Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

82. rocznica wybuchu II wojny światowej. Płk Paweł Pytko: Pokój i bezpieczeństwo nie jest dane raz na zawsze

Kamil Kusier
Kamil Kusier
Przemek Swiderski
- To właśnie tu, na Westerplatte, dokładnie 82 lata temu o godzinie 4:45 Polacy dowiedzieli się, że pokój nie jest dawany raz na zawsze. Tragiczna lekcja historii tamtych dni, odrabiana jest codziennie przez współczesnych wojskowych, którzy każdego dnia bronią granic ukochanej Rzeczypospolitej, czyniąc ją bezpieczną. 121 żołnierzy i pracowników Wojska Polskiego zapłaciło za to cenę najwyższą, odchodząc na wieczną wartę, z daleka od domu, realizując mandat kolejnych misji zagranicznych. Tysiące straciło zdrowie broniąc naszych tradycji i wartości - tymi słowami swoje przemówienie na Westerplatte rozpoczął pułkownik Paweł Pytko, dowódca ostatniej XIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Islamskiej Republice Afganistanu.

- W tym szczególnym miejscu wyrażam najwyższe słowa uznania i chylę czoła przed wszystkimi weteranami i bohaterami II wojny światowej, ale też przed współczesnymi weteranami, a w szczególności weteranami poszkodowanymi - mówił pułkownik Paweł Pytko.

- Dziś staję przed Państwem nie tylko, jako dowódca trzynastej ostatniej zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Islamskiej Republice Afganistanu, ale jako jeden z ponad stu tysięcy weteranów żołnierzy Wojska Polskiego, którzy przez ostatnie 65 lat wykonują zadania bojowe, stabilizacyjne oraz pokojowe poza granicami kraju. Do dziś mamy 14 kontyngentów pod auspicjami NATO, Unii Europejskiej oraz Organizacji Narodów Zjednoczonych.

- My, żołnierze wierzymy, że likwidując zagrożenia w najdalszych zakątkach świata, odsuwamy je daleko od granic Polski. Nie tak dawno przekazując Panu Prezydentowi Andrzejowi Dudzie w dniu 2 lipca flagę z naszego kontyngentu z Bazy Bagram, która powiewała w Afganistanie przeszło 20 lat nikt z nas nie przypuszczał, że wrócimy do Afganistanu kilka tygodni później, bo zagrożone będzie życie polskich obywateli, a także naszych sojuszników afgańskich - dodał pułkownik Pytko.

Jak przyznał reprezentant Wojska Polskiego w swoim wystąpieniu pokój i bezpieczeństwo nie jest dane raz na zawsze. Operacja ewakuacji przeszło 1300 Polaków i Afgańczyków z Kabulu, szczęśliwie zakończyła się bez ofiar po stronie polskiej. Niestety w skutek wybuchu śmierć poniosło 13 polskich koalicjantów.

Pułkownik Paweł Pytko starał się wyraźnie podkreślić, jak istotna jest służba polskich żołnierzy na misjach zagranicznych. Odniósł się przy tym do słów byłego premiera Wielkiej Brytanii, Winstona Churchilla, który powiedział, że nigdy tak wielu, nie zawdzięczało tak wiele, tak niewielu".

- Dzięki zaangażowaniu Wojska Polskiego w misjach zagranicznych dziś każdy obywatel Rzeczpospolitej Polskiej nie tylko może mieć pewność, ale i świadomość tego, że jeżeli znajdzie się w jakiejkolwiek sytuacji zagrożenia życia, gdziekolwiek na świecie, to jest w Polsce taka siła, która się o niego upomni.

Profesor Stanisław Żerko: Gdańsk był dla Hitlera jedynie pretekstem

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki