83. rocznica wybuchu II wojny światowej. Wydarzenia zorganizowane przez oddział IPN w Katowicach

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Public domain, via Wikimedia Commons
1 września 1939 r. Niemcy hitlerowskie, zawarłszy sojusz z Rosją stalinowską, rozpoczęły agresję zbrojną na Polskę dając tym samym początek II wojnie światowej. Katowicki IPN przygotował wiele wydarzeń mających upamiętniać te wydarzenia.

Pamięć o żołnierzach broniących Westerplatte

1 września zostaną upamiętnieni żołnierze z Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, którzy w 1939 r. stawiali bohaterski opór niemieckiej agresji.

Instytut Pamięci Narodowej w 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej pragnie oddać hołd polskim żołnierzom, którym jako pierwszym przyszło walczyć z niemieckim najeźdźcą. Od 1 do 7 września 1939 roku bronili się, mimo osamotnienia i przeważających sił wroga. Trudno się dziwić, że Westerplatte urosło do rangi symbolu.

W tym roku w całej Polsce kwiaty i znicze pojawią się na 70 grobach w 50 miejscowościach.

Katowicki oddział IPN upamiętni żołnierzy broniących Westerplatte w: Blachowni, Gliwicach i Sławkowie.

1 września 2022 r. Ewelina Małachowska, przedstawiciel Oddziału IPN w Katowicach złoży kwiaty na grobach chor. Edwarda Szewczuka i kpr. Michała Plewaka w Gliwicach. Uroczystość w Gliwicach rozpocznie się o godz. 4.45 na cmentarzu parafialnym przy ul. Plonowej. Następnie o godz. 8.00 zostanie odprawiona msza św. w 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej z prośbą o pokój na świecie i życie wieczne dla bohaterskich obrońców naszej Ojczyzny oraz ludności cywilnej, która zginęła w następstwie działań wojennych oraz za zmarłych chor. Edwarda Szewczuka i kpr. Michała Plewaka, obrońców Westerplatte 1939 roku.

Uroczystość w Sławkowie odbędzie się o godz. 4.45 na cmentarzu parafialnym przy ul. gen. J. Hallera przy grobie ppor. Bronisława Grudzińskiego.

Upamiętnienie w Blachowni rozpocznie się o godz. 12.00 na cmentarzu parafialnym przy ul. Kościuszki 99 przy grobie ppor. Aleksego Kowalika.

Upamiętnienie Henryka Czerwińskiego

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach zaprasza na uroczystość oznaczenia plakietą „grób weterana” mogiły śp. ppłk. Henryka Czerwińskiego w ramach obchodów 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Wydarzenie z udziałem rodziny weterana, przedstawicielami Okręgu Śląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, przedstawicielami środowisk kombatanckich oraz Jana Kwaśniewicza – naczelnika Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach, odbędzie się 1 września 2022 r. o godz. 12.00 na cmentarzu komunalnym w Katowicach przy ul. Murckowskiej (kwatera 37, rząd 8, nr grobu 20).

Śp. ppłk. Henryk Czerwiński urodził się 10 października 1924 r. W czasie II wojny światowej należał do Armii Krajowej. Posługiwał się wówczas pseudonimem „Czart”. Początkowo pełnił rolę łącznika pomiędzy placówkami Wola Lipieniecka a „Jaworem” w Jastrzębiu. Następnie działał w oddziale dywersyjno-szkoleniowym w Referacie Szkoleniowym Obwodu Radom. Brał udział w akcji „Burza”. Należał do Okręgu Śląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, gdzie pełnił funkcję wiceprezesa zarządu. Został wielokrotnie uhonorowany różnymi odznaczeniami.

Wykład pt. Geneza II wojny światowej

1 września 2022 r. o godz. 16.00 w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. Henryka Sławika (ul. św. Jana 10) odbędzie się wykład dr. hab. Bogdana Musiała pt. „Geneza II wojny światowej“.

Dr hab. Bogdan Musiał – historyk specjalizujący się w badaniu dziejów Niemiec, Polski i Rosji w XX wieku, zwłaszcza w okresie II wojny światowej i w latach międzywojennych.

Wydarzenie zostało zorganizowane w 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej przez Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Katowicach, będzie transmitowane online na kanale YouTube IPNtv Katowice.

Zapomniani żołnierze 7 Dywizji Piechoty

W czwartek 1 września od godz. 16.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Krzepicach odbędzie się kolejne wydarzenie związane z 83. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Jednym z głównych punktów programu będzie wykład Adama Kurusa, historyka wojskowości, pracownika Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach nt. "Krzepice w ogniu! Działania Oddziału Wydzielonego "Kłobuck" przeciwko niemieckiemu XVI Korpusowi Armijnemu 1 IX 1939", który rozpocznie się o godz. 18.00. Wykład zostanie zilustrowany bogatą dokumentacją zdjęciową oraz archiwalną, a całości dopełni prezentacja sprzętu i uzbrojenia żołnierzy 7 Dywizji Piechoty Wojska Polskiego z września 1939 roku, przygotowana przez Stowarzyszenie Historyczne Reduta Częstochowa. Wydarzeniu towarzyszyć będą także m.in. ekspozycja dot. września 1939 roku przygotowana przez Krzepickie Koło Kolekcjonerów oraz wystawa nieznanych dotąd archiwalnych zdjęć Krzepic z okresu okupacji niemieckiej.

Źródło: IPN Katowice

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl