18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Abp Budzik o Funduszu Kościelnym: jest wola dialogu z rządem

Redakcja
Polskapresse
Jako przewodniczący kościelnej komisji konkordatowej deklaruję wolę dialogu z rządem na temat przekształcenia Funduszu Kościelnego - podkreślił metropolita lubelski i były sekretarz Episkopatu abp Stanisław Budzik.

Premier Donald Tusk oświadczył w piątkowym expose, że potrzebna jest dyskusja nad emerytalnym zabezpieczeniem duchownych, którzy powinni być objęci powszechnym systemem ubezpieczeń społecznych. Dodał, że chodzi o świadczenia, obecnie finansowane przez państwo za pomocą Funduszu Kościelnego. "Ustały przesłanki dla tego dzisiejszego rozwiązania i duchowni powinni uczestniczyć w powszechnym systemie ubezpieczeń społecznych" - powiedział premier.

"Mówiąc o powrocie duchownych do powszechnego systemu emerytalnego, pan premier miał zapewne na myśli tych księży, zakonników, siostry zakonne, którzy nie mają umowy o pracę, a których ubezpieczenie jest wspierane przez Fundusz Kościelny. Korzystają z tego duchowni wszystkich związków wyznaniowych, mimo że fundusz powstał w związku z przejęciem przez komunistyczne państwo dóbr należących do Kościoła katolickiego" - powiedział abp Budzik.

Przypomniał, że Fundusz Kościelny został powołany na mocy ustawy z 20 marca 1950 roku o przejęciu przez państwo tzw. dóbr martwej ręki, poręczeniu proboszczom posiadania gospodarstw rolnych i utworzeniu Funduszu Kościelnego. Ustawę, która - jak podkreślił metropolita lubelski - nadal obowiązuje, podpisali: Bolesław Bierut i Józef Cyrankiewicz.

"Fundusz Kościelny jest instytucją anachroniczną. Dlatego Episkopat postuluje jego przekształcenie. Nie będzie do tego potrzebna zmiana konkordatu. Nie reguluje on spraw ubezpieczeń i finansów Kościoła. Konkordat w artykule 22 zapowiada powołanie zespołu do uregulowania tych kwestii. Jako przewodniczący kościelnej komisji konkordatowej deklaruję wolę dialogu na temat Funduszu Kościelnego z państwową komisją konkordatową w duchu zawartej w konkordacie woli współpracy Kościoła i państwa dla dobra społecznego" - dodał hierarcha.

Abp Budzik zaznaczył, że Episkopatowi nie chodzi o likwidację Funduszu Kościelnego, ale o jego przekształcenie. "Państwa europejskie rozwiązły ten problem na różne sposoby. W niektórych krajach jest podatek kościelny. Polski Kościół nie chce iść tą drogą. Natomiast wydaje się, że najbardziej rozsądna jest praktykowana w wielu krajach możliwość odpisu części podatku na jeden ze związków wyznaniowych. Przy zachowaniu pełnej wolności decyzji obywatel mógłby wesprzeć związek, którego jest członkiem, w ten sposób byłyby realizowane te cele, które dotąd finansował Fundusz Kościelny" - powiedział metropolita lubelski.

Czytaj także: Prezydent o expose Tuska: Bardzo mocne, odważne i zobowiązujące
Podkreślił także, iż wiele państw wspiera finansowo inicjatywy społeczne Kościoła katolickiego. "Działalność charytatywna i edukacyjna Kościoła na całym świecie jest bardzo ceniona. Dlatego państwa demokratyczne chętnie wspierają Kościół w tych działaniach społecznych. To się państwom po prostu opłaca" - dodał abp Budzik.

Rzecznik rządu Paweł Graś podkreślił w niedzielnej rozmowie z dziennikarzami, że w
w powszechnym systemie emerytur znajduje się stosunkowo niewielka część księży, są to ci, którzy pracują na etacie. "Większość księży nie znajduje się w tym systemie. Składki za nich są płacone w części lub całości przez Fundusz Kościelny. Wszystkie głosy pochodzące z Episkopatu, zarówno rzecznika, niektórych kurii, biskupów, chociażby abp. Budzika, świadczą o tym, że wszyscy widzą potrzebę rozmawiania na ten temat" - powiedział.

Graś dodał, że dzięki włączeniu duchownych do powszechnego systemu emerytalnego, w skali roku państwo może zaoszczędzić kilkadziesiąt milionów złotych. "Jesteśmy w sytuacji, w której trzeba się pochylać nad każdą złotówką. Ciężary kryzysu musimy nieść solidarnie. Jestem pewien, że również Kościół, hierarchowie i duchowni to zrozumieją" - podkreślił.

Za przygotowanie projektu dot. systemu emerytur księży odpowiedzialny jest minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. Zapowiedział w piątek, że zasady, na jakich ma funkcjonować ten system, przedstawi, gdy będą gotowe nowe przepisy.

Duchowni, którzy są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę (np. jako katecheci, kapelani np. więzienni, szpitalni, wojskowi, dziennikarze), sami opłacają składki emerytalne. W przepadku innych opłaty te pokrywane są z Funduszu Kościelnego. W 2011 r. na fundusz przekazano 89 mln zł, czyli 0,03 proc. budżetu państwa. Całość tej sumy otrzymuje w miesięcznych transzach ZUS.

