76. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Program obchodów w Warszawie

Redakcja
fot. Marek Szawdyn
Główne uroczystości rocznicy 76. Rocznicy Wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim rozpoczną się w piątek, 19 kwietnia 2019 roku, o godz. 12.00 przed Pomnikiem Bohaterów Getta, po czym wyruszy marsz szlakiem pamięci powstańców.

Przed Pomnikiem Bohaterów Getta odbędzie się apel pamięci, zostanie odmówiony kadisz, zostaną też złożone wieńce przed pomnikiem. W wydarzeniu wezmą udział przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, organizacji wojskowych, społeczności żydowskiej, mieszkańców Warszawy. Po uroczystościach głównych rozpocznie się marsz szlakiem pamięci bohaterów getta Trasa: Pomnik Bohaterów Getta właz, Pomnik Żegoty, płyta Szmula Zygielbojma - ul. Lewartowskiego 6, Bunkier Anielewicza - róg Miłej i Duboisa, Tablica ku pamięci P. Frenkla - Muranowska 1, Umschlagplatz. Wiązanki zostaną złożone także: przy Grzybowskiej 5a w miejscu śmierci Pawła Frenkla, przy murze getta - Sienna 55 i Pomniku Ewakuacji Bojowników Getta Warszawskiego, ul Prosta 51.

W stolicy odbędzie się wiele innych uroczystości.

15.04.2019 godz. 12-14 Klubokawiarnia Babel, ul. Próżna 5
Warsztat dla młodzieży szkolnej na temat „Bohaterowie getta: Anna Braude-Hellerowa, Adina Blady-Szwajger, Janusz Korczak, Irena Sendlerowa, Emanuel Ringelblum, Marek Edelman, Paweł Frenkel.” Dr Wiesława Młynarczyk poprowadzi warsztat, na przykładzie wybranych postaci zaprezentuje różne rozumienie bohaterstwa: postawy heroiczne można przyjmować nie tylko prowadząc walkę zbrojną. Uczniowie szkół średnich dowiedzą się o działalności znanych i mniej znanych osób, związanych z historią getta warszawskiego.

17.04.2019 godz.16.00 Kino Iluzjon ul. Narbutta 50A
Otwarty pokaz filmu „Ulica Graniczna”, 1948r., reż. A. Ford z posłowie filmoznawców i historyków. „Film o małych ludziach na tle wielkiej epoki” - tak Aleksander Ford, opisał wyreżyserowaną przez siebie „Ulicę Graniczną”. Akcja, filmu zrealizowanego w 1948 r, zaczyna się tuż przed wybuchem wojny a kończy na powstaniu w getcie warszawskim. Jego bohaterami jest grupa dzieci - polskich i żydowskich - na tle dramatycznych, wojennych wydarzeń. Film ukazuje różne postawy Polaków wobec Holokaustu: od otwartego sprzyjania Niemcom w zbrodniczych poczynaniach wobec Żydów, poprzez obojętność, po narażanie życia w dziele niesienia pomocy mieszkańcom getta. „ Chcę aby widz opuszczający projekcję miał uczucie, że sprawa faszyzmu i rasistowskich prześladowań człowieka nie jest zakończona” - mówił Aleksander Ford. Film otrzymał Złoty Medal na MFF w Wenecji w 1948 r. Projekcja filmu „Ulica Graniczna” zostanie poprzedzona wprowadzeniem historycznym dr. Hanny Węgrzynek (MGW) i posłowiem „Prawda i fałsz - sceny z życia i filmu” Anny Kilian (MGW) i Artura Hofmana (TSKŻ). Liczba miejsc ograniczona, zapisy: [email protected] lub telefonicznie: 22 419 92 50

18.04.2019 godz. 11.00 przy Pomniku Bohaterów Getta
„Wyprostowani, nieugięci …. Natan Rapaport i Pomnik Bohaterów Getta” Pomnik Bohaterów Getta, odsłonięty w V rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, stanął w morzu ruin. Ideą autora było pokazanie młodzieży nieugiętej i walczącej. Monument kompozycją nawiązuje do formy muru getta warszawskiego, Ściany Płaczu w Jerozolimie oraz do ściany komunardów na cmentarzu Père-Lachaise w Paryżu. Jego autor, urodzony w Warszawie, najpierw wyjechał do Paryża, potem do Izraela aby w końcu zamieszkać w Nowym Yorku - gdzie był znanym i cenionym rzeźbiarzem. Plenerowa ekspozycja wokół pomnika Bohaterów Getta przypomni sylwetkę autora.

28.04.2019 godz. 12.00 zbiórka na placu przed Pomnikiem Bohaterów Getta
Spacer szlakiem powstania w getcie warszawskim z dr Hanną Węgrzynek wicedyrektor Muzeum Getta Warszawskiego.

28.04. godz. 16.00 Klubokawiarnia Babel ul. Próżna 5
Monodram „Josela Rakowera rozmowa z Bogiem” w wykonaniu Sławomira Hollanda. Autor tekstu Zvi Kolitz stworzył tak przejmujące świadectwo czasów Zagłady, że okrzyknięto je Nową Księgą Hioba. Monolog Rakowera to przejmujące świadectwo zwycięstwa godności ludzkiej nad największym okrucieństwem w dziejach świata. Mimo cierpienia, którego doświadcza, Josel do końca zachowuje człowieczeństwo i wiarę w Boga, choć On odwrócił swoje oblicze od świata. Muzyka (wykonywana na żywo): Michał Górczyński.

8.05. 2019 godz. 20.00 Kamienica Szlengla ul. Waliców 14
Plenerowy pokaz Teatru TV „Okno na tamta stronę” wg. tekstów W. Szlengla, reż. A. Hofmana (na ścianie kamienica Szlengla przy ul. Waliców 14 w rocznicę Jego śmierci).

Autorski spektakl przypomina twórczości Władysława Szlengla - poety i kronikarza getta. Autora związanego z Warszawą, tworzącego w języku polskim, popularnego tuż przed wojną. Poeta zginął pod koniec powstania, 8 maja 1943 roku. Wchodząc w świat Szlengla poznajemy innych artystów: Władysława Szpilmana, Wierę Gran i innych.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl