Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Abonament RTV. Pracownik poczty na siłę nie sprawdzi, czy masz telewizor

Szymon Zięba
Jeżeli pracownik poczty ustali, że w mieszkaniu jest niezarejestrowany odbiornik, może to oznaczać kłopot dla lokatora
Jeżeli pracownik poczty ustali, że w mieszkaniu jest niezarejestrowany odbiornik, może to oznaczać kłopot dla lokatora Janusz Wójtowicz
Przepisy regulujące ściąganie abonamentu za telewizor i radio to bubel prawny? Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich, stwierdza wprost: nie ma ustawowych podstaw do tego, żeby pracownicy poczty sprawdzali w domach, czy ludzie mają odbiorniki RTV.

Bodnar w piśmie skierowanym do Andrzeja Adamczyka, ministra infrastruktury i budownictwa, podkreśla, że otrzymuje sygnały o tym, iż brakuje przepisów, które w precyzyjny sposób regulowałyby sposób kontroli tego, czy dana osoba posiada odbiornik radiowy lub telewizyjny.

Chodzi przede wszystkim o - jak tłumaczy RPO - uprawnienia pracowników Poczty Polskiej SA do kontroli w mieszkaniu abonenta. Zdaniem RPO, „nienaruszalność mieszkania” to jedna z podstawowych zasad konstytucyjnych, wynikająca wprost z ustawy zasadniczej. W związku z tym do przeprowadzenia kontroli potrzebne jest stworzenie „jasnych reguł na poziomie ustawowym”. Te mają wskazać kto, kiedy i na jakich zasadach uprawniony jest do „przeszukania” mieszkania. Według rzecznika tymczasem brakuje takich regulacji.

Abonament RTV 2016. Kto zwolniony z płacenia abonamentu telewizyjnego? Wysokość opłat

- Przepisy dotyczące opłat abonamentowych nie zawierają ustawowego obowiązku wpuszczenia pracowników Poczty Polskiej do mieszkań, nawet w sytuacji wylegitymowania się przez nich oraz przedstawienia celu kontroli - zaznacza RPO. - Zwracam się do pana ministra o zajęcie stanowiska wobec przedstawionego przeze mnie problemu - napisał Adam Bodnar.

W związku z wątpliwościami RPO zwróciliśmy się z pytaniami do resortu infrastruktury.

- Obowiązek zarejestrowania odbiorników telewizyjnych i radiowych oraz uiszczenia za nie opłaty wynika z ustawy o opłatach abonamentowych. Dotyczy on zarówno osób fizycznych posiadających odbiorniki w gospodarstwach domowych, jak i przedsiębiorców.

Zgodnie z ww. ustawą, Poczta Polska S.A. jako wyznaczony operator pocztowy, prowadzi kontrole wykonywania obowiązku rejestracji odbiorników RTV oraz uiszczania opłaty abonamentowej. Na podstawie rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji w sprawie kontroli wykonywania obowiązków związanych z opłatami abonamentowymi, jednostką Poczty Polskiej S.A. uprawnioną do przeprowadzania na terenie kraju kontroli wykonywania obowiązku rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz uiszczania opłaty abonamentowej za ich używanie jest Centrum Obsługi Finansowej.

Zgodnie z art. 50 Konstytucji RP zapewnia się nienaruszalność mieszkania, co może stanowić przyczynę braku możliwości przeprowadzenia kontroli wykonania obowiązku rejestracji odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego przez jego użytkownika w mieszkaniu prywatnym, do którego odmówi wstępu kontrolerom z Poczty Polskiej S.A.

W sytuacji przeprowadzenia kontroli w lokalu mieszkalnym za zgodą jego właściciela i stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika telewizyjnego lub radiofonicznego, w wydanej decyzji nakazuje się jego rejestrację i ustala się opłatę za używanie niezarejestrowanego odbiornika.

Zgodnie z ww. ustawą minister właściwy do spraw łączności sprawuje nadzór nad wykonywaniem kontroli obowiązku rejestracji odbiorników RTV oraz pobierania opłaty abonamentowej. Minister Infrastruktury i Budownictwa rozpatruje jako organ II instancji odwołania od decyzji wydanych przez Kierownika Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej S.A. w przypadku stwierdzenia używania niezarejestrowanych odbiorników RTV.

Zgodnie z ustawą o działach administracji rządowej - dział kultura i ochrona dziedzictwa narodowego obejmuje kwestie związane z polityką audiowizualną, w szczególności w zakresie prasy, radia, telewizji i kinematografii - pozostaje w gestii Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i do niego należy zmiana przepisów ustawy o opłatach abonamentowych.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki