Adam Andruszkiewicz: Co do klasycznego ,,hejtu'', to jestem na to zjawisko odporny

Jacek Chlewicki
Jacek Chlewicki
Pracowałem już w czasie studiów, np. przy promocji sporych projektów, także miałem przed sobą pewne perspektywy zawodowe.
Pracowałem już w czasie studiów, np. przy promocji sporych projektów, także miałem przed sobą pewne perspektywy zawodowe. Piotr Smoliński
Jaki prywatnie jest Adam Andruszkiewicz, poseł Kukiz'15 i prezes Młodzieży Wszechpolskiej? Rozmowa o hejterach, emigracji zarobkowej, filmach historycznych i tegorocznej Eurowizji.

Czy czytasz w internecie komentarze na swój temat?

Czasem mi się zdarza i jeśli już to robię, to szukam merytorycznych komentarzy, zawierających cenne wskazówki, rady. Takie komentarze na szczęście dosyć często się zdarzają i są dla mnie ważne, bowiem pozwalają poszerzać horyzonty, spojrzenie na wiele kwestii.

A jak radzisz sobie z hejterami?

Co do klasycznego ,,hejtu'', to jestem na to zjawisko odporny, a zachowujący się w ten sposób po prostu tracą czas.

To Twoja pierwsza kadencja, jako posła RP. W sumie nie tak dawno skończyłeś studia. Co byś robił zawodowo, gdybyś jednak nie dostał się do Sejmu?

Pracowałem już w czasie studiów, np. przy promocji sporych projektów, także miałem przed sobą pewne perspektywy zawodowe. Ponadto myślałem bardzo poważnie o doktoracie z stosunków międzynarodowych, które niedawno ukończyłem. Lubię kontakt z ludźmi, radzę sobie podczas publicznych wystąpień, ponadto interesuję się polityką zagraniczną także myślę, że miałbym spore szanse aby odnaleźć się w pracy ze studentami. Jedno jest pewne: Z pewnością nie zaprzestałbym dalszej pracy społecznej na rzecz naszego regionu, którą prowadzę od 10 lat.

Zobacz też Adam Andruszkiewicz apeluje do rządu: Żadna partia nie ma prawa działać wbrew woli narodu!

Jesteś z Grajewa, miasta, którego mieszkańcy raczej chętnie wyjeżdżają za granice w celach zarobkowych. Czy brałeś kiedykolwiek pod uwagę możliwość wyjazdu za chlebem? Jeżeli tak, to do jakiego kraju?

Gazeta Współczesna

Myślę, że większość młodych ludzi w III RP niestety rozważała wyjazd za granicę, ponieważ nasz kraj nie był w stanie po 1989 roku wypracować godnych dla nich warunków. Osobiście również o tym myślałem, ale raczej aby tylko dorobić, a nie przenieść się na stałe. Jeśli już bym gdzieś wyjeżdżał, to zapewne do Anglii lub Austrii - tam mam przyjaciół i byłoby mi po prostu łatwiej. Natomiast z pewnością chciałbym wrócić. Za zarobione pieniądze otworzyłbym może małą firmę lub kupił mieszkanie.

Czy prezes Młodzieży Wszechpolskiej lubi oglądać wyłącznie filmy historyczne? Jakie jeszcze produkcje lubisz?

Lubię oczywiście historię, ale jak każdy młody człowiek lubię się również odprężyć czy pośmiać. W moim domu zawsze były obecne też komedie, np. nieśmiertelny ,,Miś'', ale także nowsze polskie produkcje, jak klasyka mojego pokolenia w postaci ,,Chłopaki nie płaczą'' czy ,,Kiler''. Staram się oddzielać politykę od kultury, choć dziś niestety to coraz częściej film czy muzyka jest na usługach politycznej poprawności.

Zobacz też Wokalistka zespołu Piękni i Młodzi, skarży się, że po koncercie została pobita. Właściciel klubu zaprzecza

Niektórzy twierdzą, że w polskich kinach jest za dużo filmów historycznych, inni twierdzą, że jest ich za mało. Jakie jest Twoje zdanie?

Kino historyczne dziś staje się coraz bardziej modne, zwłaszcza wśród młodych odbiorców. Mi marzą się filmy historyczne ukazujące również nasze wielkie zwycięstwa, ponieważ Polacy niestety zbyt mocno skupiają się na upamiętnianiu porażek. Owszem, musimy o nich pamiętać, ale o wiele lepiej jest kultywować sukcesy.

Jako 15-latek wstąpiłem do Młodzieży Wszechpolskiej, organizowałem akcje ,,kupuj polskie produkty'', czytałem Myśli Nowoczesnego Polaka Romana Dmowskiego
Jako 15-latek wstąpiłem do Młodzieży Wszechpolskiej, organizowałem akcje ,,kupuj polskie produkty'', czytałem Myśli Nowoczesnego Polaka Romana Dmowskiego - mówi Adam Andruszkiewicz. Anatol Chomicz

Myślisz, że kiedyś doczekamy się naprawdę wielkiego filmu o polskiej husarii? Warto w ogóle robić takie kino?

Aż prosi się o naszą dobrą produkcję na temat Bitwy pod Wiedniem. Wszyscy obserwowaliśmy ostatni sukces serialu ,,Wspaniałe stulecie''. To pokazuje, że jest zapotrzebowanie na dobre kino historyczne.

Gdybyś był ministrem edukacji, jakie książki umieściłbyś w spisie lektur obowiązkowych?

Młodym ludziom trzeba dziś pokazać, że książka może być naprawdę interesująca, może w sposób atrakcyjny przekazywać ważne dla nas wartości. Bardzo ciekawym autorem wartym uwzględnienia byłby Sergiusz Piasecki, spod pióra którego wyszły tak interesujące pozycje jak ,,Zapiski oficerka Armii Czerwonej'' czy ,,Siedem pigułek Lucyfera''. To literatura która jest lekka, zabawna, a jednocześnie pokazująca absurd i terror komunizmu. Osobiście pamiętam, że wpływ na mnie wywarła również tzw. literatura obozowa, opisująca losy Polaków w niemieckich czy sowieckich obozach zagłady. Uzmysławia jak straszna jest wojna oraz powoduje, że o wiele bardziej doceniamy to co mamy: własny kraj, dom i rodzinę.

A szkoła? Czy były przedmioty, które lubiłeś bardziej a inne mniej?

Mniej więcej w gimnazjum ujawniły się moje zdolności w zakresie przedmiotów humanistycznych i od tego samego momentu straciłem sympatię do nauk ścisłych. Uwielbiałem historię i chyba jak każdy chłopak wychowanie fizyczne, natomiast stroniłem np. od biologii.

Czy byłeś spokojnym uczniem?

Do najgrzeczniejszych uczniów niestety również nie należałem. Mimo dobrych wyników i zwycięstw w konkursach, zdarzały się uwagi czy niewielkie bójki. Ale to chyba wytłumaczalne w pewnym wieku wśród młodych chłopaków.

Czy robiąc zakupy wybierasz tylko polskie produkty? Lubisz kebaby?

Staram się naturalnie wybierać polskie produkty, mając świadomość, że wspieram naszą gospodarkę i daję pracę. Ale nie zawsze jest to możliwe. Przecież nie ma polskich pomarańczy... a i kebaby zdarzało mi się naturalnie jeść, choć obecnie staram się zdrowiej odżywiać.

Oglądałeś występ Michała Szpaka podczas preselekcji do Eurowizji? Jak oceniasz jego utwór? Zdołamy osiągnąć coś podczas tegorocznej Eurowizji?

Po kabarecie związanym z występem tzw. ,,Chonchitą Wurst'' z Austrii, czyli działaczu środowisk homoseksualnych który według wielu wygrał ten konkurs tylko dlatego, że wystąpił w stylizacji kobiecej będąc mężczyzną - przestałem się mocno interesować Eurowizją. Wydaje mi się, że wybór Michała Szpaka który jest jakąś formą polskiego ,,Chonchity'' potwierdza groteskowość tego festiwalu. Szkoda, bo to była całkiem ciekawa możliwość promocji polskich zdolnych artystów na arenie międzynarodowej, no ale dziś jak mówiłem wcześniej, kultura coraz mocniej jest na usługach politycznej poprawności. Ze szkodą dla kultury.

Zobacz też Kobieta włożyła zakupy do cudzego golfa. Szuka kierowcy srebrnego auta

Dużo podróżujesz po kraju. Podoba Ci się Polska? Wolisz góry, morze czy Mazury?

Polska jest piękna. Nasze jeziora są mi naturalnie bliskie, w końcu mój ojciec urodził i wychował się w Rajgrodzie, gdzie często bywałem. Według mnie nie da się jednak porównać morza do gór. Polskie morze choć niesamowite, to często niestety kojarzy się z tłumem ludzi, złą pogodą i jednocześnie wysokimi cenami. Góry wydają się bardziej spokojnym miejscem, można zawsze bowiem znaleźć mniej zatłoczone szlaki. Acz tak jak mówię, wypoczynek i nad morzem, i nad jeziorem i w górach, jest bardzo cenny, zwłaszcza dla naszego zdrowia. Zwłaszcza dziś w tak zabieganych czasach, chwile w tych miejscach wydają się na wagę złota.

Jeżeli wyjechałbyś na wakacje za granicę, to do jakiego państwa?

Bardzo interesuję się Chinami, to potężny kraj o starożytnej cywilizacji, który zrobił w ostatnich dekadach niesamowite postępy gospodarcze. W ciągu nieco ponad 20 lat, Pekin zdołał wskoczyć do czołówki światowych mocarstw. Proszę zobaczyć w internecie zdjęcia Szanghaju. To ciekawe, jaką drogę przebyli Chińczycy, jakie mają plany. Wiemy, że chcieliby stworzyć wielki projekt handlowy pod nazwą ,,Nowego Jedwabnego Szlaku'', w którym widzą Polskę jako państwo strategiczne. Zresztą niedawno w Sejmie dołączyłem do polsko-chińskiej grupy bilateralnej, aby móc jeszcze bardziej poznać ten kraj.

A do jakiego kraju na pewno byś nie wyjechał?

Nie wybrałbym krajów niebezpiecznych, takich jak Somalia. Nie ma sensu samemu ryzykować własnym życiem, to nieodpowiedzialne wobec własnej rodziny i obowiązków jakie są przed nami.

W którym momencie swojego życia stwierdziłeś, że chcesz brać udział w marszach patriotycznych, obchodach, być aktywnym działaczem i organizatorem?

Takie swoiste zainteresowanie się ideą narodową, czyli czynnym patriotyzmem, obudziło się we mnie kiedy byłem uczniem gimnazjum. Jako 15-latek wstąpiłem do Młodzieży Wszechpolskiej, organizowałem akcje ,,kupuj polskie produkty'', czytałem Myśli Nowoczesnego Polaka Romana Dmowskiego.

Zobacz też Młodzież Wszechpolska spaliła w Białymstoku kukłę Angeli Merkel (zdjęcia, wideo)

Trochę na pewno wyniosłeś ze swojego domu?

Patriotyzm zawsze był w nim obecny. Jako młody chłopak z dumą oglądałem medale moich dziadków, walczących z nazizmem i komunizmem.

Nie da się pracować przez 24 h. Co robisz, gdy chcesz naprawdę odpocząć? Masz jakieś hobby?

Wspólny wieczór z narzeczoną, przyjaciółmi. Dobra muzyka, kino, sport, zwłaszcza piłka nożna. To moje odskocznie, w czasie których staram się zrelaksować i nabrać sił do dalszej pracy.

Najważniejsze wartości w życiu?

Bóg, Honor, Ojczyzna. Dodałbym rodzinę. Czyli te wartości, które były najważniejsze dla Polaków od setek lat. To fundament, na którym warto budować naszą tożsamość.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Adam Andruszkiewicz: Co do klasycznego ,,hejtu'', to jestem na to zjawisko odporny - Gazeta Współczesna

Wróć na i.pl Portal i.pl