6. rocznica katastrofy smoleńskiej: Marsz pamięci na zakończenie uroczystości w Warszawie [ZDJĘCIA]

Marek Majewski
Marek Majewski
W niedzielę, 10 kwietnia w całej Polsce odbyły się obchody 6. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Ulicami Warszawy przeszedł Marsz z Portretami. Przed Pałacem Prezydenckim odsłonięto tablicę upamiętniającą Lecha Kaczyńskiego. Oficjalne uroczystości zakończył Marsz Pamięci na Krakowskim Przedmieściu i wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Nasza relacja.

6. rocznica katastrofy smoleńskiej | "Obchody są godne, ale ludzie wciąż domagają się prawdy"

Źródło: AIP/x-news

22:02 Obchody 6. rocznicy katastrofy smoleńskiej powoli zbliżają się do końca. Na Krakowskim Przedmieściu przed chwilą odczytany został apel pamięci, odbyła się też modlitwa w intencji zmarłych. Ze sceny podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w organizację uroczystości. My się już z Państwem żegnamy, dziękujemy za uwagę.

21:46 - Katastrofą dla mnie były wydarzenia, które nastąpiły po tym, co stało się 10 kwietnia, i te które poprzedzały Smoleńsk - mówi Zuzanna Kurtyka, wdowa po prezesie IPN, Januszu Kurtyce. - 6 lat to za mało czasu na oceny polityczne i historyczne, ale to wystarczająco dużo czasu, by uświadomić sobie, że tragedia 10 kwietnia będzie tłem polskiej polityki, sposobem postrzegania Polaków przez inne narody, i postrzegania Polaków przez siebie samych - podkreśla.

21:36 Na Krakowskim Przedmieściu przemawia Marta Kaczyńska. - Myślę, że jesteśmy coraz bliżej prawdy - mówi. Dużo miejsca poświęca internautom, dziękuje tym, którzy pisali i mówili o tym, co wydarzyło się 10 kwietnia, nie zważając na szyderstwa i grożący im ostracyzm.

21:22 Przed Pałacem Prezydenckim przemawia Jarosław Kaczyński. - Z bólem wspominamy tych którzy zginęli, ale jest w nas nadzieja, że wysiłki tych, którzy nie chcieli zapomnieć, przyniosą rezultaty W trzech porządkach: w porządku pamięci, faktów i sprawiedliwości – mówi prezes PiS. - Naszą pamięć chciano zabić, bo jej się bano. Za te tragedię - przynajmniej moralnie - odpowiadał poprzedni rząd. Nie ten pani Kopacz, tylko ten Donalda Tuska. Czynili wszystko, żeby ta pamięć umarła. Ale to się nie udawało od początku. To przedsięwzięcie, choć prowadzone z ogromną zaciekłością, poniosło fisko - dodaje.

Szef PiS podkreśla, że jeszcze wiele spraw „nie jest załatwionych”. - Na Krakowskim Przedmieściu musi stanąć pomnik smoleński, pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W najbliższych tygodniach powołamy komitet budowy tych pomników. Potrzeba tego rodzaju upamiętnienia jest bardzo duża. To są nazwy ulic, placów rond. Wbrew polskiemu establishmentowi, któremu wydaje się, że ma władzę nad Polską. Ale im się nie uda. My musimy zwyciężyć – mówi były premier.

Dodał, że „prawda o katastrofie smoleńskiej” musi znaleźć się także w książkach, podręcznikach. - Musimy to wszystko opisać. Musimy ustalić fakty. To dzieło dopiero sę dzisiaj zaczyna. To co było do tej pory to był pozór, to było udawanie. Miliony Polaków nie wie co się stało, musimy im to wyjaśnić – apeluje Kaczyński.

Podkreśla, że sprawiedliwość o której mówi, rozpocznie się gdy na dobre zacznie się „prawdziwe śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej. - Polacy wielokrotnie przebaczali zbyt łatwo. Przebaczenie jest potrzebne, ale po przyznaniu się do winy i wymierzeniu odpowiedniej kary. Jest także odpowiedzialność moralna, moralne napiętnowanie i ono musi być dokonane. Ten przemysł pogardy to była zabawa chłopców zapałkami, którzy w konsekwencji podpalili dom. Z całą pewnością istnieje powiązanie między przemysłem pogardy, w czasach, gdy mój brat był prezydentem, a tym co zdarzyło się w Smoleńsku. Polska musi być oparta o prawdę i sprawiedliwość – mówi prezes PiS.


Fot. Michał Dyjuk

Następnie Jarosław Kaczyński podziękował członkom Kościoła katolickiego, m.in. o. Zdzisławowi Tatarczykowi,ks. Stanisławowi Małkowskiemu i o. Tadeuszowi Rydzykowi wraz z Radiem Maryja. Podziękował także członkom klubów „Gazety Polskiej”. - Osobne podziękowania składam Antoniemu Macierewiczowi. Dokonał on cudu ze swoim zespołem. Dziś pracuje już w ramach własnej komisji ws. katastrofy smoleńskiej. Dziękuję tym wszystkich, którzy przez te lata uczestniczyli w miesięcznicach, którzy nie zapomnieli. Przed nami nie łatwa droga, wciąż rzucają w nas kamieniami, chcą zrzucić na na lawinę, ale to się nie uda, dojdziemy do szczytu – mówi Kaczyński.

20:45 Rozpoczyna się ostania część dzisiejszych uroczystości - sprzed Archikatedry wyruszył Marsz Pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.


Fot. Piotr Smoliński


Fot. Piotr Smoliński

19:39 Politycy Platformy Obywatelskiej rocznicę katastrofy smoleńskiej obchodzili w Gdańsku. Grzegorz Schetyna wraz ze Sławomirem Neumannem złożyli kwiaty na grobie Arkadiusza Rybickiego oraz Anny Walentynowicz na na cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku-Wrzeszczu.

- Mówi się, że czas leczy rany, w tym przypadku bardzo powoli je leczymy. Wspominamy w gronie przyjaciół, rodziny pamięć naszych bliskich, mojego brata Arkadiusza i myślimy, czy to musiało się wydarzyć, dlaczego jego nie ma wśród nas - mówił Sławomir Rybicki, brat zmarłego Arkadiusz Rybickiego.

Jak obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej wyglądały w innych polskich miastach, możecie przeczytać i zobaczyć w naszym serwisie specjalnym.

Źródło: TVN24/x-news

18:59 W archikatedrze św. Jana Chrzciciela dobiega końca koncert Chóru Archikatedry Warszawskiej, rozpoczyna się właśnie msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. We mszy koncelebrowanej przez kard. Kazimierza Nycza uczestniczą prezydent Andrzej Duda z małżonką oraz premier Beata Szydło.

Dzisiejsze obchody rocznicowe zakończy marsz pamięci. O godz. 21 przed Pałacem Prezydenckim odbędzie się apel pamięci, a przemówienie wygłosi prezes PiS Jarosław Kaczyński.

18:15 Relacja naszego reportera z uroczystości odsłonięcia tablicy poświęconej Lechowi Kaczyńskiemu przed Pałacem Prezydenckim:

Jeszcze przed wystąpieniem prezydenta Andrzeja Dudy tłum zaczął skandować: „Andrzej Duda!”, „Beata!” oraz „Lech Kaczyński, pamiętamy!".

- Sześć lat. Tamtego ranka, 10 kwietnia 2010 r., nad lotniskiem Smoleńsk Północny opadła mgła – rozpoczął swoje przemówienie prezydent Andrzej Duda. - Zniknął w tej mgle biało-czerwony Tupolew. Wszyscy, który byli tam na miejscu wspominają ją z drżeniem. Kiedy się rozpierzchała, widok ścisnął nasze dusze i serca. Nasi rodacy zginęli – kontynuowała głowa państwa.

Prezydent podkreślił, że w katastrofie smoleńskiej zginęło wielu wspaniałych ludzi, którzy „lecieli do Katynia z pielgrzymką, realizując dzieło czci pamięci ofiar mordu NKWD na polskich obywatelach”. - Ziemia smoleńska pochłonęła kolejną porcję polskiej krwi. Zginął prezydent Lech Kaczyński, dla którego dzieło prawdy o mordzie katyńskim, dzieło budowy postaw patriotycznych, było jednym z najważniejszych(...) Dziś po 6 latach patrzymy na tamtą tragedię, patrzymy na Rzeczpospolitą, na to jak dramatycznie została ona wtedy dotknięta. Ale tamten dzień to był dzień, który uświęcił to miejsce (bulwar przed Pałacem Prezydenckim – red.) gdzie teraz mam zaszczyt stać – mówi prezydent.

Andrzej Duda przypomniał, że nikt nie wzywał ludzi 10 kwietnia 2010 r., aby zgromadzili się na Krakowskim Przedmieściu. - Przyszliście z potrzeby serca, by wyrazić żal, czasem trwogę, by być razem, by dać wyraz solidarności z rodzinami tych, którzy zginęli. Wtedy po wielu latach niesprawiedliwego atakowania Lecha Kaczyńskiego, niesprawiedliwych ocen przyszliście tu. Niech to miejsce będzie miejscem wspomnienia, czci, ale także miejscem jedności – mówił Duda.

Prezydent zaapelował także o zaniechanie wewnętrznych sporów wśród Polaków. - Jeśli z tego dramatu możemy wyprowadzić coś dobrego to powinna to być jedność, solidarność, wzajemna życzliwość i szacunek, jak wtedy na Krakowskim Przedmieściu. Zwracam się z apelem: wybaczmy sobie wzajemnie wszystkie niesprawiedliwe słowa, gorszące zachowania, momenty poniżenia. Apeluje o to wybaczenie, bo ono jest nam i Polsce ogromnie potrzebne. Ono jest niezbędne - mówił prezydent Andrzej Duda.

Głowa państwa dodała, że obecnie jesteśmy winni ofiarom katastrofy smoleńskiej „uczciwe i rzetelne zbadane tego co wówczas się stało”. - Ale bez politycznej przepychanki. Niech zrobią to spokojnie eksperci, z pełną rzetelnością i odpowiedzialnością – mówi Duda. - Spłaćmy ten dług, zjednoczmy się, bądźmy razem w sprawach najwżniejszych. Polska potrzebuje dziś tej jedności i spokoju. Bądźmy Razem - mówił.

Następnie głos zabrała córka Lecha Kaczyńskiego - Marta Kaczyńska. - Dziękuję za przełamanie symbolu wymuszonej niepamięci przez ostatnie lata, dotyczącej m.in. mojego ojca Lecha Kaczyńskiego. Dziś po latach wiemy już, że na upamiętnienie zasługuje. Nie chodzi tu o budowanie legendy o Lechu Kaczyńskim, chodzi o oddanie mu należnej pamięci – mówił prezydencka córka.

Po zakończeniu przemówień tablica poświęcona pamięci Lecha Kaczyńskiego została uroczyście odsłonięta, a następnie poświęcona. Zewsząd było słychać hasło „Cześć i chwała bohaterom”.

17:45 Beata Szydło złożyła kwiaty pod tablicą.

17:39 Andrzej Duda, Jarosław Kaczyński i Marta Kaczyńska odsłonili tablicę ku pamięci Lecha Kaczyńskiego.


Fot. Piotr Smoliński

17:30 Ta tragedia była świadectwem bylejakości naszego państwa. Naszym zadaniem jest budowanie Polski rzetelnej, uczciwie i dobrze zarządzanej. Nie ma zgody na bylejakość. Ważna jest fachowość i uczciwość.[...] Oni wszyscy służyli Polsce w najlepszym znaczeniu tego słowa. Służąc Ojczyźnie oddali swe życie. Pamiętajcie, że byli to ludzie o różnych poglądach. Byli to ludzie wierzący i niewierzący. Tak też jest w naszym państwie. Oni byli naszą reprezentacją. Jesteśmy im winni uczciwe i rzetelne wyjaśnienie tego, co się tam wydarzyło. Ale bez politycznej przepychanki i kłótni. Tą sprawą niech zajmą się eksperci.

17:23 - Umieliśmy wtedy być razem. Niezależnie od naszych poglądów. Pamiętam te dni, kiedy po latach atakowania prezydenta Kaczyńskiego, przyszliście oddać mu cześć. Niech to miejsce pozostanie miejscem pamięci i czci. Jeśli z katastrofy smoleńskiej można wyciągnąć coś dobrego, to niech to będzie solidarność i wzajemny szacunek - powiedział Andrzej Duda.

Źródło: TVN24/x-news

17:15 Duda: 6 lat temu nikt Was tu nie wzywał. A jednak 200 tysięcy osób przyszło pod Pałac Prezydencki oddać hołd parze prezydenckiej. To Wy uświęciliście to miejsce.

17:10 Głos zabrał prezydent Andrzej Duda. - 10 kwietnia 2010 roku nad lotniskiem w Smoleńsku opadła mgła. W niej zniknął biało-czerwony tupolew. Tę mgłę wszyscy wspominają z drżeniem. Kiedy się rozpierzchła widok ścisnął nasze serca. Zginęli tam ludzie, którzy do Katynia lecieli z przelgrzymką. Ziemia smoleńska znów pochłonęła polską krew - powiedział.

17:00 Centrum uroczystości jest teraz pod Pałacem Prezydenckim. Tłum odśpiewał hymn państwowy.

16:25 W w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej trwają uroczystości odsłonięcia tablicy ku pamięci Lecha Kaczyńskiego. - Musimy dążyć do prawdy. Tylko na prawdzie będziemy mogli budować relacje z sąsiadami, w tym z naszym wielkim sąsiadem na wschodzie.

Uroczystość odsłonięcia w siedzibie MON tablicy poświęconej ofiarom katastrofy samolotu Tu-154M #Pamiętamypic.twitter.com/RL6aRESTVd

— Ministerstwo Obrony (@mon_pl) 10 kwietnia 2016

16:15 Pod Pałacem Prezydenckim zgromadziły się już tysiące ludzi. Radio Zet informuje - powołując się na szacunki warszawskiego ratusza - o 22 tys., ale do wieczora ta liczba może być jeszcze większa, bo od strony placu Zamkowego i placu Piłsudskiego cały czas dołączają kolejne grupy.

Około 16:50 Andrzej Duda odsłoni tablicę upamiętniającą prezydenta Lecha Kaczyńskiego i wygłosi przemówienie.

16:07 Tak dziś wygląda miejsce, gdzie 6 lat temu rozbił się Tu-154

15:55

15:14

15:10 Kaczyński: Grażyna Gęsicka była osobą niezwykle odporną. Często była atakowana. Spadały na nią bardzo ciężkie ciosy, ale ona wytrwała na drodze, którą obrała. Po przegranych przez nas wyborach parlamentarnych mogła pójść w jedną lub drugą stronę. Poszła w tę naszą. Po prostu przekonały ją fakty. Przekonała się, jak to środowisko wygląda naprawdę i związała się z nami - stwierdził Kaczyński i przyznał, że jego środowisko bardzo liczyło na jej "niezwykłe umiejętności i determinację".

Źródło: AIP/x-news

15:05 Jarosław Kaczyński: Takich ludzi jak Grażyna Gęsicka spotyka się bardzo rzadko. Zawsze wspominam ją jako bardzo bliską osobę. Tę znajomość będę pamiętał do końca życia.

15:00 Premier Beata Szydło i prezes PiS Jarosław Kaczyński wzięli udział w odsłonięciu na gmachu Ministerstwa Rozwoju w Warszawie tablicy upamiętniającej minister rozwoju regionalnego Grażynę Gęsicką. - Jest to wyraz pamięci o mamie i siły przyjaźni, która przez lata nie zmalała - powiedziała przed odsłonięciem tablicy córka minister, Klara Gęsicka. Podkreśliła, że jej mama była osobą, która potrafiła połączyć ludzi mimo różnic, o czym świadczy pojawienie się na uroczystości osób o różnym światopoglądzie. Stwierdziła również, że w tym roku, odwrotnie niż podczas poprzednich "'mrocznych" rocznic, po raz pierwszy pojawił się dla niej "promyk optymizmu".


Fot. Piotr Smoliński

- Ta solidarność przez małe i wielkie "S" była głównym wyznacznikiem jej działań. Pani doktor Grażyno, Grażynko, prowadź nas dalej i oświetlaj nasze drogi Rzeczypospolitej - mówił podczas uroczystości obecny minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Do zgromadzonych skierował również list prezydent Duda. "Jej wyjątkowe osobiste zaangażowanie w służbę państwu czyniło z niej znakomitą działaczkę społeczną, urzędnika i polityka" - odczytał słowa Andrzeja Dudy minister w Kancelarii Prezydenta Adam Kwiatkowski.

14:40

13:55 Na Powązkach pojawił się Andrzej Duda. Prezydent złożył kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, a także przy grobie zmarłego niedawno posła Artura Górskiego i przed Panteonem Żołnierzy Polski Walczącej.

fot. Michał Dyjuk

12:30 W Katyniu rozpoczęły się obchody 76. rocznicy zbrodni katyńskiej. Polskiej delegacji przewodzi Anna Maria Anders.

Źródło: TVN24/x-news

11:45 Jarosław Kaczyński i Beata Szydło udali się na Powązki, gdzie odwiedzili groby osób, które zginęły w katastrofie. Złożyli też kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Wraz z nimi pojawili się tam m.in. Marek Kuchciński, Mariusz Błaszczak i Antoni Macierewicz.

Źródło: TVN24/x-news

10:59 Jak zmieniła Polaków katastrofa smoleńska? Dlaczego w ciągu tych 6 lat nie udało się zasypać podziałów w społeczeństwie? O politycznej stronie katastrofy smoleńskiej pisze publicysta "Polski" Witold Głowacki.

W żadnym wypadku nie „jesteśmy razem”, żałoba także nie jest wspólnym mianownikiem dla większości Polaków a i w rozumieniu określenia „trudny, bolesny moment” potrafimy się znaleźć na dwóch różnych końcach wielostopniowej skali, która rozciąga się między wizją zamachu dokonanego na wspólne zlecenie Donalda Tuska i Władimira Putina a obrazami Lecha Kaczyńskiego z kielichem w ręku zmuszającego pilotów do lądowania.

W ciągu tych sześciu lat nic w okołosmoleńskiej materii nie zmieniło się na lepsze, nie udało się zneutralizować nawet części trucizny, która rozlała się w polskim życiu publicznym po katastrofie.

Smoleńsk okazał się traumą, której Polacy - na żadnym poziomie od elit poczynając, na przysłowiowej kolejce w sklepie kończąc - po prostu nie potrafili zbiorowo sprostać. Stał się impulsem, po którym stały w naszym życiu publicznym deficyt wspólnoty, zamienił się w jej całkowity upadek. W tym sensie wszyscy jesteśmy ofiarami smoleńskiej katastrofy.

10:42 Jak wyglądają obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej w innych polskich miastach, możecie przeczytać i zobaczyć w naszym serwisie specjalnym.


Fot. Grzegorz Dembiński

10:34 Obchody 6. rocznicy katastrofy smoleńskiej nie tylko w Warszawie. Ofiary pochodziły z różnych regionów Polski. Na cmentarzach w woj. śląskim spoczywają Krystyna Bochenek (Katowice), Grzegorz Dolniak (Będzin), Janusz Kochanowski (Częstochowa).

Fot. Marzena Bugała

10:18 Fotorelacja z porannych uroczystości na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Więcej zdjęć znajdziecie w naszej galerii.


Fot. Piotr Smoliński


Fot. Piotr Smoliński


Fot. Piotr Smoliński

9:54 Aktor Redbad Klijnstra o tym, jak zapamiętał tamten czas, dzień katastrofy i to, co działo się w pierwszym tygodniu po tragedii:

Tego dnia jechałem z moim holenderskim kuzynem - wówczas menadżerem mojej kawiarni - do wujka, który wiele lat przepracował w gastronomii. Pomagał nam w przygotowaniach do dużego Festynu kultury holenderskiej w Warszawie planowanego na 30-go kwietnia. W radiu usłyszeliśmy o tym, że spadł samolot z Prezydentem na pokładzie. Nierealna informacja jak z filmów sensacyjnych. Już będąc u wujka nie zajmowaliśmy się niczym innym, tylko oglądaliśmy to, co pokazywała telewizja. Zaraz też poszliśmy przed Pałac Prezydencki. Moja kawiarnia była blisko Pałacu, więc bywałem tam później codziennie, stamtąd też nosiliśmy potem herbatę ludziom, którzy stali w kolejce do Pałacu. 10 kwietnia pod tym Pałacem był jakiś rodzaj przerażenia, bo też nie wiedzieliśmy, co dalej będzie. Ale tak naprawdę dopiero 11 kwietnia, jak się obudziłem, z całą mocą dotarło do mnie, co się naprawdę wydarzyło. Dobrze pamiętam ów pierwszy tydzień po katastrofie, bo to był też szczególny tydzień wspólnoty wokół tego zdarzenia. To zgromadzenie przed Pałacem z jednej strony dodawało otuchy i dawało nadzieję. W jakimś sensie mógłbym to porównać do klimatu, jaki miał miejsce po śmierci papieża Jana Pawła II.

9:26 10 kwietnia 2010 r. wspomina Małgorzata Wypych, wdowa po Pawle Wypychu z kancelarii prezydenta, który zginął w katastrofie smoleńskiej:

Moja mama zadzwoniła i powiedziała, że jest coś nie tak z samolotem, którym Paweł poleciał do Katynia. Że się rozbił. I że, prawdopodobnie wszyscy nie żyją. [...[ Potem? Trzeba powiedzieć to dzieciom. Trzeba powiedzieć rodzicom Pawła, którzy właśnie stracili ostatnie dziecko, bo 11 lat wcześniej ich córka zginęła w wypadku samochodowym. Śmierć już dotknęła naszą rodzinę, więc na życie niejako patrzyliśmy tak przez skrzydło śmierci. Do tamtej chwili śmierć była tabu, o tym się nie mówiło, aby się nie zdarzyła. Wyjścia były dwa: albo się całkowicie załamać, usiąść, zamienić się w słup soli, albo działać. Ja - działałam.

9:10 Kończą się uroczystości na Krakowskim Przedmieściu. Zgromadzeni odmówili modlitwę w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Ojciec Zdzisław Tokarczyk, który prowadził modlitwę, podziękował za „dar życia” zmarłej pary prezydenckiej, wyraził wdzięczność przybyłym przed Pałac za „walkę o naszą Polskę” i stwierdził, że obecnie "walka o prawdę jest łatwiejsza”. Jarosław Kaczyński złożył kwiaty. Prezes PiS, premier Szydło i towarzyszący im parlamentarzyści udają się teraz na groby ofiar na Powązkach, w Świątyni Opatrzności Bożej oraz na cmentarzu bródnowskim.

Źródło: TVN24/x-news


Fot. Piotr Smoliński

8:55 Skończyła się msza w kościele seminaryjnym pw. Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Oblubieńca. Jej uczestnicy są już przed Pałacem Prezydenckim, gdzie rozpoczyna się apel pamięci. Odczytane zostaną nazwiska 96 ofiar katastrofy smoleńskiej.

To tutaj sześć lat temu spontanicznie przychodziły nieprzebrane rzesze Polaków, by wyrazić ból i smutek, by oddać hołd wszystkim ofiarom katastrofy. Dziś gromadzimy się w tym miejscu, żeby powiedzieć, że pamiętamy o ofiarach zbrodni katyńskiej oraz o tych, którzy zginęli pod Smoleńskiem.

8:41 Rozpoczynają się uroczystości na miejscu katastrofy pod Smoleńskiem. Zgromadzeni uczczą pamięć ofiar tragedii minutą ciszy, a następnie odmówią w ich intencji modlitwę.

8:33 Z krakowskiego Rynku Głównego wyruszył marsz pamięci organizowany pod honorowym patronatem dr Zuzanny Kurtyki. Uroczystości zwieńczy warta honorowa na Wawelu.

8:24 Prezydent Andrzej Duda o godz. 8 wziął udział w modlitwie w krypcie na Wawelu i złożył kwiaty przed grobem pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich. W tym miejscu hołd zmarłym rodzicom oddała również Marta Kaczyńska wraz z córkami.

**

6. ROCZNICA KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ | PREZYDENT DUDA NA WAWELU [ZDJĘCIA+VIDEO]

**

- To są dla mnie zawsze wzruszające momenty - przyznał prezydent, zapytany o to, co czuje, wracając do tego miejsca jako osoba pełniąca funkcję głowy państwa. - Wspomnienie pana prezydenta małżonki, ludzi, których znałem i którzy zginęli, to był dla nas szok. Emocje ciągle są i na pewno będą - stwierdził Duda.

Źródło: TVN24/x-news

8:20 Rozpoczęły się również organizowane przez władze Warszawy uroczystości przed pomnikiem Ofiar Katastrofy Lotniczej Pod Smoleńskiem na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Wspólną modlitwę w tym miejscu poprowadzą biskup polowy WP bp Józef Guzdek, prawosławny ordynariusz WP bp Jerzy Pańkowski oraz ks. kapelan major Tadeusz Jelinek, przedstawiciel Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego. Po jej zakończeniu zostaną złożone wieńce.

8:15 W kościele seminaryjnym pw. Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Oblubieńca na Krakowskim Przedmieściu rozpoczęła się msza w intencji ofiar katastrofy. Uczestniczą w niej m.in. premier Beata Szydło, prezes PiS Jarosław Kaczyński, posłowie i senatorowie, oraz przedstawiciele kancelarii prezydenta.


Fot. Michał Dyjuk

7:50 Uroczystości 6. rocznicy katastrofy smoleńskiej rozpoczęły się o godz. 7:30 w Warszawie od złożenia kwiatów przez marszałków Sejmu i Senatu Marka Kuchcińskiego i Stanisława Karczewskiego przed tablicami upamiętniającymi zmarłych 10 kwietnia 2010 r. posłów i senatorów oraz marszałka Sejmu III kadencji Macieja Płażyńskiego.

Hołd zmarłym przez złożenie wieńca oddał również m.in. Tomasz Siemoniak z PO.

Źródło: TVN24/x-news

Wideo

Komentarze 46

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Polak7890

Nie to twój MATRIX rozsadza ci umysł.

P
Polak6545

Cus tyz ty godos .Pogupiołeś cy mos źrybience zynby? Tos to Putler z tym ryzym Donaldiniem na molo sysko obgadoli. Ale my sie docekali casow !!!! pieron by to strzelol !!!!

:P

4 lata, może niektórzy nie dotrwają.....

r
rob

Boje sie co bedzie w dziesiata rocznice

o
opcja niemiecko

Czy te gorole juz calkym pogupieli ?????? Przeca to bolo samobojstwo !!!!! Tyn pierszy flugcojg nadowol ze nie majom londowac bo tako gma ze gownowidac !!! Ale gorol to najmodzejszy!!! a jak wypiol dwie setki to mozesz zapomniec !!!!!! I narobieli smrodu na caly swiat !!!! a teroz bydom szukac winnego !!!! A otych dynkmalach ani nie wspomna !!!! bydzie ich do pierona tak jak za adolfa !!!!! Ale my sie docekali casow !!!! pieron by to strzelol !!!!

s
say69mat

Tylko kto jest tym 'chłoptasiem' w przykrótkich gaciach???

Z
Zbych

Trzeba deportowac Ryzego oraz reszte zdrajcow i rozliczyc.
Ps. A co Schetyna w Gdansku robil, typ ktory po smietnikach i cmentarzach sie spotyka, co za dno

m
małpa w czerwonym

zdziczałe hordy szechterotalibów .

ś
św.NH

Pomnik jest znakiem, krzyż jest trwałym znakiem dlatego taka trwoga wrogów Polski i Polaków.

z
zdziwiony

Odsłonięto DWIE (!!!) tablice - na dziedzińcu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego oraz w sali konferencyjnej, której nadano imię zmarłego prezydenta.Tablice odsłaniali: prezes PiS Jarosław Kaczyński, szef MSWiA Mariusz Błaszczak oraz wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera. W całym słowotoku zacnego grona dziennikarzy "GS24" zabrakło informacji o niezaproszeniu na uroczystości na Powązkach męża posłanki Szymanek-Deresz oraz siostry Jarugi-Nowackiej. Podczas (bardzo skromniutkich) uroczystości w Smoleńsku także "zapomniano" odczytać kilka nazwisk. Oczywiście - polityków związanych z lewicą. Fakty te - pominięcie i brak informacji o tym - to zwyczajne, ordynarne sku***syństwo. Szybkość, z jaką redaktorzy GS24 przestawili się na obowiązujące standardy - zadziwia i imponuje. 

G
Gość

Wszędzie tam, gdzie jest zgoda na kłamstwo, tam uderza się w to największe umiłowanie, jakim powinno być dla nas umiłowanie Ojczyzny – mówił ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki, podczas Mszy Świętej sprawowanej w łódzkiej katedrze, upamiętniającej 6. rocznicę tragedii smoleńskiej oraz 76. rocznicę zbrodni katyńskiej.

a
a mohery już znają wyniki

to jest ten prawdziwy cud nad Wisłą

g
gs24

Masakra co to gs24 to filia Pisu ?nie macie innych tematow ?od dawna kazdy wie ze jestescie kibolska przystawką , ciekawe ze od okolo 2-3 tygodni b.malo komentarzy, taka cenzura wasza dla sluzb czy nikt nie pisze ?,zenada

g
gość

Pismo min. W. Stasiaka, które wyjaśnia kto był organizatorem wylotu do Smoleńska:

„Warszawa, 5 marca 2010

Pan Bronisław Komorowski
Marszałek Sejmu RP

Z upoważnienia Pana Prezydenta RP pragnę poinformować, że na uroczystości 70 rocznicy zbrodni katyńskiej w dniu 10.04.2010 w Katyniu Kancelaria Prezydenta RP organizuje przelot samolotu specjalnego. Obok Pana Prezydenta, w skład wchodzą przedstawiciele rodzin katyńskich, wojska, duchowieństwo, osoby zaproszone przez Pana Prezydenta. Liczba miejsc w samolocie jest ograniczona. Odpowiadając jednak na prośbę Pana Marszałka proponuje udostępnienie miejsc w samolocie dla 12 przedstawicieli parlamentu, po trzech z każdego klubu. W związku z koniecznością prowadzenia dalszych prac organizacyjnych proszę o przekazanie listy osób zgłoszonych na uroczystości.
Władysław Stasiak”

I jeszcze kilka cytatów:

"Każdy kto będzie próbował zmienić miejsce lądowania prezydenckiego samolotu zostanie oskarżony o utrudnianie prezydentowi RP sprawowanie władzy."
Jarosław Kaczyński

I przyszedł marzec 2010r, I w TVP pojawił się prezydent RP z wystąpieniem.
Do sprawdzenia w archiwach TVP.

Oto co powiedział:

Ja i moja kancelaria przygotujemy wizytę w Smoleńsku. Tusk i rząd mają się do tej wizyty nie wtrącać.
Lech Kaczyński.

g
gość

Pismo min. W. Stasiaka, które wyjaśnia kto był organizatorem wylotu do Smoleńska:

„Warszawa, 5 marca 2010

Pan Bronisław Komorowski
Marszałek Sejmu RP

Z upoważnienia Pana Prezydenta RP pragnę poinformować, że na uroczystości 70 rocznicy zbrodni katyńskiej w dniu 10.04.2010 w Katyniu Kancelaria Prezydenta RP organizuje przelot samolotu specjalnego. Obok Pana Prezydenta, w skład wchodzą przedstawiciele rodzin katyńskich, wojska, duchowieństwo, osoby zaproszone przez Pana Prezydenta. Liczba miejsc w samolocie jest ograniczona. Odpowiadając jednak na prośbę Pana Marszałka proponuje udostępnienie miejsc w samolocie dla 12 przedstawicieli parlamentu, po trzech z każdego klubu. W związku z koniecznością prowadzenia dalszych prac organizacyjnych proszę o przekazanie listy osób zgłoszonych na uroczystości.
Władysław Stasiak”

I jeszcze kilka cytatów:

"Każdy kto będzie próbował zmienić miejsce lądowania prezydenckiego samolotu zostanie oskarżony o utrudnianie prezydentowi RP sprawowanie władzy."
Jarosław Kaczyński

I przyszedł marzec 2010r, I w TVP pojawił się prezydent RP z wystąpieniem.
Do sprawdzenia w archiwach TVP.

Oto co powiedział:

Ja i moja kancelaria przygotujemy wizytę w Smoleńsku. Tusk i rząd mają się do tej wizyty nie wtrącać.
Lech Kaczyński.

Dodaj ogłoszenie