60 Sekund Biznesu: Wirtualne kasy fiskalne mogą zagrozić budżetowi państwa

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Jak wnoszą eksperci, projekt wprowadzenia kas wirtualnych wymaga dopracowania, pogłębionej analizy.
Jak wnoszą eksperci, projekt wprowadzenia kas wirtualnych wymaga dopracowania, pogłębionej analizy. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Zdaniem ekspertów rozporządzenie dotyczące wirtualnych kas, w obecnym kształcie może wywołać szereg zagrożeń, w tym rozszczelnienie systemu rejestracji sprzedaży, a tym samym wzrost szarej strefy. W konsekwencji obniżą się wpływy z podatku VAT do budżetu państwa. - zastąpienie kasy tradycyjnej zarówno sprzętowej jak i online kasą wirtualną stanowi podstawowe zagrożenie dla ewidencjonowania sprzedaży w podatku od towarów i usług. Taka sytuacja prowadzić może do katastrofy- uważa prof. Modzelewski.

- Chcemy zostawić podatnikom wybór. Stosujesz obecne kasy rejestrujące ale możesz wybrać wariant kasy wirtualnej, która dla uczciwego podatnika, który będzie działał w dobrej wierze nie spowoduje żadnej zmiany- mówi prof. Witold Modzelewski, twórca podatku VAT, prezes Instytutu Studiów Podatkowych.- Ten kto będzie chciał w dobrej wierze stosować kasy wirtualne zrobi to i będzie to ten sam efekt fiskalny jak w kasach dotychczasowych. Natomiast groźbą jest to, że kasa wirtualna będzie używana przez podmiot, który będzie działał w złej wierze- dodaje.

Z kolei zdaniem eksperta Instytutu Prawa Gospodarczego dr. Mariana Szołuchy, pod względem bezpieczeństwa systemu fiskalnego kasy wirtualne są krokiem wstecz wobec kas online. Mogą one być tworzone przez dowolnego dostawcę i instalowane na dowolnym telefonie lub tablecie. Oznacza to, że za chwilę na rynku mogą się pojawić aplikacje do „cofania licznika” transakcji i inne podobne programy.

Jak wnoszą eksperci, projekt wprowadzenia kas wirtualnych wymaga dopracowania, pogłębionej analizy, a początkowo tego typu kasy powinny być przeznaczone dla branż, które do tej pory nie były objęte kasami fiskalnymi. Obszarem do przetestowania kas wirtualnych może być sprzedaż z automatów, sprzedaż internetowa, czy przejazdy przy wykorzystaniu aplikacji Uber.

Branża HoReCa jest szczególnie wrażliwa podatkowo. Z badań przeprowadzonych przez KRGiC wynika, iż wśród dużych sieci restauracji, poziom szarej strefy to około 5 proc. Jednak im sieć jest mniejsza, a proces sprzedaży mniej sformalizowany, jak w przypadku pojedynczych punktów gastronomicznych, poziom szarej strefy w działalności danego podmiotu gastronomicznego może przekraczać nawet połowę obrotów.

- Możemy zakazywać niepłacenia podatków ale zawsze będą chętni którzy będą chcieli to zrobić i tu się pojawi podwójny negatywny skutek. Z jednej strony, ci którzy będą chcieli wykorzystać wirtualne kasy fiskalne aby nie płacić podatków spowodują, że budżet straci pieniądze i nie wiemy jak duże ale na pewno nie będą to małe. Jednak przede wszystkim uderzymy w tych uczciwych, którzy stosując kasy uczciwie i rzetelnie będą tracić rynek- podsumowuje prof. Modzelewski.

Podczas konferencji Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji, eksperci podpisali wspólny apel do Prezesa Rady Ministrów o odrzucenie projektu rozporządzenia w zakładanym kształcie i dalsze prace nad nim uwzględniające przeprowadzenie pilotażu jedynie w branżach, cechujących się niskim ryzykiem nadużyć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu