75. rocznica Zbrodni Zgierskiej. Pogrzeb ofiar niemieckich egzekucji w Lesie Lućmierskim [ZDJĘCIA]

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Grzegorz Gałasiński
W Lesie Lućmierskim odbył się w poniedziałek pogrzeb, w trakcie którego pochowano szczątki ofiar niemieckich egzekucji z II wojny światowej.

Ponad dwa tysiące Polaków zginęło w Zgierzu i okolicach w trakcie II wojny światowej. Tylko 20 marca 1942 roku w Zgierzu rozstrzelano stu Polaków. W Lesie Lućmierskim uczczono ich pamięć. W pochówku szczątków poległych wzięli udział m.in. Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej, Zbigniew Rau, wojewoda łódzki, a także reprezentanci władz regionu, Łodzi i Zgierza.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w kościele św. Katarzyny w Zgierzu i przeniosły się do Lasu Lućmierskiego. Wśród uczestników byli m.in. członkowie rodziny Kazimierza Sygulskiego z Wielunia, który został zamordowany przez Niemców, gdy miał 19 lat.

Był żołnierzem walki zbrojnej, uczniem liceum ogólnokształcącego w Wieluniu - mówi Włodzimierz Sygulski, który na uroczystości przybył w towarzystwie Marii Gieroń, Zofii Kaczmarek (obie z rodziny Sygulskich) oraz Zygmunta Kaczmarka.

- Wstąpił do organizacji podziemia niepodległościowego wraz z trzy lata starszym kuzynem - Feliksem Marczewskim. Zostali zadenuncjowani, przewieziono ich do Łodzi do więzienia, a następnie zostali rozstrzelani. Przyjechaliśmy tu uczcić ich pamięć.

O niemieckim ludobójstwie i lesie ludobójstwa mówił z kolei Antoni Macierewicz.

Zobacz też:70. rocznica rozstrzelania stu Polaków w Zgierzu [ZDJĘCIA]

- Zamordowani 75 lat temu to przedstawiciele polskiej elity - mówił Antoni Macierewicz. - To lekarze, jak prof. Władysław Dzierżyński, żołnierze - Wacław Górecki, wielcy przywódcy polityczni. Byli członkami polskiego narodu, polskiej elity, która została skazana na likwidację.

Antoni Macierewicz dodał, że siła naszego narodu jest niepohamowana, podobnie jak dążenie narodu do samodzielnego bytu. Las musi pozostać żywy jako świadectwo narodu polskiego.

- Naród miał nie istnieć - przypomniał minister obrony narodowej. - Rząd polski podejmuje zobowiązania: mamy istnieć, odbudować wielką i silną Rzeczpospolitą i taką też armię. O to wołają ofiary ludobójstwa.

Przy trumnie ze szczątkami zamordowanych pomodlili się duchowni różnych wyznań, a następnie trumna ze szczątkami ofiar została uroczyście złożona w ziemi.

W latach 2011 - 2012 w lasach zgierskich prowadzone były badania archeologiczne, które dotyczyły zarówno obecności zbiorowych pochówków ofiar z okresu II wojny światowej jak i informacji o samych okolicznościach tych zbrodni. W 2011 roku badania skupiły się na Lesie Okręglik, natomiast w 2012 roku na Lesie Lućmierskim, w którym poszukiwano miejsca pochówku ofiar z 20 marca 1942 roku. Badania w Lesie Lućmierskim utrudniało to, że Niemcy - ja donoszą historycy - starali się zatrzeć ślady tej zbrodni, a ciała zamordowanych zostały wykopane z ziemi i poddane kremacji.

Jak donosi łódzki oddział Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich, udało się zlokalizować i przebadać pierwotne miejsce pochówku ofiar. Naukowcy odkryli m.in. kobiece kości (wśród ofiar były cztery kobiety), były to wysokiej jakości protezy dentystyczne i złote koronki. Zdaniem naukowców świadczyło to o przynależności ofiar do inteligencji. Archeolodzy wykopali też monety i łyżki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: 75. rocznica Zbrodni Zgierskiej. Pogrzeb ofiar niemieckich egzekucji w Lesie Lućmierskim [ZDJĘCIA] - Dziennik Łódzki

Komentarze 10

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

k
ktoś
darzy szacunkiem?
M
Magda
niemcy zamordowali 100 Zgierzan a wy o polityce? co z was za ścierwo? bez kszty szacunku dla rodzin pomordowanych!
W
Wojtek
Ci za szopka
p
polsko-polskiego
Stanął pod sztandarem jednego z głównych dobroczyńców Zdanowskiej, dając tym samym do zrozumienia pozostałym przedsiębiorcom finansującym kampanię Zdanowskiej że nie mają się czego obawiać, bo skoro skrzydlewskiemu mogli wybaczyć gdy porzucił Hankę i z pokorą przyszedł pod skrzydła PiSu to i inni mogą liczyć na odpuszczenie win i nowe kontrakty.
Widzieliście kiedykolwiek Macierewicza stojącego pod łopocącymi sztandarami jakiejkolwiek firmy? Wszyscy z PO zobaczyli dziś ten przekaz. nad kim ulubienica Tuska - Skrzydlewska rozpostarła dziś swe skrzydła.
Taka jest polityka, dziś na cmentarzu Macierewicz zadał symbolicznie śmiertelny cios PO.
Skrzydlewski nie jest głupi i wy nie bądźcie głupi, uciekajcie z tonącego okrętu.
Będą krzyczeć za wami żeście szczury? - może i tak ale będziecie żyć a niektórzy nawet dobrze.
c
celina
TO ŚWINIE ŻYWIĄ SIĘ TRUPAMI CHAMY JAK ZOMBI -=-=- TE PIENIĄDZE KTÓRE WZIĄŁ TEN ZŁODZIEJ UBRANY JAK KLAUN DAĆ LEPIEJ DZIECIOM STARCOM A NIE PEDOFILOWI NA WIBRATOR ,.,.
b
belfer
Pamięci dla pomordowanych nigdy dość. Gdyby jeszcze nie kalała tego obecność tego faceta o wyglądzie i zachowaniu psychopaty!!! Gdybym był krewnym kogoś z ofiar czułbym się obrażony.
!!!
To oni odprawiają chochole tańce nad truchłami pomordowanych 75 lat temu!
To PiS ich wyciąga z grobu, żeby wyprawiać szopki!
L
Leon
odcisnęła się na psychice ocalonych Polaków. Do dziś można odczuwać jej efekty bowiem przeżycia wojenne przechodzą na kolejne pokolenia.
l
lodzerszmat
Rozumiem i podzielam niechęć do PiS ale komentarz trochę nie na miejscu, nie uważasz? Chociażby w kontekście szacunku dla ofiar.
l
lodzerszmat
był?
Wróć na i.pl Portal i.pl