700-lecie Lublina. Jest okazja by zobaczyć akt lokacyjny...

  700-lecie Lublina. Jest okazja by zobaczyć akt lokacyjny miasta

  Małgorzata Szlachetka

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  700-lecie Lublina. Jest okazja by zobaczyć akt lokacyjny miasta

  ©Archiwum Państwowe w Lublinie

  Oryginał aktu lokacyjnego z 1317 roku jest pokazywany wyjątkowo rzadko. Najbliższą okazję będziemy mieć już we wtorek (15 sierpnia) na Zamku Lubelskim.
  700-lecie Lublina. Jest okazja by zobaczyć akt lokacyjny miasta

  ©Archiwum Państwowe w Lublinie

  Rękopis jest spisany na pergaminie, czyli wyprawionej zwierzęcej skórze. - Co prawda w tym czasie w Europie papier był już produkowany, w papierniach włoskich czy hiszpańskich, ale nie był jeszcze powszechnie dostępny. Dokumenty o charakterze wieczystym były pisane na bardziej trwałym materiale - przypomina Piotr Dymmel, dyrektor Archiwum Państwowego w Lublinie, w którego zbiorach znajduje się akt lokacyjny Lublina z 1317 roku.


  Do naszych czasów dokument dotrwał bez pieczęci księcia Władysława Łokietka, na dodatek jego dolna część w przeszłości została odcięta. Dyrektor Dymmel przypuszcza, że pieczęć mogła być na swoim miejscu do XVIII wieku. Co stało się z nią później? Jedna z hipotez zakłada, że akt lokacyjny mógł paść ofiarą dawnych kolekcjonerów starych pieczęci.

  Dokument potwierdzony książęcą pieczęcią został wydany w Krakowie. Lokacja Lublina na prawie magdeburskim nie miała tylko symbolicznego znaczenia. - Akt lokacyjny regulował układ przestrzenny i ustrój miasta, łącznie z wprowadzeniem dziedzicznego wójta i podatkowymi obowiązkami mieszczan - podkreśla dyrektor Dymmel.

  Oryginał 700-letniego dokumentu będzie można oglądać we wtorek na Zamku Lubelskim. To jeden z elementów obchodów urodzin Lublina. Na tym nie koniec atrakcji. Kopie aktu lokacyjnego są rozdawane w namiocie Jarmarku Jagiellońskiego na placu Łokietka i w Lubelskim Ośrodku Informacji Turystycznej i Kulturalnej przy Jezuickiej 1.

  AKTUALIZACJA. Urodzinowy prezent dla naszych Czytelników
  Zakończyliśmy przyjmowanie maili. Osoby które otrzymają gadżety zostały poinformowane o tym mailowo. Dziękujemy wszystkim za udział w zabawie.

  ***

  Mamy dla Was pięć zestawów gadżetów związanych z 700-leciem Lublina (wśród nich jest kopia aktu lokacyjnego miasta). Rozdamy je osobom, które jako pierwsze wyślą maila na adres online@kurierlubelski.pl i napiszą, które z wydarzeń związanych z urodzinami miasta podobało Wam się najbardziej (prosimy też podać: imię i nazwisko). Na maile czekamy w poniedziałek, do godz. 12.  Kolejni "terytorialsi" złożyli przysięgę (ZDJĘCIA, WIDEO)

  Aukcja Pride of Poland w Janowie Podlaskim. Sprzedano tylko sześć koni (ZDJĘCIA)

  Jarmark Jagielloński 2017. Kolorowe stragany cieszą oczy (ZDJĘCIA, WIDEO)

  Zawody balonowe w Nałęczowie. Balony poszły w górę (ZDJĘCIA)

  Aeroklub Lubelski świętuje 90-lecie. Za nami dzień otwarty i piknik lotniczy (ZDJĘCIA)


  Jesteśmy też w serwisie INSTAGRAM. Obserwuj nas!

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Cóż...

  Zxn (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

  Bez pieczątki żaden dokument urzędowy nie jest ważny.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ważny jest podpis - pieczątka nie jest konieczna

  Stefan (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  ...

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo