Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

75. rocznica deportacji Żydów z Europy Zachodniej do Litzmannstadt Getto

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Żydzi z bogatych miast Zachodniej Europy nie potrafili odnaleźć się w Litzmannstadt Getcie
Żydzi z bogatych miast Zachodniej Europy nie potrafili odnaleźć się w Litzmannstadt Getcie Archiwum
W październiku 1941 roku Niemcy przywieźli do Łodzi 20 tys. Żydów z Berlina, Pragi, Luksemburga, Wiednia oraz Frankfurtu. Kilka miesięcy później połowę z nich zabili w Chełmnie

Centrum Dialogu im. Edelmana organizuje obchody 75. rocznicy deportacji Żydów z Europy Zachodniej do Litzmannstadt Getta. Cykl wydarzeń rozpoczął się we wtorek, 18 października o godzinie 18 wykładem w Filharmonii Łódzkiej.

W październiku 1941 roku Niemcy przywieźli do Łodzi około 20 tysięcy Żydów z Niemiec, Czech, Austrii i Luksemburga. Wśród nich było wielu naukowców, lekarzy, pisarzy i artystów, m.in. dwie siostry Franza Kafki i Paul Kornfeld, jeden z ważniejszych pisarzy ówczesnej Europy.

Ukraina: Nagle odwołano pokaz specjalny filmu "Wołyń" w Kijowie. Dlaczego?

- Wielu z nich nie czuło się Żydami i nie wiedziało wcześniej o swoim pochodzeniu- opowiada Justyna Tomaszewska z Centrum Dialogu. - Nie znali języka jidysz i po przyjeździe do Łodzi bardzo szybko umierali - dodaje.

Już w maju 1942 roku 10 tysięcy Żydów Niemcy wywieźli do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem. Tylko nieliczni przeżyli do końca wojny.

Główne obchody odbędą się w czwartek, 27 października. O godzinie 11 odbędzie się oficjalna część uroczystości na stacji Radegast. O godzinie 12.30 na cmentarzu żydowskim przy ulicy Brackiej odmówione zostaną modlitwy za zmarłych oraz zapalone znicze. O godzinie 15 Bronisławie Rotsztatównie, skrzypaczce Filharmonii Łódzkiej przyznane zostanie drzewko w Parku Ocalałych. Pół godziny później w Centrum Dialogu otwarta zostanie wystawa „Litzmann-stadt Getto. Ślady” . O godzinie 19 w Filharmonii Łódzkiej rozpocznie się koncert ku czci ofiar Litzmannstadt Getta. Bilety do nabycia w filharmonii.

Żydostwa nie da się zakopać, czyli kim są i jak żyją Żydzi w Polsce

W piątek o godzinie 18 w Centrum Dialogu odbędzie się koncert „Marzenia są wolne…” . Obowiązują zapisy:[email protected].

We wtorek, 25 września, w Centrum Dialogu będzie można obejrzeć monodram „The Tin Ring” („Cynowa obrączka”) opowiadający historię jednej z deportowanych. Monodram w języku angielskim z tłumaczeniem na polski. Przedstawienia zaplanowano na godzinę 13 (dla szkół) oraz godzinę 18 dla wszystkich. Obowiązują zapisy: monodram@ centrumdialogu.com.

W programie obchodów jest też tygodniowy przegląd filmów „Ekran czasu Zagłady”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki