75. rocznica Powstania Warszawskiego [PROGRAM] Oficjalne obchody w Warszawie, koncerty, harmonogram uroczystości

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
30 lipca (wtorek)- Uroczysty apel rozpoczynający Zlot Harcerski w 75. rocznicę Powstania Warszawskiego Godzina rozpoczęcia: 8.00 Miejsce: Park im. E. Szymańskiego - Spotkanie Powstańców Warszawskich z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejem Dudą i Prezydentem m.st. Warszawy Rafałem Trzaskowskim Uroczystość nadania odznaczeń państwowych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Wstęp z zaproszeniem. Godzina rozpoczęcia: 11.00 Miejsce: Park Wolności, Muzeum Powstania Warszawskiego
30 lipca (wtorek)- Uroczysty apel rozpoczynający Zlot Harcerski w 75. rocznicę Powstania Warszawskiego Godzina rozpoczęcia: 8.00 Miejsce: Park im. E. Szymańskiego - Spotkanie Powstańców Warszawskich z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejem Dudą i Prezydentem m.st. Warszawy Rafałem Trzaskowskim Uroczystość nadania odznaczeń państwowych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Wstęp z zaproszeniem. Godzina rozpoczęcia: 11.00 Miejsce: Park Wolności, Muzeum Powstania Warszawskiego Sylwia Dąbrowa
75. rocznica powstania warszawskiego. 1 sierpnia 2019 przypada 75. rocznica wybuchu powstania warszawskiego. Stolica tradycyjnie będzie obchodzić to wydarzenie bardzo uroczyście. Pierwsze wydarzenia będą miały miejsce kilka dni przed 1 sierpnia. W naszej galerii znajdziecie szczegółowy program obchodów rocznicy powstania warszawskiego.

75. ROCZNICA POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

Każdego roku rocznica powstania warszawskiego to w stolicy bardzo duże wydarzenie. Organizowane są różnego rodzaju atrakcje. Warszawiacy oddadzą hołd powstańcom na spotkaniach, wiecach, wystawach czy biegach. Organizowane są także wydarzenia dla najmłodszych tak, aby poznali oni historię miasta i dowiedzieli się, co miało miejsce 1 sierpnia 1944 roku. Nie zabraknie oczywiście też oficjalnych obchodów państwowych, z czołowymi politykami w roli głównej.

CZYTAJ TAKŻE: Uczestniczka Powstania Warszawskiego: "Mam przed oczami twarze kolegów, którzy nie przeżyli powstania"

Obchody rozpoczną się już na kilka dni przed rocznicą, bo 26 lipca i potrwają jeszcze kilka dni po Godzinie W. W naszej galerii znajdziecie szczegółowy program obchodów 75. rocznicy powstania warszawskiego.

Powstanie Warszawskie dzień po dniu. Zobacz kalendarium wyda...

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Krzysztof Mróź
Historia Powstania Warszawskiego, powinna być ostrzeżeniem, przede wszystkim, dla młodych ludzi, że mogą być obecnie wykorzystani przez cynicznych prawicowych graczy politycznych, ogarniętych fobiami antyrosyjskimi, tak jak młodzież warszawska w 1944 roku, przez kierownictwo AK i część rządu emigracyjnego.

1.Pisowska wizja Powstania Warszawskiego nie bierze pod uwagę tego, że wywołanie przez kierownictwo Armii Krajowej powstania, przy koncepcji dwóch wrogów (militarnie przeciwko Niemcom a politycznie przeciwko Rosjanom) było politycznym obłędem, i że powstanie musiało skończyć się klęską, wyniszczeniem ludności cywilnej i zniszczeniem Warszawy.

2.Powstanie Warszawskie było źle przygotowane, i to pod różnymi względami. Jeszcze w lipcu 1944 r. przesłano część uzbrojenia do oddziałów poza Warszawę, niezbyt dobrze zaprojektowano plan działań powstańczych i rozpoznano siły przeciwnika, nie zadbano o zaopatrzenie oddziałów powstańczych w tak ważną dla powstańców łączność (radiostacje i telefony polowe)itd.

Trzeba do tego dodać chaos w KG AK, tuż przed wybuchem powstania, i to związany z jego przygotowaniem. Wieczorem 27 lipca 1944 płk. Chruściel ps. Monter niespodziewanie zarządza stan alarmowy dla oddziałów okręgu stołecznego, który zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami mógł zakończyć sie tylko rozpoczęciem walki (Komendant Bór-Komorowski twierdził potem, że nic o tym nie wiedział, a płk Chruściel przekonywał, że było to za zgoda Bora -Komorowskiego). Wieczorem 28 lipca 1944 r. znalazło się w miejscach zbiórek ok.80% żołnierzy okręgu. Ale już następnego dnia zlikwidowano stan tego (samowolnego?) alarmu. Ostateczną decyzję o dacie powstania w dniu 1 sierpnia 1944 roku podjęto na popołudniowej naradzie 31 lipca 1944 roku, bo pojawiły się sie niesprawdzone informacje, że wojska radzieckie są już na Pradze. W wyniku tego bałaganu na miejscach zbiórek w godzinie „W” stawilo się nie wiecej niż 50% zewidencjonowanych stanów osobowych z uzbrojeniem szacowanym na okolo 30% posiadanej w magazynach broni (prof. Andrzej leon Sowa „Kto wydał wyrok na miasto?”).

Warto pamiętać, że KG AK już 30 lipca 1944 r. wiedziała, od Jana Nowaka-Jeziorańskiego, że nie bedzie pomocy Polskiej Brygady Spadochronowej ani że powstanie nie może liczyć na jakąś poważniejszą pomoc, jeżeli chodzi o zrzuty broni.

Nie możemy również o tym zapomnieć, że gen. Leopold Okulicki, największy zwolennik wybuchu powstania, był w tym okresie, według różnych źródeł, w stanie olbrzymiego napięcia nerwowego i, niewykluczone, że pod wpływem alkoholu. Pojawiają się, w publicystyce historycznej, jeszcze gorsze przypuszczenia, ale je pominę. Możliwe, że za 100 lat, Rosja pozwoli historykom dokonać istotnego wglądu w akta służb specjalnych z okresu II WŚ?

I może dlatego, biorąc to wszystko pod uwagę, wielu żołnierzy Andersa mówiło o wierchuszce AK i gen. Leopoldzie Okulickim jako o podpalaczach Warszawy?

3.Jednym, z ostatnio modnych argumentów prawicowych obrońców sensu powstania warszawskiego jest to, że nawet, gdyby kierownictwo AK nie wywołało powstania w Warszawie, to i tak ludzie młodzi poszliby na barykady. Cóż, przyznam, że dawno nie słyszałem tak głupawego argumentu, bo Armia Krajowa jest prezentowana, jako niezdyscyplinowana i niepoważna zbieranina młodych i uzbrojonych ludzi. Taka argumentacja deprecjonuje całe Polskie Państwo Podziemne. I czy takie kierownictwo wojskowe, a pośrednio i rząd emigracyjny RP, które nie panowało nas swoimi oddziałami mogło być partnerem dla Stalina, Roosvelta czy Churchilla?

Czytaj więcej >>> https://krzysztofmroz1.wordpress.com/2017/12/28/krzysztof-mroz-demistyfikacja-pisowskiej-wizji-powstania-warszawskiego-ktora-stanowi-element-skladowy-tzw-iv-rp-aktualizacja-historia-bez-ipn/
Wróć na i.pl Portal i.pl