Abonament RTV 2019. Ile wynosi opłata abonamentu 1.02? STAWKI Kto jest zwolniony? Do kiedy i jak zapłacić abonament za 2019 rok? KARY

Janusz Szmit
Bartosz Frydrych
Abonament RTV 2019 | Płacenie abonamentu RTV za 2019 rok jest obowiązkowe dla posiadaczy odbiorników radiowych i telewizyjnych. Ile wynosi opłata za 2019 rok? Jak i kiedy uregulować należności? Co grozi za niepłacenie abonamentu? Kto jest zwolniony z tego obowiązku i nie musi płacić abonamentu?

Ilu polaków płaci abonament? Kto powinien płacić abonament rtv za 2019 rok?

Abonament RTV płaci obecnie ok. 10-13 procent Polaków, podczas gdy do posiadania radia lub telewizora przyznaje się aż 95 proc. gospodarstw domowych. Obowiązek opłacania abonamentu RTV za 2019 dotyczy nie tylko prywatnych odbiorników radiowych i telewizyjnych. Przedsiębiorcy powinni regulować należności za radia w służbowych samochodach swoich pracowników. Dotyczy to również pojazdów wyleasingowanych. Od opłat rtv nie powinni uchylać się także właściciele lokali gastronomicznych, sklepów, hoteli i ośrodków wczasowych, w których znajdują się telewizory dla gości. Co więcej, pracodawca ponosi odpowiedzialność za brak rejestracji prywatnego odbiornika radiowego lub telewizyjnego używanego przez pracownika w miejscu pracy. Pracownicy Poczty Polskiej przeprowadzają kontrole, jednak nie są oni funkcjonariuszami publicznym, co oznacza, że nie ma obowiązku wpuszczania ich do mieszkania.

Czy za radio w samochodzie trzeba płacić abonament RTV?

Źródło: TVN Turbo/x-news

Abonament RTV 2019 | Ile wynosi opłata RTV 2019

Abonament RTV za 2019 rok pozostaje bez zmian. Zapłacimy tyle samo, co w roku 2017. Stawki różnią się w zależności od tego, jak często regulujemy

Abonament RTV 2019 | Tyle wynosi opłata za samo radio

  • co 1 miesiąc - 7 zł
  • co 2 miesiące - 13,60 zł
  • co 3 miesiące - 20,15 zł
  • co 6 miesięcy - 39,90 zł
  • za cały rok z góry - 75,60 zł

Abonament RTV 2019 | Tyle wynosi opłata za telewizor i radio

  • co 1 miesiąc - 22,70 zł
  • co 2 miesiące - 44,05 zł
  • co 3 miesiące - 65,35 zł
  • co 6 miesięcy - 129,40 zł
  • za cały rok z góry - 245,15 zł

Abonament za TVP i Polskie Radio | Do kiedy trzeba zapłacić? | Terminy

Opłata rtv powinna zostać uregulowana najpóźniej do 25 dnia miesiąca, za który jest należna. Wnosi się ją od miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła rejestracja odbiorników. Jeśli więc - przykładowo - zarejestrowaliśmy odbiornik w grudniu, możemy w styczniu uiścić opłatę z góry za cały rok lub płacić regularnie w ww. wariantach miesięcznych (odpowiednio - w styczniu i lipcu przy wariancie półrocznym; w styczniu, kwietniu, lipcu i październiku przy wariancie 3-miesięcznym; w styczniu, marcu, maju, lipcu, wrześniu i listopadzie przy wariancie 2-miesięcznym; oraz do 25 dnia każdego miesiąca w wariancie 1-miesięcznym).

Jak zapłacić abonament 2019 za TVP i Polskie Radio?

Aby wnieść opłatę rtv, konieczna jest znajomość 26 cyfrowego numeru rachunku bankowego abonenta, nadanego podczas rejestracji odbiorników. Samej rejestracji można dokonać w urzędzie pocztowym, albo przez internet - na stronie Poczty Polskiej. Raz nadany numer rachunku bankowego nie ulega zmianie. W przypadku nieznajomości numeru rachunku bankowego można go ustalić: - na stronie internetowej Poczty Polskiej S.A. podając 8-cyfrowy numer identyfikacyjny abonenta - telefonicznie w dni robocze w godzinach 8:00 - 20:00, pod numerem (+48) 43 842 06 06 (opłata wg cennika operatora).

Opłaty rtv 2019 można wnosić we wszystkich placówkach pocztowych oraz przez stronę internetową Poczty Polskiej SA bez pobierania dodatkowych opłat. Abonament RTV można opłacić także w pozostałych instytucjach finansowych. Wpłat należy dokonywać na numer rachunku bankowego zawierający indywidualny numer identyfikacyjny abonenta. Firmy i instytucje wnoszą opłatę rtv za każdy używany odbiornik radiowy i telewizyjny. Osoby fizyczne uiszczają jedną opłatę rtv (radiową, telewizyjną lub radiowo-telewizyjną) niezależnie od liczby używanych odbiorników w gospodarstwie domowym lub w samochodzie. Jedną opłatę bez względu na liczbę posiadanych odbiorników w tym samym budynku lub zespole budynków wnoszą także publiczne zakłady opieki zdrowotnej, sanatoria, żłobki, publiczne i niepubliczne jednostki organizacyjne systemu oświaty, państwowe i niepaństwowe szkoły wyższe i domy pomocy społecznej.

Abonament 2019 | Kto nie musi płacić? Kto jest zwolniony z abonamentu?

Z każdym rokiem rośnie w Polsce odsetek gospodarstw domowych zwolnionych przez ustawodawcę z płacenia abonamentu. W 2015 r. wynosił on już ponad 25,8 proc. wszystkich gospodarstw, co stanowiło 52,2 proc. gospodarstw posiadających zarejestrowane odbiorniki. Do zwolnienia od opłat rtv 2019 uprawnione są m.in.: osoby, które ukończyły 75 rok życia, osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej, kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi, osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia. Aby uzyskać zwolnienie z abonamentu, osoby uprawnione zobowiązane są do przedstawienia w urzędzie pocztowym dokumentów potwierdzających uprawnienie do zwolnienia oraz oświadczenie. Zwolnienie od opłat rtv przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dopełniono formalności w urzędzie pocztowym.

Co grozi za niepłacenie abonamentu? Kary za uchylanie się od abonamentu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl