75. rocznica Powstania Warszawskiego. Warszawa: Utrudnienia w ruchu od 1 do 5 sierpnia. Objazdy, zamknięte ulice, zmiany w komunikacji

Martyna Konieczek
75. rocznica powstania warszawskiego. Utrudnienia w ruchu 1-5 sierpnia. Objazdy, zamknięte ulice, zmiany tras autobusów
75. rocznica powstania warszawskiego. Utrudnienia w ruchu 1-5 sierpnia. Objazdy, zamknięte ulice, zmiany tras autobusów ewelina wojcik / polskapress
75. rocznica powstania warszawskiego. Mieszkańcy Warszawy muszą przygotować się na utrudnienia w ruchu związane z organizacją uroczystości upamiętniających wybuch powstania warszawskiego. Od 1 do 5 sierpnia w stolicy zamkniętych będzie wiele ulic, wyznaczone zostaną objazdy, a trasy autobusów mogą zostać zmienione. Poniżej najważniejsze informacje na temat utrudnień w ruchu 1 sierpnia 2019.

Utrudnienia w Warszawie. Czwartek, 1 sierpnia

W czwartek o godzinie 10.00 rozpoczną się uroczystości w parku im. gen. G. Orlicz-Dreszera. Po nich zaplanowany jest przemarsz ul. Puławską (jezdnią w kierunku centrum) do Dworkowej. W przypadku braku możliwości przejazdu ul. Puławską swoje trasy zmienią autobusy linii: 130, 141, 172 i 222.

Uroczystości będą również przed pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym przy ul. Powązkowskiej. Od godz. 14.00 do godz. 21.00 (linia 912 w godz. 17.30-20.00) będą kursowały specjalne linie autobusowe: 912, 922, 944, 970 i 980, które z Cmentarza Wojskowego będą jeździły: 912 do Cmentarza Wolskiego, 922 do stacji metra Marymont, 944 do Dworca Centralnego, 970 do Dworca Wschodniego i 980 na ulicę Chełmską.

ZOBACZ TEŻ: 75. rocznica Powstania Warszawskiego [PROGRAM] Oficjalne obchody w Warszawie, koncerty, harmonogram uroczystości

30 lipca (wtorek)- Uroczysty apel rozpoczynający Zlot Harcerski w 75. rocznicę Powstania Warszawskiego Godzina rozpoczęcia: 8.00 Miejsce: Park im. E. Szymańskiego - Spotkanie Powstańców Warszawskich z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejem Dudą i Prezydentem m.st. Warszawy Rafałem Trzaskowskim Uroczystość nadania odznaczeń państwowych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Wstęp z zaproszeniem. Godzina rozpoczęcia: 11.00 Miejsce: Park Wolności, Muzeum Powstania Warszawskiego

75. rocznica Powstania Warszawskiego [PROGRAM] Oficjalne obc...

Wieczorem warszawiacy zaśpiewają (nie)zakazane piosenki. Koncert odbędzie się na pl. marsz. J. Piłsudskiego. W godz. 18.30-24.00 wyłączone z ruchu będą ulice: Królewska (od ul. Marszałkowskiej do Krakowskiego Przedmieścia), Mazowiecka (od ul. R. Traugutta), Wierzbowa (od ul. Niecałej) i pl. marsz. J. Piłsudskiego. Na objazdy skierowane zostaną autobusy linii: 102, 105, 107, 111, 116, 118, 128, 175, 178, 222, 503, 518, 980, E-2, N44.

W godz. 16.30 – 18.30 planowany jest przemarsz ulicami: J. Kilińskiego – Długa – Bielańska – al. „Solidarności” (jezdnia w kierunku Woli) – al. Jana Pawła II (jezdnia w kierunku Mokotowa) – Elektoralna – Chłodna – Waliców. W tym czasie swoje trasy zmienią autobusy linii: E-2, 160, 190, 520, 527, 944 i 970.

Ponadto od godz. 14.00 do 19.00 będzie można przejechać się zabytkowym tramwajem na linii „W”. Tramwaj będzie kursował na trasie: Pl. Narutowicza – Grójecka – pl. A. Zawiszy – Towarowa – Muzeum Powstania Warszawskiego – Towarowa – Okopowa – al. „Solidarności” – Wolska – Cm. Wolski. W wagonie linii „W” bilety jednorazowe i czasowe kasować będą konduktorzy, członkowie Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej w Warszawie, Pozostałe bilety należy wcześniej skasować lub aktywować w innym pojeździe komunikacji miejskiej lub w bramce metra.

zmiany

Utrudnienia w Warszawie. Sobota, 3 sierpnia

Tego dnia w godz. 17.00-20.30 ulicami Warszawy przejedzie Masa Powstańcza 2019. Start z parkingu przy Muzeum Powstania Warszawskiego na ul. Przyokopowej. W tym roku uczestnicy Masy Powstańczej upamiętnią jeden z najbardziej znanych oddziałów walczących w Powstaniu Warszawskim – Batalion „Parasol”. Uczestnicy przejazdu rowerowego będą podążać szlakiem bojowym batalionu, tj. ulicami: Przyokopowa – Grzybowska – Siedmiogrodzka – Skierniewicka – Wolska – Młynarska – Żytnia – Okopowa – Anielewicza – Świętojerska – pl. Krasińskich – Długa – Bielańska – al. „Solidarności” – pl. Bankowy – al. „Solidarności” – Bielańska – Wierzbowa – pl. marsz. J. Piłsudskiego – Królewska – Marszałkowska – rondo R. Dmowskiego – Al. Jerozolimskie – rondo gen. Ch. de Gaulle’a – Nowy Świat – Książęca – Ludna – Wioślarska – Wilanowska – Czerniakowska – C. Śniegockiej – Miechowska – F.K. Dmochowskiego – Rozbrat – Myśliwiecka – Górnośląska – Piękna – Al. Ujazdowskie – al. J.Ch. Szucha – Litewska – Marszałkowska – pl. Zbawiciela – Marszałkowska – pl. Konstytucji – Marszałkowska – rondo R. Dmowskiego – Marszałkowska – Świętokrzyska – rondo ONZ – Prosta – rondo I. Daszyńskiego – M. Kasprzaka – Przyokopowa. Na trasie przemarszu może być czasowo wstrzymywany ruch pojazdów komunikacji miejskiej.

Utrudnienia w Warszawie. Niedziela, 4 sierpnia

W godz. 17.00 – 20.00 zaplanowano przemarsz na trasie kościół św. Wojciecha przy ul. Wolskiej – Redutowa – Cmentarz Powstańców Warszawy. W czasie wydarzenia możliwe są chwilowe wstrzymania ruchu pojazdów.

Utrudnienia w Warszawie. Poniedziałek, 5 sierpnia

W poniedziałek odbędą się uroczystości przed pomnikiem Ofiar Rzezi Woli, u zbiegu ul. Leszno i al. „Solidarności”, upamiętniającym 50 tys. mieszkańców Woli zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego. W godz. 16.30- 19.30 autobusy linii 520 i E-2 jadące w kierunku Płocka-Szpital zmienią swoje trasy.

Ok. godz. 19.00 nastąpi przemarsz ulicami: Leszno – Okopowa – al. „Solidarności” – Wolska – Redutowa – park Powstańców Warszawy.

Powstanie Warszawskie dzień po dniu. Zobacz kalendarium wyda...

Powstańcy całkowicie zaskoczyli Niemców, którzy absolutnie nie spodziewali się tego, co stanie się w godzinie W? Do dziś chętnie tak myślimy - tyle że to niestety myślenie życzeniowe - w dodatku zawierające w sobie życzenie, które siedemdziesiąt lat temu bynajmniej się nie spełniło. Otóż 1 sierpnia 1944 r. o 17.00 na Niemców wcale nie spada grom z jasnego nieba. Przeciwnie - całkiem nieźle wiedzą, co święci. Po pierwsze - przegrywają właśnie wielką pancerną bitwę z Sowietami na przedpolach Warszawy. Dlatego minowane są mosty, a miasto przygotowywane jest do obrony - na wypadek gdyby sowieckie postępy okazały się jeszcze szybsze, niż ma to miejsce w rzeczywistości. Hitlerowi roi się nawet Festung Warschau - miejska twierdza, w której Niemcy mają się bronić przed Sowietami do ostatniego żołnierza - rozkaz jej utworzenia zostaje wydany 27 lipca, w mieście ma powstać kilka pierścieni obrony opartych przede wszystkim na niewielkich schronach typu Tobruk, ale także na fortach Cytadeli etc. Po drugie - w ostatnich dniach lipca i 1 sierpnia przed godziną W Niemcy mają wystarczająco wiele sygnałów, że coś niepokojącego dzieje się także w samej stolicy. Na ulicach Warszawy w zasadzie jawnie rozdawana jest konspiracyjna prasa, ostentacyjnie zignorowane zostaje niemieckie wezwanie (rozkaz wydał Hans Frank tego samego dnia, w którym Hitler zadecydował o tworzeniu Festung Warschau), by mieszkańcy stawili się do fortyfikowania miasta. Wreszcie pierwszego sierpnia na długo przed godziną W w Warszawie widać dziwne poruszenie, po ulicach poruszają się grupy młodych ludzi, o 14 dochodzi do przedwczesnej wymiany ognia na Żoliborzu, o 16 na Woli. To wszystko wystarcza, by Niemcy wprowadzili odpowiednie środki zapobiegawcze - przede wszystkim skupiają się w swoich ufortyfikowanych obiektach rozsianych po całym mieście. Wzmocnione zostają warty i posterunki. Przed niemieckimi budynkami ustawione zostają gniazda karabinów maszynowych zabezpieczone workami z piaskiem i płytami chodnikowymi, Niemcy szykują się też do murowania i zabezpieczania otworów okiennych. Wreszcie o 16.30 ogłaszają pełny alarm. Te przygotowania zaprocentują już pierwszego sierpnia, skutkując potwornymi stratami powstańców w trakcie pierwszych szturmów.

Szaleni dowódcy, mali bojownicy... Najmocniej utrwalone mity...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl