Absurdy abonamentu RTV. Sprawdź m.in. czy musisz wpuścić kontrolera do domu

MWZaktualizowano 
123RF
Jednym z nich jest zapis, że pracownicy Poczty Polskiej mogą skontrolować czy nie posiadamy jakichś niezarejestrowanych odbiorników. Tyle tylko, że nie mamy obowiązku wpuszczać do mieszkania czy domu takich kontrolerów.

Abonament RTV. Czy musisz wpuścić kontrolera do domu?

Ten fakt potwierdził przedstawiciel ministerstwa infrastruktury i budownictwa po wątpliwościach rzecznika praw obywatelskich co do tego, czy rzeczywiście musimy urzędnika Poczty Polskiej do mieszkania wpuszczać.

"To zapewnia nam Konstytucja RP, która jasno mówi, że wejść do naszych mieszkań w celach kontroli można tylko na zasadach opisanych w ustawie, a ta o tej sprawie całkowicie milczy" - czytamy na stronie www.komputerswiat.pl

Oto absurdy związane z abonamentem RTV

Portal opisuje też inne absurdy abonamentu RTV. Przypomina m.in. pomysł z 2017 roku, by dostawcy usług kablowych ujawnili dane swoich klientów. Te odpowiedni urząd porównałby ze swoją bazą, by odnaleźć osoby, które płacą za kablówkę, ale nie opłacają abonamentu RTV. To pomysł o tyle niebezpieczny, że dawałby państwowym spółkom dostęp do baz użytkowników prywatnych przedsiębiorstw. Na szczęście szybko się z niego wycofano.

Zobacz także: Abonament RTV wkrótce zlikwidowany, a TVP i Polskie Radio finansowane z budżetu państwa?

Był też obowiązek zgłaszania, że ukończyło się 75 lat, by nie płacić abonamentu. Znalazły się przykłady na to, że seniorzy, mimo pozornego zwolnienia z tego obowiązku, dostawali kary. Obecnie Poczta ma dostęp do bazy PESEL i wie, że abonent ukończył 75. rok życia.

Wiele jest też przypadków osób, które dostawały wezwania do zapłaty za wyrejestrowane odbiorniki. Były też kary nakładane mimo regularnego opłacania abonamentu.

polecane: Flesz: Ukraińcy chcą więcej zarabiać

Wideo

Materiał oryginalny: Absurdy abonamentu RTV. Sprawdź m.in. czy musisz wpuścić kontrolera do domu - Gazeta Pomorska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 79

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
22 sierpnia, 8:35, X:

Zakodowane wszystkie programy publiczne, natychmiast naród rzuci się do płacenia, nikt rozsądny nie zrezygnuje z tak doskonałych kanałów informacyjnych czy rozrywki.

A co tu oglądać w tej telewizji,,,,, powtórki, kiczowate seriale,,,,

G
Gość
2019-08-18T08:46:48 02:00, Lolo:

Nie jestem prawnikiem ale wydaje mi się że jeżeli podczas zakupu telewizora nie podpisałem umowy cywilno-prawnej to żadna umowa z TVP S.A, mnie nie obowiązuje. Kupując telewizor nie kupujesz jeszcze dostępu do odbioru kanału bo do tego jest potrzebna jakaś tam antena i kabel. A co jeśli używasz telewizora do internetu i gier? Ustawa jest niejasna bo jeżeli nawet oglądasz kanały z cyfrowego Polsatu to już płacisz abonament i nie masz wpływu na darmowe kanały. Nie łatwiej zakodować TVP? Dlaczego klient nie jest ścigany za oglądanie Polsatu ale jest zobowiązany za ewentualne oglądanie TVP bo zawsze może przełączyć.

2019-08-18T08:59:18 02:00, Łomot:

Podobnie jak z autem he he he niczego w tejaterii nie podpisywałes

2019-08-18T12:01:08 02:00, Uij:

Kupując samochód nie masz obowiązku rejestracji bo możesz jeździć po swoim polu

2019-08-18T12:37:35 02:00, Jo:

Ustawa nakłada obowiązek opłaty za posiadanie odbiornika, a debile nie widzą co czytają.

2019-08-18T16:21:14 02:00, ML:

Debil to ten, który obraża innych za to, iż sam nie umie czytać ze zrozumieniem. Czyli ty. Ustawa nakłada obowiązek opłacania abonamentu za POSIADANIE ODBIORNIKA Z MOŻLIWOŚCIĄ NATYCHMIASTOWEGO ODBIORU PROGRAMU, jełopku...

18 sierpnia, 22:19, europolitan:

Czyli wygląda na to, że jeżeli oglądam telewizję przez internet to nie muszę go płacić.

Odbiornik nie jest gotowy do natychmiastowego odbioru programów.

nie kombinujcie jak koń pod górkę ,abonamant według ustawy jest opłatą za POSIADANIE odbiornika telewizyjnego koniec kropka i nie ważne czy ktoś ogląda tv publiczną prywatną czy jest sprawny czy nie czy ma antenę czy nie czy w ogóle ogląda cokolwiek czy nawet jest włączony do gniazdka i zaprogramowany na jakąkolwiek telewiżję

v
viss
21 sierpnia, 17:34, abcd:

Nie oglądam - nie płacę!

Używajmy słów właściwych - tylko wtedy możliwa jest jakakolwiek dyskusja. Nie abonament, tylko przymusowa opłata (haracz) od posiadania telewizora. Słowo abonament sugeruje, że płacę abonament, bowiem otrzymuję coś w zamian. Jest to nieprawda. Przymusową opłatę od telewizora (zwaną przez KRRiT abonamentem) muszę płacić nawet, gdy nie oglądam telewizji publicznej, a nawet wtedy, gdy w ogóle nie oglądam żadnej telewizji, ale mam w domu sprawny odbiornik telewizyjny.

W obecnej wersji abonament oznacza opłatę za oglądanie odbiornika!

nawet jak masz niesprawny to też zapłacisz ,opłata jest od posiadania telewizora a nigdzie nie napisano że sprawnego ,a od niesprawnego nie ma opłaty

G
Gość

W tym kraju zawsze był b.....l....!!!

G
Gość

Mam pytanie czy podpisywaliscie jakas umowę niech pokażą jak podpisałem będę płacił hahahhahhahaha śmiech na sali jak zwykle wielkie zamiary A prawo dziurawe jak ser

X
X

Zakodowane wszystkie programy publiczne, natychmiast naród rzuci się do płacenia, nikt rozsądny nie zrezygnuje z tak doskonałych kanałów informacyjnych czy rozrywki.

a
abcd

Nie oglądam - nie płacę!

Używajmy słów właściwych - tylko wtedy możliwa jest jakakolwiek dyskusja. Nie abonament, tylko przymusowa opłata (haracz) od posiadania telewizora. Słowo abonament sugeruje, że płacę abonament, bowiem otrzymuję coś w zamian. Jest to nieprawda. Przymusową opłatę od telewizora (zwaną przez KRRiT abonamentem) muszę płacić nawet, gdy nie oglądam telewizji publicznej, a nawet wtedy, gdy w ogóle nie oglądam żadnej telewizji, ale mam w domu sprawny odbiornik telewizyjny.

W obecnej wersji abonament oznacza opłatę za oglądanie odbiornika!

G
Gość
2019-08-17T21:28:04 02:00, Janusz:

Zakodujcie to gufno i po sprawie

Nie zakodują bo nikt by nie wykupił dostępu 😂

N
NOSTRADAMUS

Listonosz nie urzędnik, więc do domu wejść nie może. TVP i poczta to spółki czyli zwykłe firmy.

G
Gość

Znieść abonament.

G
Gość

CZY ja muszę być w domu??

G
Gość

POLSKA TO GŁUPI KRAJ!

G
Gość

NIKOGO NIE MUSZĘ WPUSZCZAĆ DO MOJEGO DOMU CHYBA ŻE JEST NAKAZ OD PROKURATOTA...W DOMU TEŻ NIE MUSZĘ BYĆ JAK KTOŚ PUKA.

M
ML
2019-08-18T08:46:48 02:00, Lolo:

Nie jestem prawnikiem ale wydaje mi się że jeżeli podczas zakupu telewizora nie podpisałem umowy cywilno-prawnej to żadna umowa z TVP S.A, mnie nie obowiązuje. Kupując telewizor nie kupujesz jeszcze dostępu do odbioru kanału bo do tego jest potrzebna jakaś tam antena i kabel. A co jeśli używasz telewizora do internetu i gier? Ustawa jest niejasna bo jeżeli nawet oglądasz kanały z cyfrowego Polsatu to już płacisz abonament i nie masz wpływu na darmowe kanały. Nie łatwiej zakodować TVP? Dlaczego klient nie jest ścigany za oglądanie Polsatu ale jest zobowiązany za ewentualne oglądanie TVP bo zawsze może przełączyć.

2019-08-18T08:59:18 02:00, Łomot:

Podobnie jak z autem he he he niczego w tejaterii nie podpisywałes

2019-08-18T12:01:08 02:00, Uij:

Kupując samochód nie masz obowiązku rejestracji bo możesz jeździć po swoim polu

2019-08-18T12:37:35 02:00, Jo:

Ustawa nakłada obowiązek opłaty za posiadanie odbiornika, a debile nie widzą co czytają.

2019-08-18T16:21:14 02:00, ML:

Debil to ten, który obraża innych za to, iż sam nie umie czytać ze zrozumieniem. Czyli ty. Ustawa nakłada obowiązek opłacania abonamentu za POSIADANIE ODBIORNIKA Z MOŻLIWOŚCIĄ NATYCHMIASTOWEGO ODBIORU PROGRAMU, jełopku...

2019-08-18T22:19:34 02:00, europolitan:

Czyli wygląda na to, że jeżeli oglądam telewizję przez internet to nie muszę go płacić.

Odbiornik nie jest gotowy do natychmiastowego odbioru programów.

Nie wygląda, tylko tak jest. Ja nie płacę i nie zamierzam. Od momentu kiedy się wyprowadziłam z domu rodzinnego, na nowym mieszkaniu nie posiadałam, nie posiadam i nie zamierzam mieć telewizji. Nie mam żadnych anten, pakietu tv u operatora, ani naziemnej ani innej możliwości odbioru programów. I zgodnie z ustawą nie mam obowiązku i nie płacę. Jeśli doliczą mi abonament do prądu czy do rocznego zeznania pójdę do sądu. Nie dla kasy - po prostu dla zasady. Nic nie mogę poradzić na to, jak koryciarze trwonią nasze pieniądze. Jak się je kradnie z państwowej puli na samolociki do córek, śniadania dla kierowców, ptasią ochronę, czy garsoniery zwane biurami dla pseudoposłów. Ale w biały dzień, wbrew ustawie, nie pozwolę...

b
broom
2019-08-18T20:58:10 02:00, Donald:

Kwa kwa kwa PiSiory kwa kwa kwa, obciągcie mi

a ten kurdupel z Żoliborza to płaci ? ma kwity ta paskuda

Dodaj ogłoszenie