76 lat temu zakończył się koszmar II wojny światowej. Kwiaty w miejscach pamięci

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
Gdańsk. Uroczystości 76 rocznicy zakończenia II wojny światowej
Gdańsk. Uroczystości 76 rocznicy zakończenia II wojny światowej Jakub Steinborn
W Gdańsku odbyły się uroczystości 76 rocznicy zakończenia II wojny światowej. Kwiaty w miejscach pamięci złożyli przedstawiciele samorządu, wojewoda, a także gdańskiego oddziału IPN.

76 lat temu zakończył się największy w dziejach ludzkości konflikt zbrojny. W Gdańsku, w miejscach pamięci, odbyły się okolicznościowe uroczystości. Miały one, z uwagi na pandemiczne obostrzenia, ograniczoną formułę.

Przedstawicielki gdańskiego samorządu, prezydent Aleksandra Dulkiewicz i przewodnicząca Rady Miasta Agnieszka Owczarczak, a także organizacji kombatanckich tradycyjnie złożyli kwiaty pod pomnikiem "Tym co za polskość Gdańska" przy Podwalu Staromiejskim.

Wojewoda pomorski Dariusz Drelich, wraz europoseł PiS Anną Fotygą, w przededniu rocznicy zakończenia II wojny światowej przybyli z wiązankami na Cmentarz Ofiar Hitleryzmu w Gdańsku na Zaspie.

Natomiast szef gdańskiego oddziału IPN , prof. Mirosław Golon (również 7 maja) odwiedził miejsca pamięci na terenie Trójmiasta. Kwiaty złożył na Cmentarzu Obrońców Wybrzeża w Gdyni-Redłowie, pod Pomnikiem generała Stanisława Maczka w Gdańsku-Strzyży, gdzie towarzyszył mu dr hab. Karol Polejowski z Muzeum II Wojny Światowej. Uroczystości odbyły się także w Kościele pw. św. Józefa – przy Sanktuarium Ofiar Nieludzkich Systemów w Gdańsku, gdzie pod koniec marca 1945 roku żołnierze Armii Czerwonej spalili żywcem co najmniej kilkudziesięciu cywili. Wieniec od IPN spoczął także na cmentarzu w Lesie Szpęgawskim oraz w miejscu zbrodni niemieckich w Mniszku (w czasie II wojny światowej, na terenie żwirowni, wymordowano tutaj ok. 10 tysięcy osób z terenu Pomorza).

Natomiast w niedzielę 9 maja, w Muzeum Stutthof w Sztutowie, odbędą się uroczystości rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego.

- Musimy podkreślać, że od krwawej jesieni 1939 roku po wiosnę 1945 roku ta potworna wojna nie była zdominowana przez mniej czy bardziej rycerskie starcia militarne, ta wojna została zdominowana ludobójstwem, niespotykanym okrucieństwem i cierpieniem. Dlatego też już od lat podczas rocznicy zakończenia wojny staramy się przypomnieć przede wszystkim jej ofiary - mówił Mirosław Golon. - My tej wojny niestety nie wygraliśmy. My byliśmy tak wielką ofiarą, że dopiero kilkadziesiąt lat później odzyskaliśmy potencjał ludnościowy, strat materialnych, szczególnie w dziedzinie dóbr kultury, nigdy nie odzyskamy, a niektóre straty – zwłaszcza w dziedzinie wybitnych postaci – są bezpowrotne. To w naszych dziejach największa katastrofa jaką przeżyliśmy. I pamiętajmy, tego nie rozumieją kraje zachodnie.

- Wojna to nienawiść i niewyobrażalne okrucieństwo. 76 lat temu, w nocy z 8 na 9 maja zakończyła się w Europie najstraszliwsza z nich - II wojna światowa. Odbudowa zrujnowanej Europy była jednocześnie powolnym procesem tworzenia się Europy zjednoczonej, w której decyzje podejmuje się poprzez dialog, nie agresję. Pamiętajmy o ofiarach wojen, bo wtedy łatwiej pojmiemy jak bardzo integracja europejska jest nam potrzebna - napisała w sobotę 8 maja w mediach społecznościowych europosłanka KO Magdalena Adamowicz.

Dodajmy, że w sobotę 8 maja, o godzinie 17, rozpocznie się w trybie online konferencja pt. "Defilada Zwycięstwa – Zwycięstwo Polaków, a Zwycięstwo Aliantów", której gościem będzie prof. Grzegorz Berendt, wicedyrektor ds. naukowych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 76 lat temu zakończył się koszmar II wojny światowej. Kwiaty w miejscach pamięci - Dziennik Bałtycki

Wróć na i.pl Portal i.pl