Fundusz Kościelny powstał jako rekompensata za bezprawne zagarnięcie przez państwo dóbr kościelnych na rzecz Skarbu Państwa. Z funduszu, finansowanego z budżetu państwa, pokrywane są ubezpieczenia duchownych, którzy nie mają umów o pracę, m.in. misjonarzy i zakonników zakonów kontemplacyjnych. Fundusz finansuje też działalność charytatywną, oświatowo-wychowawczą, remonty i konserwacje zabytków sakralnych oraz utrzymanie wydziałów teologicznych na wyższych uczelniach. Działa na rzecz wszystkich Kościołów i związków wyznaniowych.

Do Funduszu Kościelnego miały wpływać dochody uzyskiwane z przejętego przez państwo majątku kościelnego, a następnie miał on być dzielony między kościoły proporcjonalnie do zabranych nieruchomości. Nigdy tak się nie stało, fundusz jest zasilany z budżetu - w ostatnich 20 latach najczęściej sumą ok. 100 mln zł rocznie. Zdaniem ekspertów były to kwoty kilkakrotnie niższe od tych, jakie można by uzyskać z użytkowania zabranej ziemi.

Czytaj także: Debata nad expose. Kaczyński: Trzeba zapłacić cenę za cztery lata rządów PO

Wideo

Komentarze 9

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

e
emerytka
Dziś usłyszałam z ust wielebnego flaszki Głodzia, że przez 5o lat kościół prowadził wojnę,ale to pewnie nadmiar alkoholu zlasował mu rozum i nie pamięta, że przez 50 lat funkcjonariusze kościoła żyli jak pączki w maśle.Nie można było krytykować kogokolwiek związanego z tą firmą,a kościoły rosły.To dziś powinien rozpaczać, że coraz więcej i częściej mówi się o pedofilii, a nawet imiennie są znani dewianci w sutannach.Co do kasy dla pasożytów, a do roboty, ani grosza z publicznych pieniędzy. Brak na wszystko: dzieci z głodu mdleją, nie ma leczenie, nie ma na naukę, na nic, ale jak któryś czarny coś wskaże paluchem to otrzymuje.Czy dożyję czasu, gdy znajdzie się ktoś odważny i pokaże właściwe miejsce w szeregu wszystkim pasożytom.
l
leon
W katolickiej PORTUGALII episkopat na 10 - lat zawiesił dwa święta kościelne - ze względu na kryzys gospodarczy . Czy nasz kościół jest wstanie również na 10- lat zawiesić 5- świąt kościelnych dla dobra polskich katolików i ukochanej ojczyzny, To byłby wzorowy przykład kościoła z ludem dla dobra ojczyzny aby pomóc w gospodarce. Proszę o dyskusje bez złośliwości
m
mona
Bogactwo im nie służy. Wszyscy mają niezdrową nadwagę.
b
bubuś
oznacza dodatkową kasę dla czarnych. Tak wygląda dialog.
l
litosci
Zero tolerancji dla watykańskich okupantów.
R
RkS
Antyklerykalizm - to najlepszy chwyt aby przyciągnąć ćwierćinteligentów i inne patologie . A co się stanie z dziedzictwem narodowym w postaci zabytków sztuki i architektury, bo z 90% to obiekty sakralne o które teraz troszczy się remontuje i utrzymuje kościół? Jak u bolszewików zamienią się w magazyny i stajnie?
Ja nie chodzę do kościoła na tacę nie daję, księdzu na kolędę nie daję i nie czuję żeby mi coś zabierali. Ten co najbardziej krzyczy to sam nic niema najczęściej i jeszcze mówi że mu coś zabierają. Jężeli chcesz usunąć religię KK z przestrzeni bublicznej to masz coś wzamian bo to miejsce puste nie pozostanie, zajmą je albo sekty albo islam albo wartości bolszewickie. A co zatym idzie to przeczytaj "Droga donikąd","Lewa wolna", "Kontra" i inne książki Mackiewicza a dowiesz się.
J
Józef Brzozowski
Fundusz kościelny nie jest nawet wierzchołkiem góry lodowej tego co oni zabierają społeczeństwu.
Należy zlikwidować nie tylko Fundusz Kościelny, ale wszelkie dotacje dla Kościoła załatwione bez rozgłosu przez agentów Opus Dei. Kapelanów, katechetów i innych funkcjonariuszy Kościoła niech sobie opłaca Kościół, no i przede wszystkim należy usunąć katolicki znak podbitej ziemi, bo symbolem religijnym to on jest w kościele, w miejscach publicznych nie.

Towarzystwo Przyjaciół Zielonych Papug jest bardzo przyzwoitą i potrzebną organizacją, ale to Towarzystwo powinno być utrzymywane ze składek członkowskich i z dobrowolnych datków, Kościół katolicki także.
d
dlugo_pis
z pustego to i salomon nie naleje... ciekawe czy to oznaza, ze juz sie dlugiem dzielimy po bozemu?
Z
Zero
J.Kaczynski?
Dodaj ogłoszenie