda na mądre rządzenie Polską – stwierdził wicepremier.

Podkreślił jednak, że bierze od uwagę scenariusz, w którym jego ugrupowanie może rozstać się z rządząca koalicją. - Dostrzegam wiele objawów i to nie tylko w formie wypowiedzi, również w formie konkretnych działań, przejawów wrogości wobec Porozumienia – wyjawił polityk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl