8 ścieżek do nowego Mazowsza

Redakcja
Program dla Mazowsza to już 1271 projektów ze wsparciem UE
Program dla Mazowsza to już 1271 projektów ze wsparciem UE 123rf
Ponad 1,8 mld euro unijnych środków w rękach mazowieckiego samorządu: jak i na co je wydajemy?

Od czasu przystąpienia do Unii w całym kraju przeprowadzono tysiące inwestycji dofinansowanych z budżetu unijnego. Środki przyznane Polsce na lata 2007-2013 zostały częściowo rozdzielone na poziomie centralnym, na potrzeby kilku tzw. programów operacyjnych, jak np. Innowacyjna Gospodarka czy Kapitał Ludzki - pisaliśmy o nich w poprzednich odcinkach naszego cyklu. Dużą część dofinansowania przekazano jednak bezpośrednio do 16 województw.

Za wydawanie tych pieniędzy odpowiedzialne są urzędy marszałkowskie. Generalnie cel władz samorządowych wszędzie był podobny: wykorzystać pomoc unijną do poprawy konkurencyjności gospodarczej regionu i polepszenia warunków życia i pracy mieszkańców. Różnice pojawiły się w pomysłach, jak najlepiej taki cel osiągnąć. I tak powstało 16 tzw. regionalnych programów operacyjnych (RPO).

W kolejnych odcinkach będziemy się przyglądać konkretnym efektom realizacji takiego programu na Mazowszu. Zmianom, które dzięki nim odczuliśmy już bezpośrednio i które wpływają lub wpłyną na funkcjonowanie naszych lokalnych społeczności. Najpierw jednak przypomnimy zasady, jakimi kierowały się nasze władze samorządowe przy wyborze projektów, które otrzymały unijne dofinansowanie, i ile pieniędzy dostaliśmy do dyspozycji.

Regionalny Program Województwa Mazowieckiego na lata 2007-2013 otrzymał do dyspozycji 1,86 mld euro, z czego 329,7 mln euro to wkład krajowy, pozostała kwota pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Na koniec lipca na Mazowszu ocenę formalną przeszły pozytywnie wnioski o unijne dofinansowanie z RPO na kwotę ponad 16,8 mld zł! Do realizacji zatwierdzono projekty, które otrzymają dofinansowanie na poziomie ponad 7,2 mld zł. Kolejnym krokiem po zatwierdzeniu projektu jest podpisanie umowy o dofinansowanie, których w województwie mamy już 1271. Przeznaczono na ich realizację 5,63 mld zł pochodzących z budżetu unijnego. Z tych ponad 1200 projektów 539 już jest zakończonych, a realizacja kolejnych 732 jeszcze trwa.

Regionalny program dla Mazowsza podzielono na osiem tzw. priorytetów, czyli obszarów kluczowych w ocenie samorządu dla rozwoju regionu, które jednocześnie najbardziej potrzebowały inwestycji. Dotację unijną podzielono na owe priorytety w różnych proporcjach.

Priorytet pierwszy, czyli tworzenie warunków dla rozwoju potencjału innowacyjnego i przedsiębiorczości, otrzymał dofinansowanie w wysokości ponad 440 mln euro. Pieniądze te dostały firmy na wdrożenie innowacyjnych rozwiązań czy poszerzenie działalności, zainwestowano je także w sektor badań i rozwoju, nowe technologie i projekty zacieśniające współpracę między nauką a gospodarką. Fundusze przeznaczono również na przygotowanie nowych terenów pod inwestycje, m.in. w Sochaczewie, Przasnyszu czy Radomiu.
Drugim kluczowym obszarem było przyśpieszenie e-rozwoju Mazowsza, zasilone z unijnej kasy kwotą 205,1 mln euro. Działania obejmowały budowę sieci szerokopasmowych i zwiększenie dostępności tzw. e-usług, czyli wprowadzenie w urzędach i instytucjach, np. w powiecie sokołowskim czy gminie Wyszków, systemów elektronicznej obsługi mieszkańców. Najwięcej, bo aż 548,4 mln euro przeznaczono na inwestycje w regionalny system transportowy. To właśnie z tych środków dofinansowano m.in. budowę w Warszawie popularnych parkingów Park & Ride.

Czwartym kluczowym dla rozwoju Mazowsza obszarem jest środowisko, zapobieganie zagrożeniom i energetyka (215,3 mln euro dofinansowania). To nie tylko inwestycje w sieci wodociągowe, kanalizację, gospodarkę odpadami, ale także w instalacje oparte na odnawialnych źródłach energii.

Za kolejną istotną dziedzinę uznano wzmacnianie roli miast w rozwoju regionu, na co przeznaczono 89,7 mln euro. Dużą część tych funduszy przeznaczono na projekty rewitalizacyjne, dające nowe życie zdegradowanym i nieprzyjaznym dla mieszkańców częściom miasta. Dofinansowanie do tego typu działań pozyskało wiele gmin mazowieckich, np. Grodzisk Mazowiecki, Pionki, Białobrzegi czy Legionowo.

Szóstym priorytetem jest wykorzystanie walorów naturalnych i kulturowych dla rozwoju turystyki i rekreacji, z dofinansowaniem w wysokości 150,1 mln euro. Przykładami wykorzystania tych środków może być modernizacja Muzeum Etnograficznego w Warszawie czy np. budowa krytej pływalni w Ząbkach.

Priorytetem strategicznym dla Mazowsza jest także tworzenie i poprawa warunków dla rozwoju kapitału ludzkiego, na co przeznaczono 164,8 mln euro. Pieniądze te inwestuje się w modernizację i doposażenie szpitali i innych jednostek ochrony zdrowia, szkół i placówek edukacyjnych, a także ośrodków pomocy społecznej.

Pozostałą kwotę 54,9 mln euro przeznaczono na tzw. pomoc techniczną. Są to głównie koszty zarządzania RPO oraz koszty dotarcia z informacją o możliwościach skorzystania z funduszy do ich potencjalnych beneficjentów.

Projekt realizowany w ramach konkursu dotacji organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

Ćwiczenia WOT w pasie przygranicznym z Białorusią

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie