78 lat temu NKWD aresztowało przywódców Polskiego Państwa Podziemnego. Zwabiono ich w pułapkę

Damian Świderski
Damian Świderski
Leopold Okulicki - co się z nim stało tak naprawdę?
Leopold Okulicki - co się z nim stało tak naprawdę? Fot: Narodowe Archiwum Cyfrowe
27 i 28 marca 1945 roku, a więc niedługo przed zakończeniem II wojny światowej, członkowie Rady Jedności Narodowej zostali zwabieni do budynku w Pruszkowie. Funkcjonariusze NKWD aresztowali Polaków i zorganizowali dla nich pokazowy proces. Jakie były ich dalsze losy?

78 lat temu, polscy przywódcy przyjęli propozycję rozmów z Sowietami. Mieli rozmawiać z ludźmi ze sztabu marszałka ZSRR Gieorgija Żukowa. Do Pruszkowa pod Warszawą przyjechali:

  • Jan Stanisław Jankowski - delegat Rządu RP na Kraj,
  • gen. Leopold Okulicki - komendant organizacji „NIE”,
  • Kazimierz Pużak,
  • Antoni Pajdak,
  • Stanisław Jasiukowicz,
  • Kazimierz Kobylański,
  • Zbigniew Stypułkowski,
  • Józef Chaciński,
  • Franciszek Urbański,
  • Adam Bień,
  • Kazimierz Bagiński,
  • Stanisław Mierzwa,
  • Eugeniusz Czarnowski,
  • Stanisław Michałowski,
  • Józef Stemler.

Mężczyźni stawili się w wilii na ulicy Pęcickiej. Dzisiaj jest ro ulica Armii Krajowej. Sowieci aresztowali Polaków i przewieźli ich do Moskwy.

Rosjanie zorganizowali pokazowy proces. Dzisiaj to wydarzenie jest nazywane „procesem szesnastu”. Antoni Pajdak pisał o aresztowaniu w broszurze „Z Pruszkowa na Łubianki”.

„W dniu 27 marca 1945 r. stawili się na rozmowy w Pruszkowie: wicepremier Stanisław Jankowski, gen. Leopold Okulicki, Kazimierz Pużak, którego sprowadziłem z Krakowa, Stemler Dąbski i inni członkowie Delegatury Rządu. Rozmowy z ramienia Sowietów prowadził generał nieznany mi z nazwiska i płk Piemieniow oraz jakiś osobnik, który przedstawił się jako Chodkiewicz”.

„Gdy 28 marca stawiliśmy się w Pruszkowie na stacji kolejowej, oczekujący na nas członek wywiadu AK ostrzegł, że sytuacja jest niejasna, bo Jankowski, Okulicki i Pużak nie wrócili do domu. Natychmiast zrodziło się podejrzenie, że zostali aresztowani. Zastanawialiśmy się, co robić. Wysunąłem propozycję, aby tylko jeden z nas udał się do willi, a jeśli nie wróci, inni … [nieczytelne] się na konferencję. Zebrani poprosili mnie o zbadanie sytuacji. Posterunek stojący przy furtce nie czynił mi żadnych przeszkód przy wejściu. Gdy wszedłem do lokalu, zastałem tylko Stemler-Dąbskiego w towarzystwie dwóch oficerów NKWD. Na zapytanie, gdzie znajdują się Jankowski, Okulicki i Pużak, Stemler-Dąbski odpowiedział, że od wczorajszego wieczoru w ogóle ich nie widział. Jasne już było dla mnie, że zostali aresztowani”.

Proces szesnastu. Jakie były wyroki i co się stało z polskimi przywódcami?

21 czerwca odczytano wyroki. Na karę od 4 miesięcy do 10 lat skazano dwunastu oskarżonych: Leopolda Okulickiego, Jana Stanisława Jankowskiego, Adama Bienia, Stanisława Jasiukowicza, Kazimierza Pużaka, Kazimierza Bagińskiego, Aleksandra Zwierzyńskiego, Eugeniusza Czarnowskiego, Józefa Chacińskiego, Stanisława Mierzwę, Zbigniewa Stypułkowskiego i Franciszka Urbańskiego.

Trzech Polaków zostało uniewinnionych, czyli Stanisław Michałowski, Kazimierz Kobylański, oraz Józef Stemler-Dąbski. Antoni Pajdak był sądzony w odrębnym procesie. Skazano go na 5 lat więzienia.

Po zakończeniu kary wielu przywódców wróciło do Polski. Bagiński i Stypułkowski wyjechali na emigrację. Okulicki, Jasiukowicz i Jankowski zmarli w więzieniach. Prawdopodobnie zostali zamordowani.

Polecjaka Google News - Portal i.pl

źródło: muzhp.pl, policja.gov.pl

od 16 lat

lena

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl