60 Sekund Biznesu: Pracę zmieniamy rzadziej. Jak kiedyś, głównie dla pieniędzy

Maciej Badowski
Maciej Badowski

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Spadek rotacji może wynikać z sezonowości polskiego rynku pracy. Jednak nie jest wykluczone, że to pierwsze oznaki stabilizacji na polskim rynku pracy.

- Rotacja na rynku pracy zmniejsza się. Jednak jeżeli popatrzymy na dane historyczne, to widać, że one w zeszłym roku, również w drugim kwartale, zmniejszyły się - mówi AIP Monia Fedorczuk, ekspert rynku pracy Konfederacji Lewiatan. - Po tym rotacje wzrosną w trzecim kwartale, bo to jest okres prac sezonowych w rolnictwie i całym biznesie „okołourlopowym”- dodaje.

Jak wynika z badania „Monitora Rynku Pracy”, w ciągu ostatniego półrocza 19 proc. ankietowanych zmieniło pracodawcę. To wynik takim sam jak zeszłoroczny i o 6 p.p. niższy niż przed kwartałem. Stanowisko u obecnego pracodawcy zmieniło w ciągu ostatnich sześciu miesięcy 20 proc. ankietowanych o 3 p.p. więcej niż przed rokiem, ale o 1 p.p. mniej niż przed kwartałem.

- Pracodawcy w ostatnim czasie mierzyli się z dużą rotacją swoich pracowników. Nawet co 4. pracownik w przeciągu pół roku potrafił z firmy odejść. Dzisiaj mamy delikatne wyhamowanie w tej kwestii. 19 proc. pracowników w ostatnim czasie zmieniło pracodawcę. To jeden z najniższych wyników, które notujemy - mówi AIP Mateusz Żydek, Randstad. - Jednocześnie nie ryzykowałbym stwierdzenia, że jest to odwrotny trend, że pracodawcy mogą spokojnie myśleć o swojej przyszłości. Być może jest to sezonowe wyhamowanie tej sytuacji - dodaje.

Pracodawcę najczęściej zmieniali w ostatnim czasie pracownicy z zachodniego (województwa wielkopolskie, lubuskie i kujawsko-pomorskie - 24 proc.) i wschodniego rejonu kraju (województwa lubelskie, podkarpackie, podlaskie i warmińsko-mazurskiego - 23 proc.), najrzadziej natomiast respondenci z regionu północnego (województwa pomorskie i zachodniopomorskie - 15 proc.).

- Najdłużej pracy poszukuje się w zachodnich regionach, gdzie z jednej strony mówimy o dużej dostępności ofert pracy, ale tam poszukiwanie nowego zatrudnienia trwa około 3 miesięcy. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja na północy. Być może ma to związek z wakacyjną pracą. Tam około 2 miesięcy trwa poszukiwanie nowego zatrudnienia - mówi Żydek.

Jak wyjaśnia ekspert, głównym powodem zmiany pracy ponownie jest wyższe wynagrodzenie. - Mam wrażenie, że pracownicy wyczuli, że jeszcze jest możliwość i szansa na negocjację lepszych warunków. Wszystko zależy od tego, czy firmom będzie się spinał budżet. Jeżeli nie będzie się spinał, to koszty będą przerzucane na klientów, czyli na towary i usługi - dodaje.

Od roku wyższe wynagrodzenie nie było główną przyczyną zmiany pracodawcy, jednak w najnowszym badaniu wróciło na czoło zestawienia. Jako powód wskazuje je 55 proc. respondentów, którzy w ostatnim czasie znaleźli nowe miejsce zatrudnienia.

- Presja na płace jest, ponieważ brakuje pracowników. Pracodawcy muszą o nich walczyć. Część pracodawców próbuje utrzymać pracowników, podnosząc płace, a część musi konkurować z innymi przedsiębiorstwami również wynagrodzeniami - tłumaczy Fedorczuk.

Na znaczeniu straciła natomiast chęć rozwoju zawodowego. Niezadowolenie z dotychczasowego pracodawcy pojawiło się na trzecim miejscu zestawienia powodów, deklasując korzystniejszą formę zatrudnienia u nowego pracodawcy. Nieznacznie wzrósł odsetek respondentów, którzy stracili pracę w poprzedniej firmie.

- Spadł optymizm w kwestii znalezienia nowego miejsca pracy, gdyby utraciło się dotychczasowe. Nie jest to może znaczący sygnał, ale kiedy łączymy to z wynikami rotacji, to pokazuje, że być może pracownicy zaczynają wyczekiwać, jak będzie wyglądała sytuacja w najbliższym czasie - podsumowuje Żydek.

Materiał oryginalny: 60 Sekund Biznesu: Pracę zmieniamy rzadziej. Jak kiedyś, głównie dla pieniędzy - Strefa Biznesu

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie