600 plus dla pracujących i 400 plus dla niepracujących - to propozycja ekonomisty. Będą zmiany? [21.08.2019 roku]

jsZaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
600 plus dla pracujących i 400 plus dla niepracujących – takie rozwiązanie zaproponował główny ekonomista banku Pekao SA. Jego zdaniem 500 plus rozdawane wszystkim po równo, i tym pracującym, i tym niepracującym, osłabia motywację do znalezienia zatrudnienia. Wielu rodziców zrezygnowało z pracy zarobkowej całkowicie po otrzymaniu wsparcia finansowego od państwa. Czy pomysł Marcina Mrowca się przyjmie?

600 plus dla pracujących i 400 plus dla niepracujących – ta zmiana może pomóc pracodawcom

Marcin Mrowiec, główny ekonomista banku Pekao SA uważa, że wsparcie od państwa w postaci 500 plus doprowadza do unikania pracy:

Marcin Mrowiec dla Businessinsider: Można by zmodyfikować program 500 plus w kierunku promowania beneficjentów programu, którzy pracują. Np. 600 plus dla pracujących, 400 plus dla niepracujących. Może z wyjątkiem matek, które mają troje i więcej małych dzieci.

Zdaniem ekonomisty, aktualne rozwiązania prawne nie sprzyjają poszukiwaniom pracy. Oprócz rodziców, osobami, które nagminnie rezygnują z jakiegokolwiek zatrudnienia, są osoby niepełnosprawne.

Marcin Mrowiec: Teraz system podatkowo-składkowy wspierający te osoby wytwarza bodźce utrzymujące je poza rynkiem pracy. Te osoby nie zawsze mają wysokie kwalifikacje, a gdyby zaczęły pracować, uzyskując niewysokie zarobki, równocześnie tracą prawa do dodatków socjalnych. Często nie opłaca im się więc podejmować pracy.

TOP 25 najlepszych miejsc pracy w Europie. Chcesz tutaj prac...

500 plus do podziału? „Trzeba zachęcać do aktywności zawodowej”

Zdaniem ekonomisty pat, w którym znajduje się sporo osób bezrobotnych w Polsce, wynika z przepisów, które nie przystają do rzeczywistości.

  1. Na polskim rynku pracy obciążenia związane z zatrudnieniem są wysokie dla wszystkich – osoby, które mogą liczyć na najniższe wynagrodzenie, często z niego rezygnują, ponieważ nie jest to dla nich opłacalne.
  2. Osoby pobierające różnorakie świadczenia obawiają się ich utraty w przypadku rozpoczęcia pracy zarobkowej.
  3. Wysokość świadczeń i wysokość najniższego wynagrodzenia często są zbliżone do siebie.

Marcin Mrowiec podkreśla, że Słowacy kilka lat temu zaczęli stosować ujemny podatek dochodowy (dopłacanie do bardzo niskich dochodów). Dzięki temu sporo bezrobotnych chciało znaleźć pracę.

Według ekonomisty, budowany przez 3 dekady system, na którym opiera się polski rynek pracy, powinien być dokładnie zbadany:

Brakuje nam rąk do pracy i musimy się upewnić, czy nasz system skłania ludzi do pracowania, a nie wzmacnia w nich tendencje, aby nie pracować, albo żeby pracować w szarej strefie.

Trwa głosowanie...

Popierasz obecne zmiany w programie 500 Plus?

Materiał oryginalny: 600 plus dla pracujących i 400 plus dla niepracujących - to propozycja ekonomisty. Będą zmiany? [21.08.2019 roku] - Gazeta Pomorska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2,098

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Ja uważam że państwo powinno to przelewać na konto pracodawcy i ten kto pracuje to dostanie,a niektórzy mają piątkę dzieci i bez pracy mają 2500 zł.

A
Aleksander Szymański.

ten ekonom to chyba z telawiwu. juz chcą podkopać dobrą zmianę. podniesie średnią krajową i wywalcje tę psiarnie z ukrajnu.

G
Gość
2019-08-21T18:20:06 02:00, Gość:

Moim skromnym zdaniem nie powinno być żadnego 500 , tylko zapewnienie pracy dla każdego kto chce pracować i godne wynagrodzenie za wykonaną pracę..

A jeszcze zobaczycie jak człowiek po 40 latach pracy będzie miał mniejszą emeryturę niż ci co byli na zasilkach

G
Gość

Dla niepracujących 0 .

G
Gość
2019-08-21T17:42:37 02:00, n..z:

do roboty niech ida,,jeszcze nierobow utrzymywac,,narobia bachorow niczym szaranczy.....i czekaja na ochlaply

2019-08-21T17:50:25 02:00, Gość:

Czemu obrazasz dzieci słowem,, bachorow" jeśli cię tak nazywano nie znaczy to że masz przyzwolenie mówić to o matkach które ciężko te dzieci wychowują a czasem nawet nie mają dla siebie czasu

2019-08-21T18:18:37 02:00, MamaJa:

Nie rozumiem dlaczego wszystkich do jednego worka się wkłada a dzieci nazywa się bachorami... Przykre sama jestem mamą 4 dzieci które urodziłam przed 500 mąż pracuje ja dorabiam w domu i wychowuję dzieci i wyzywają mnie od dzieciorobów to jest właśnie polski naród przykre zero kultury najlepiej nawyzywać nie wiedząc jaka jest sytuacja rodzinna

To przykre ale prawdziwe polska to nie jest demokratyczny kraj w Polsce nie da się ludzi zjednoczyć zawsze komuś coś nie pasuje ale to zawsze. Jak rolnik nie dostanie tak inni się odezwą jak już dostanie to on zły bo jak może dostać skoro tyle zarabia tak samo jest z nami matkami jak jedne dostają jest dobrze jak drugie dostają to źle i nie dogodzi się nikomu. W innych krajach maja dotacje na wszystko nawet aby zmienić sobie płeć a tu o życie dziecka trzeba walczyć i zebrać sumę niewyobrażalna aby pomóc i to się nazywa system ale dennym

G
Gość

Moim skromnym zdaniem nie powinno być żadnego 500 , tylko zapewnienie pracy dla każdego kto chce pracować i godne wynagrodzenie za wykonaną pracę..

M
MamaJa
2019-08-21T17:42:37 02:00, n..z:

do roboty niech ida,,jeszcze nierobow utrzymywac,,narobia bachorow niczym szaranczy.....i czekaja na ochlaply

2019-08-21T17:50:25 02:00, Gość:

Czemu obrazasz dzieci słowem,, bachorow" jeśli cię tak nazywano nie znaczy to że masz przyzwolenie mówić to o matkach które ciężko te dzieci wychowują a czasem nawet nie mają dla siebie czasu

Nie rozumiem dlaczego wszystkich do jednego worka się wkłada a dzieci nazywa się bachorami... Przykre sama jestem mamą 4 dzieci które urodziłam przed 500 mąż pracuje ja dorabiam w domu i wychowuję dzieci i wyzywają mnie od dzieciorobów to jest właśnie polski naród przykre zero kultury najlepiej nawyzywać nie wiedząc jaka jest sytuacja rodzinna

T
Trz xle
2019-08-21T13:55:37 02:00, Gość:

Proponuję inną proporcję :

500 dla rodzin gdy min jedna pracuje

300 dla rodzin w których nikt nie pracuje ale tylko na rok. W razie nie podjęcia pracy obniżenie o 100 rocznie.

2019-08-21T15:31:56 02:00, Ulga w PIT i po problemie.:

Super. Jestem za

A jak tylko maz pracuje a zonka lazi po sklepach i maluje pazurki

G
Gość
2019-08-21T17:50:54 02:00, G:

Napiszę tak jeżeli nie masz na kogo głosować głosuj obojętnie byle nie na pisiorów i nie bój się gorzej już chyba być nie może i nie zanosi się żeby było lepiej

głuPOwaty chłoPOczku - moze być gorzej , bo juz było zdecydowanie gorzej - za rządów kliki PO-PSL

G
G

Napiszę tak jeżeli nie masz na kogo głosować głosuj obojętnie byle nie na pisiorów i nie bój się gorzej już chyba być nie może i nie zanosi się żeby było lepiej

G
Gość
2019-08-21T17:42:37 02:00, n..z:

do roboty niech ida,,jeszcze nierobow utrzymywac,,narobia bachorow niczym szaranczy.....i czekaja na ochlaply

Czemu obrazasz dzieci słowem,, bachorow" jeśli cię tak nazywano nie znaczy to że masz przyzwolenie mówić to o matkach które ciężko te dzieci wychowują a czasem nawet nie mają dla siebie czasu

n
n..z

do roboty niech ida,,jeszcze nierobow utrzymywac,,narobia bachorow niczym szaranczy.....i czekaja na ochlaply

G
Gość
2019-08-21T16:29:56 02:00, Robin H:

Zabrać biednym dać bogatym

Eliza po prostu Chamstwo!

G
Gość
2019-08-21T15:44:23 02:00, Gość:

Ja co pobieram na dzieci odkładam im na osobne konta i tyle w temacie. A potologia co niektórzy tu twierdzą jest nie tylko nazwana alkoholizmem czy uzależnieniem od różnych używek patologia można uznać nawet osoby które dzień w dzień dra mordy za ścianami sąsiadów to patologia która nie ma dzieci również skrajne ubóstwo więc się kuźwa z łaski własnej zastanowcie co piszecie patologia pojęcie bardzo otwarte lecz ci którzy nie znają sensu tego słowa niech się nie wypowiadają takie moje zdanie bo mózgi to macie malutkie.

2019-08-21T17:05:38 02:00, Hvfc:

W samo sedno. Dużo patologi sie tu wypowiada negatywnie o programie bo dzieciom zaluja jedzenia i ubrań polskie gnidy

Dobrze ujęte niektórzy nie wiedzą co oznacza to słowo.

S
Sylwia 35

Ja pobieram na 3 dzieci. Ale w przyszłym roku chce już córkę najmłodszą w żłobku zostawić. A sama do pracy. Szczerze przyznam że na dzieci powinni dawać po 300 zł dla nie pracujących i po 600 zł dla pracujących rodziców. Moim zdaniem powinni wyliczać te plus do dochodu, wtedy prawdziwa patologia nie miałaby innych dodatków. Musiałaby się wziąść do pracy. A i najważniejsze to zlikwidować rentę dla alkoholików bo to już zakrawa na smiesznisc!!

Dodaj ogłoszenie