71 proc. Polaków uważa, że polski rząd wydaje za dużo i niepotrzebnie zadłuża Polskę. Skarżymy się na coraz wyższe koszty życia

Katarzyna Stańko
Katarzyna Stańko
Zaktualizowano 
fot. olga gozdziewska / kurier poranny, gazeta wspolczesna / polskapress
Połowa Polaków chce utrzymania 500 +, ale większość nie chce zadłużania państwa. 87 proc. Polaków uważa, że koszty życia w Polsce rosną – zaskakujący sondaż.

71 proc. Polaków uważa, że polski rząd obecnie wydaje za dużo i niepotrzebnie zadłuża Polskę. 87 proc. z nas ma poczucie, że koszty życia rosną w naszym kraju. Zwolennicy PO i Nowoczesnej są za redukcją programów socjalnych, wśród wyborców PiS tylko 1/3 chce ich ograniczania.

Większość Polaków (87 proc.) ma poczucie, że koszty życia w Polsce w ciągu ostatniego roku wzrosły. Ponadto większość (71 proc.) jest zdania, że polski rząd obecnie wydaje za dużo i niepotrzebnie zadłuża Polskę. 51 proc. uważa, że rząd powinien redukować zadłużenie i zmniejszać wydatki socjalne typu 500 plus, wyprawka plus czy dodatkowa emerytura – tak wynika z czerwcowego badania przeprowadzonego dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna.

Ponad połowa Polaków (54 proc.) uważa, że ceny produktów i usług w Polsce bardzo wzrosły w ciągu ostatniego roku, a 33 proc. że wzrosły trochę. O wzroście kosztów życia, łącznie jest przekonana zdecydowana większość Polaków (87 proc). Tylko 8 proc. badanych uważa, że ceny produktów i usług zmniejszyły się, a 5 proc, że się nie zmieniły. Poczucie, że koszty życia wzrosły (trochę lub bardzo), w podobnym stopniu mają zarówno sympatycy Prawa i Sprawiedliwości, jak również Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej (87 proc. vs. 88 proc.).

Wyniki sondażu są zaskakujące, ponieważ zarówno dane Eurostatu, jak i inne raporty pokazują, że ceny żywności w Polsce są jednymi z najniższych w Unii Europejskiej. Wydaje się również, że licytujący się socjalnymi obietnicami wyborczymi politycy wszystkich opcji trafiają na podatny grunt. – Polacy zauważyli jednak, że koszty życia w naszym kraju rosną, ludzie mają do dyspozycji więcej pieniędzy, więcej wydają, rośnie również inflacja – mówi Agencji Informacyjnej Polska Press Alicja Defratyka, ekonomistka i autorka badania.

W badaniu na pytanie „Co robisz w sytuacji, gdy dobrze Ci się powodzi i zarabiasz więcej niż się spodziewałeś” ponad połowa Polaków (55%) odpowiedziała, że stara się zaoszczędzić jak najwięcej na wypadek gorszej sytuacji w przyszłości, 19% spłaca zaległe długi, 22% wydaje wszystko na bieżące potrzeby, a tylko 2% zaciąga nowe kredyty czy pożyczki, by wydawać jeszcze więcej.

Alicja Defratyka podkreśla, że odpowiedzi na to pytanie uwidoczniły różnice w podejściu do życia między elektoratami dwóch głównych bloków politycznych. Sympatycy PO i Nowoczesnej myślą w takiej sytuacji nieco bardziej perspektywicznie niż sympatycy PiS (62% vs. 51%), oszczędzając na przyszłość. Z kolei elektorat partii rządzącej chętniej wydaje wszystko na bieżące potrzeby niż elektorat opozycji (27% vs. 16%). – Jeśli politycy PO będą licytować się obietnicami socjalnymi z PiS-em, niewykluczone, że nie trafią w swój elektorat – podsumowuje Defratyka.

W analogicznym pytaniu, ale dotyczącym lepszych niż się spodziewano dochodów państwa, ponad połowa Polaków (53%) uważa, że rząd powinien spłacić zaległe zobowiązania, a 33% - że zaoszczędzić jak najwięcej na wypadek gorszej sytuacji w przyszłości. Tylko 8% uważa, że rząd powinien wydać wszystko na bieżące potrzeby, a 4% jest zdania, że powinien zwiększyć zadłużenie, by wydawać jeszcze więcej. Odpowiedzi sympatyków PiS oraz PO i Nowoczesnej były dosyć zbliżone w tej kwestii.

- Mechanizm zarządzania budżetem domowym jest dość podobny do tego, w jaki sposób zarządza się budżetem państwa. Gdy ludziom lepiej się powodzi i mają więcej pieniędzy, to wtedy oszczędzają na przyszłość lub spłacają długi, a nie zadłużają się, by wydawać jeszcze więcej. Podobnie jest z dochodami państwa – gdy są wyższe niż oczekiwano, to wtedy rząd powinien spłacać zobowiązania i oszczędzać na wypadek gorszej sytuacji kraju w przyszłości, a nie zadłużać przyszłe pokolenia. Polacy zauważyli, że zbyt wysokie wydatki socjalne mogą negatywnie odbić się na budżecie państwa - mówi AIP Alicja Defratyka.

Prawie trzy czwarte Polaków (71%) uważa, że rząd wydaje za dużo i niepotrzebnie zadłuża Polskę, a 22% jest zdania, że wydatki rządu są w sam raz. Odpowiedź na to pytanie pokazała, jak bardzo różnią się elektoraty partii rządzącej i opozycji. Podczas gdy zdecydowana większość sympatyków PO i Nowoczesnej (86%) jest zdania, że rząd wydaje za dużo i niepotrzebnie zadłuża Polskę, wśród sympatyków PiS pogląd ten podziela 53%, a 40% uważa, że rząd wydaje za mało i za bardzo oszczędza.

Zwolennicy dwóch głównych bloków politycznych są również mocno podzieleni w kwestii redukcji zadłużenia i zmniejszania wydatków socjalnych.

Większość zwolenników PO i Nowoczesnej (75 proc.) uważa, że rząd powinien redukować zadłużenie i zmniejszać wydatki socjalne typu 500 plus, wyprawka plus lub dodatkowa emerytura, podczas gdy pogląd ten podziela jedynie 34 proc. sympatyków PiS. Wśród wszystkich badanych opowiada się za tym 51 proc. Polaków, 13 proc. uważa, że rząd nie powinien przejmować się zadłużeniem i zwiększać wydatki socjalne, a 36 proc. nie ma zdania na ten temat.


Nota metodologiczna: Nota metodologiczna: Badanie przeprowadzone dla ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska osób w wieku od 18 lat wzwyż (N=1047). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. Termin realizacji 14-17 czerwca 2019 r. Metoda: CAWI.

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 61

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Ja bym sceptycznie podchodził do tego typu sondaży. Jaka próba, jak była dobierana itd. Sondaże nie zawsze oddają rzeczywistość. Ja osobiście znów widziałem Sondaże, gdzie Polacy są bardzo zadowoleni. Zależy, jaki sondaż jest robiony i jaki ma być jego efekt :)

r
rd

To wszystko ułuda . Na dłuższą metę ... tylko pracą ludzie się bogacą .

Można i trzeba dawać zasiłki chorym i ubogim ale gdy dostaje je zbyt wiele osób co przypomina zorganizowaną grabież z budżetu państwa i

zniechęca do takiego społeczeństwa pozostałych obywateli .

Publiczne środki powinny iść na publiczne cele .

Za takie uważam obronność państwa , naukę i zdrowie .

G
Gość
2019-06-26T18:01:53 02:00, jaka szkoda:

Większość dużych zakładów produkcyjnych (w tym przetwórczych) jest w rękach POstkomuchów lub obcego kapitału, którzy nie mogą ścierpieć, że obecny rząd ukrócił ich machlojki z VAT-em. Więc są przeciwni polityce gospodarczej rządu. A przecież beneficjenci wszystkich plusów ( ) otrzymanych pieniędzy nie trzymają w skarpetach, tylko wydają na zakupy i usługi, nakręcając tym gospodarkę. Ceny produktów rolnych i ogrodniczych idą w górę, bo POśrednicy chcą się nachapać, a najwięcej tracą producenci i konsumenci.

Bardzo się cieszę, że ci beneficjenci tak ochoczo nakręcają gospodarkę, przez dzielne płacenie akcyzy za papierosy czy alkohole. Tak więc owe dotacje są bardzo potrzebne. Łatwo przyszło, łatwo poszło.

j
jaka szkoda

Większość dużych zakładów produkcyjnych (w tym przetwórczych) jest w rękach POstkomuchów lub obcego kapitału, którzy nie mogą ścierpieć, że obecny rząd ukrócił ich machlojki z VAT-em. Więc są przeciwni polityce gospodarczej rządu. A przecież beneficjenci wszystkich plusów ( ) otrzymanych pieniędzy nie trzymają w skarpetach, tylko wydają na zakupy i usługi, nakręcając tym gospodarkę. Ceny produktów rolnych i ogrodniczych idą w górę, bo POśrednicy chcą się nachapać, a najwięcej tracą producenci i konsumenci.

A
Antoni Adam

Dzień bez ataku na polski rząd w niemieckich mediach ( Polska Press ) to dzień stracony :) Pamiętajcie jedno, nikt tak nie zadłużał Polski jak szajka PO-PSL, nie dość, że zadłużali na POtęge i aby dopiąć budżet musieli zrobić skok na OFE oraz zlikwidować m.in. fundusz rezerwy demograficznej to jeszcze nic Polacy nie otrzymali w zamian, oprócz POdwyżek podatków, akcyzy i likwidacji niemal wszystkich ulg podatkowych, więc proszę teraz nie manipulować i wprowadzać opinii publicznej w błąd jakimś żałosnymi sondażami publikowanymi w jakimś nikomu nieznanym serwisie.

C
Chłop z mazur

A jak uwazają w innych czesciach polski? Tego wy barany niewiecie! Bo pytacie tylko warszawskie nowobogackie ścierwo!? Czy dzieci bogaczy po gimnazjum!?

G
Gość

Coraz większe koszty zycia sa wynikiem tego że coraz więcej zarabiamy.

O
Olo

A gdzie te 71% będzie w dniu wyborów?

G
Gość

nie spoleczenstwo tak uwaza tylko ta banda złodziei nieodpowiedzialnych ludzi a przede wszystkim niekompetentnych !!!!ta koalicja jest tak niewiarygodna.ze malo kto uwierzy w te kłamstwa

R
Rys

PIS wydaje lekka ręka nasze pieniądze udaje dobrego wujka naszym kosztem przecież to my to płacimy ceny rosną w oczach

G
Gość
2019-06-25T20:28:07 02:00, robert:

Pozdrowienia..

Skontaktuj się z nami w sprawie bezpiecznej i niezabezpieczonej pożyczki po oprocentowaniu 2%

………………………………….

Czy trudność gospodarki wpływa na ciebie w tym roku, czy bank odmówił ci pożyczki? Jeśli odpowiedź brzmi „tak”, potrzebujesz pożyczki. Jestem David Brener, przedstawiciel firmy pożyczkowej Credit Acceptance. Oferujemy bezpieczne i bezpieczne pożyczki o oprocentowaniu 2%.

* Czy jesteś finansowo wyciśnięty?

* Czy szukasz środków na spłatę kredytów i długów?

* Czy szukasz środków finansowych na założenie własnej firmy?

* Czy potrzebujesz pożyczek prywatnych lub biznesowych do różnych celów?

* Czy szukasz pożyczek na realizację dużych projektów?

Jeśli masz którykolwiek z powyższych problemów, możemy Ci pomóc, ale chcę, abyś zrozumiał, że udzielamy pożyczek o oprocentowaniu 2%.

* Pożycz wszystko do 50 000 000 USD.

* Wybierz od 1 do 30 lat na spłatę.

* Wybierz pomiędzy miesięcznym a rocznym planem spłat.

* Elastyczne warunki pożyczki.

Jeśli jesteś zainteresowany, skontaktuj się z nami za pośrednictwem tego adresu e-mail: creditacceptance13@gmail.com

Obiecujemy 100% gwarancję, że otrzymasz pożyczkę na koniec tej transakcji kredytowej. Nie ma kontroli bezpieczeństwa, nie ma kontroli kredytowej, żadnych płatności przed przekazaniem pożyczki.

Jeśli jesteś zainteresowany, wyślij do nas e-mail: creditacceptance13@gmail.com

Spadaj co za ambergoldy wciskasz.

G
Gość
2019-06-25T20:00:40 02:00, G:

Pisiory mochery i dziecioroby sprzedali się mochery za osiemdziesiąt parę złotych miesięcznie dziecioroby za 500 a pisiory im wciskają ze dostali to w prezencie od wujka jaroslawa

Żal ci że już nie możesz się sprzedawać, który dotąd się sprzedawałeś marksistom? Bo pis cie podgląda? Twoja mama i tato dzieciorobili i powstałeś na tym świecie stary ubeku lub tw. Piłeś ile wlezie komunizmu ale to se ne wrati.

r
robert

Pozdrowienia..

Skontaktuj się z nami w sprawie bezpiecznej i niezabezpieczonej pożyczki po oprocentowaniu 2%

………………………………….

Czy trudność gospodarki wpływa na ciebie w tym roku, czy bank odmówił ci pożyczki? Jeśli odpowiedź brzmi „tak”, potrzebujesz pożyczki. Jestem David Brener, przedstawiciel firmy pożyczkowej Credit Acceptance. Oferujemy bezpieczne i bezpieczne pożyczki o oprocentowaniu 2%.

* Czy jesteś finansowo wyciśnięty?

* Czy szukasz środków na spłatę kredytów i długów?

* Czy szukasz środków finansowych na założenie własnej firmy?

* Czy potrzebujesz pożyczek prywatnych lub biznesowych do różnych celów?

* Czy szukasz pożyczek na realizację dużych projektów?

Jeśli masz którykolwiek z powyższych problemów, możemy Ci pomóc, ale chcę, abyś zrozumiał, że udzielamy pożyczek o oprocentowaniu 2%.

* Pożycz wszystko do 50 000 000 USD.

* Wybierz od 1 do 30 lat na spłatę.

* Wybierz pomiędzy miesięcznym a rocznym planem spłat.

* Elastyczne warunki pożyczki.

Jeśli jesteś zainteresowany, skontaktuj się z nami za pośrednictwem tego adresu e-mail: creditacceptance13@gmail.com

Obiecujemy 100% gwarancję, że otrzymasz pożyczkę na koniec tej transakcji kredytowej. Nie ma kontroli bezpieczeństwa, nie ma kontroli kredytowej, żadnych płatności przed przekazaniem pożyczki.

Jeśli jesteś zainteresowany, wyślij do nas e-mail: creditacceptance13@gmail.com

G
G

Pisiory mochery i dziecioroby sprzedali się mochery za osiemdziesiąt parę złotych miesięcznie dziecioroby za 500 a pisiory im wciskają ze dostali to w prezencie od wujka jaroslawa

G
Gość
2019-06-25T15:39:28 02:00, Gość:

Ja oceniam sytuację prosto. Jest jakiś procent ludzi, którzy czują się wartościowi poprzez to, co mają, posiadają. Tak bardzo, że balansują na granicy prawa, aby tak było. Wiadomo, że im nie będzie pasował taki rząd. Po pierwsze: taki człowiek nie wyróżniają się jakoś od innych. Bo inni nagle też ładnie ubrani. Mają lepszy samochód. Jadą na wczasy. Czym tu szpanować? Po drugie kary za stosowanie wałków ( choć wiele mam do życzenia dopóki są sądy jakie są ) są zaostrzane. Właśnie po to aby móc dać reszcie to co ci pierwsi nie nakradną. Ekonomika bardzo prosta. Dziwi mnie, że wszelkie autorytety ekonomiczne nie mogą się pogodzić z prostą ekonomiką. Jeżeli wszyscy korzystają na wolnym rynku, wszystkim będzie dobrze. No ale koło się zamyka. Jeżeli wszystkim będzie dobrze to jak jak wyglądam? Jak przeciętniak. A JA nie chcę być przeciętnym Kowalskim, który na plaży obok mnie rości sobie miejsce nie zważając, że JA jestem celebrytą. I to jest samo sedno tej wojenki polskiej. Problem leży w charakterze. Znam braci co się nienawidzą, ale po cichu, nie żeby otwarcie. Widać to jedynie po szaleńczym wyścigu zakupo-urlopowym. Dziwnie to wygląda. Ale to niestety taki charakter. W dodatku, jak łatwo zgadnąć to są wyborcy POKO. I taka prawda. Mnie przekonuje przyglądanie się, jak żyją wyborcy. Jakie mają rodziny itd. Na plus wypadają dla mnie rodziny prawicowe. Mają o wiele mniej problemów. Są szczęśliwsi. Taka prawda.

do góry

Dodaj ogłoszenie