60 Sekund biznesu: Ekonomia współdzielenia coraz popularniejsza. Leasing w Polsce wyhamowuje.

Maciej Badowski
Maciej Badowski

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Prognoza wyników branży leasingowej pokazuje istotne wyhamowanie po 6 latach intensywnego rozwoju rynku. Dynamika branży leasingowej w 2019r. na poziomie 2,4 proc. będzie zgodna z prognozowanym wzrostem inwestycji prywatnych i scenariuszem rozwoju gospodarczego w Polsce. W 2019 r. branża leasingowa możne udzielić łącznego finansowania o wartości przekraczającej 84,6 mld zł.

- Jeżeli chodzi o perspektywy długofalowe, to rynek niewątpliwie będzie się rozwijał w kierunku posiadania, a nie własności danych dóbr inwestycyjnych, czyli dobra, środki trwałe będą wykorzystywane raczej na zaspokajanie potrzeb, na zaspakajanie potrzeb w postaci usług, a nie samego amortyzowania tych pojazdów- tłumaczy w rozmowie z AIP Andrzej Sugajski, Dyrektor Generalny Związku Polskiego Leasingu. - Takie tendencje mamy już chociażby na rynku motoryzacyjnym, gdzie współdzielimy pojazdy, czy też w rynku maszyn i urządzeń, w rynku budowlano- montażowym, gdzie z tego sprzętu korzystamy, a nie kupujemy na własność- dodaje.

Struktura wzrostu gospodarczego, wysokie wykorzystanie zdolności produkcyjnych, wyniki produkcji przemysłowej i budowlanki oraz wysokie wykorzystanie funduszy unijnych powodują, że finansowanie maszyn pozostanie głównym motorem rozwoju całej branży leasingowej. Pojazdy ciężarowe pozostaną istotnym aktywem finansowanym przez firmy leasingowe z uwagi na wciąż rosnący wolumen przewozów. Pogarsza się jednak otoczenie polityczno-prawne dla sektora transportu drogowego, a wzrost gospodarczy strefy euro pozostanie niski.

- Cały czas kwestie podatkowe wśród przedsiębiorców będą istotne, bo tak deklaruje 58 proc., że przyzwyczajeni do tych warunków, przywilejów podatkowych, również chcieliby je utrzymać w przyszłych latach, aczkolwiek kwestia subskrypcji, jako pewnego rodzaju usługi w oparciu o dobra inwestycyjne leasingu będzie również popularna, ponieważ 1/3 ankietowanych przedsiębiorstw deklaruje, ze chciałaby z takiej formy skorzystać.

Materiał oryginalny: 60 Sekund biznesu: Ekonomia współdzielenia coraz popularniejsza. Leasing w Polsce wyhamowuje. - Strefa Biznesu

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

a kto za to płaci ? oczywiście robol . groszowa pensja i góra podatków które idą na wsparcie prywatnego biznesu. dlatego wielkie brawa proletariatowi za swą ludową mądrość i wybranie kapitalizmu na swoją świetlaną niewolniczą przyszłość. hahahahaha głupszym już nie rady być !

Dodaj ogłoszenie